אבנר שור

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

אבנר שור (נולד 1953) הוא סופר, מחבר ספרי עיון ישראלי. שירת כלוחם בסיירת מטכ"ל.

  • "המועדון דמוי הכת, שדאג לרומם ולקלס את אנשיו, במיוחד את העומד בראשו, בשל פעולותיהם הצבאיות הייחודיות, גם טרם בוצעו, הצליח להנחיל לחבריו מין תחושת עליונות וגאווה אדירה. המשכה הישיר של הגאווה הזאת היתה ההרשאה הגורפת שהם חילקו זה לזה בקריצת עין וביד קלה, להתנהגות מזלזלת בחוקיה ובכלליה של המדינה, שעל הגנתה והתקפתה הם עמלו מבוקר עד ערב." ~ על האווירה בימיה הראשונים של סיירת מטכ"ל. מתוך ספרו "חוצה גבולות: סיירת מטכ"ל ומייסדה אברהם ארנן", הוצאת כנרת 2008.
  • "בזה אחר זה הם פיקדו על ארבעה מבצעים באותה מדינת אויב, ששיחקה בלהיטות גוברת בתפקיד החתול, כשהיחידה, מנגד, התחפשה לעכבר. וככל שהחתול היה נחוש יותר לצוד את העכבר, כן הלה נהיה זריז ומתוחכם יותר." ~ על המבצעים הראשונים שביצעה סיירת מטכ"ל. מתוך ספרו "חוצה גבולות: סיירת מטכ"ל ומייסדה אברהם ארנן", הוצאת כנרת 2008.
  • "החברות הישראלית בין גברים מתקיימת בעיקר במישור שמחוץ לגופם של החברים... מה שנשאר הם אותם גינוני חברות רועשים וראוותנים, שיותר משהם מעידים על חברות אמיצה, הם מעין הצהרה קולנית על ההשתייכות הגאה לקבוצת הייחוס המיוחדת." ~ מתוך ספרו "חוצה גבולות: סיירת מטכ"ל ומייסדה אברהם ארנן", הוצאת כנרת 2008.
  • "כסיוע לאיתמר, המעדיף תמיד שתיקה טובה על דיבור לא טוב." ~ תיאור אופיו של מפקד הצוות שלו בסיירת מטכ"ל, איתמר סלע. מתוך ספרו "צוות איתמר", הוצאת כתר, 2003, עמוד 50.
  • "באחד האימונים המפרכים שלנו באזור בקעת הירדן, בסיום האימון, אנחנו עולים במסע אלונקות אתגרי למרומי הסָרְטָבַּה. הכוחות הולכים ומידלדלים ככל שהאוויר במעלה ההר מידלל, האלונקה כמעט תקועה במקום, ושיפוע ההר העקשן מחזיר אותה כלעומת שבאה למרות מאמצינו ההולכים ואוזלים." ~ על מסע קשה באימון שעבר בסיירת מטכ"ל. מתוך ספרו "צוות איתמר", הוצאת כתר 2003, עמוד 51.
  • "לפחות להבנה אחת מובהקת הוא מגיע אז, בשנת 60, בקשר לכוח האדם שהוא מגייס ליחידה. ההבנה הזאת היא בין היתר תוצאה מוצלחת של הוויכוחים האינסופיים עם הר-ציון בקשר לזהותו של הלוחם ביחידה. מכל מסכת האימונים הארוכה ורצף הכישלונות ששניהם מזהים בבירור בחלק גדול מהתרגילים היחידתיים, עולה, כי לא כל-כך חשוב מהי יכולתו ההסתערבותית של החייל. קודם כל הוא חייב להיות חייל מושלם. בעל כושר גופני עילאי, יכולת שדאית משובחת, יכולת ניווט מדויקת ומדוקדקת ואמינות מוחלטת. ללא המרכיבים האלה, אי אפשר יהיה לבצע שום-דבר, בין אם בנוסח המסתערב או בין אם בנוסח החיילי הפשוט, הלא- מסתערב, המתאים לדוקטרינה ההר-ציונית. שניהם יודעים וכבר מבינים לעומק, שניתן יהיה לשדרג את המתגייס החדש במדרגה אחת בלבד לאורך תקופת השירות הקצרה, יחסית, שלו. מדרגה אחת בלבד, לא יותר. אם הוא גרוע בגיוס, הוא יהיה לכל היותר בינוני בתום תקופת האימונים. אם הוא בינוני הוא יהיה טוב. לא יותר. חייבים לכן לגייס טובים ובעיקר טובים מאד כדי להפכם למצוינים. זהו הלקח העיקרי בנושא כוח האדם מכל התקופה הראשונית של ההיסוסים וההתלבטויות בנושא." ~ על הדרישות מחייל בסיירת מטכ"ל. מתוך ספרו "חוצה גבולות: סיירת מטכ"ל ומייסדה אברהם ארנן", הוצאת כנרת 2008.
  • "מלחמת יום כיפור היתה קו השבר. הריצו אותנו מגזרה לגזרה, יזמו משימות התאבדותיות, חלקן מיותרות לחלוטין, חסרות משמעות על מפת הקרבות. אחר כך בא הרגש המר ההוא, שהחשאיות והמידור הפתולוגי מסתירים לעיתים נפיחות הרת-אסון וחוסר שיקול דעת." ~ על מלחמת יום כיפור (מקור).