יובל נח הררי: הבדלים בין גרסאות בדף

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 415 בתים ,  לפני 5 שנים
ויקיזציה
אין תקציר עריכה
(ויקיזציה)
[[קובץ:Yuval Noah Harari photo.jpg|שמאל|ממוזער|250px|יובל נח הררי, מאי 2013]]
'''יובל נח הררי''' (נולד ב־24 בפברואר 1976), [[היסטוריה|היסטוריון]] [[ישראל|ישראלי]], פרופסור מן המניין בחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית ב[[ירושלים]].
 
== מתוך ספריו ==
=== קיצור תולדות האנושות (2011)===
* "ציניקנים לא בונים אימפריות."
* "איך בדיוק גורמים לאנשים להאמין באמת ובתמים בסדר מדומיין? ראשית, אף פעם לא מודים בכך שהסדר מדומיין [...] שנית, עושים שטיפת מוח."
* "כל אדם נולד לתוך סדר מדומיין קיים, ורצונותיו מתעצבים מרגע היוולדו על ידי המיתוסים המכוננים של הסדר הזה. כך למשל היום הרצונות היקרים ביותר ללבנו מעוצבים על ידי מיתוסים רומנטיים, לאומיים, קפיטליסטיים והומניסטיים שהחלו להיווצר לפני למעלה ממאתיים שנה."
* "כדי לשנות סדר מדומיין קיים, אין אפשרות אלא להאמין בסדר מדומיין אחר [...] לכן, אין מוצא מן הסדר המדומיין. כשאנו פורצים את חומת הכלא ורצים אל החופש, אנו רצים אל תוך חצר הטיולים של בית כלא גדול עוד יותר."
* "כל החברות האנושיות בנויות על חלוקה היררכית של בני אדם לקבוצות שונות, כל החלוקות הללו הן מדומיינת, וכל החלוקות הללו יוצרות אפליה לא צודקת. אולם ללא היררכיות מדומיינות המפלות לרעה קבוצות מסויימותמסוימות כנראה שאי אפשר ליצור סדר."
* "הביולוגיה מאפשרת, התרבות אוסרת."
* "הביולוגיה מוכנה לסבול מגוון רחב מאוד של אפשרויות, זו רק התרבות שמחייבת בני אדם לממש כמה מהן ואוסרת עליהם לממש אחרות."
* "כל סדר אנושי מדומיין מלא בסתירות, והניסיון לגשר על הסתירות מניע תהליכי שינוי בלתי פוסקים."
* "כפי שתרבות ימי הביניים לא הצליחה מעולם לפשר באמת בין האבירות לנצרות, כך העולם המודרני לא הצליח מעולם לפשר באמת בין השוויון לבין החירות."
* "אם בני אדם לא היו מסוגלים להאמין בו-זמניתבו־זמנית באמונות ובערכים סותרים, כנראה שלא היה אפשר לקיים את הסדר האנושי."
 
{{מיון רגיל:הררי, יובל נח}}
[[קטגוריה:היסטוריונים ישראלים]]
[[קטגוריה:סופרים ישראלים]]
 
[[en:Yuval Noah Harari]]
[[it:Yuval Noah Harari]]

תפריט ניווט