הבדלים בין גרסאות בדף "נפשות מתות"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסר בית אחד ,  לפני שנתיים
אין תקציר עריכה
* "כזה האדם הרוסי: יש לו תשוקה עזה להתוודע אל הגבוהים ממנו ולו בדרגה אחת, והיכרות של ניד-ראש עם רוזן או עם נסיך טובה בעיניו מכל יחסיו הקרובים עם ידידים."
* "ובכן, הייתי מבקש לדעת אם תוכל להעביר לי כאלה שלא חיים בממשות, אבל חיים באופן חוקי."
* "אצלנו, ברוסיה, גם אם טרם השגנו את עמי העולם בדברים אחרים, השגנו אותם בהרבה בנימוסי חברה. לא יימנה מספר הגוונים והדקויות בגינונינו. הצרפתי או האנגלי לעולם לא יתפוס ולא יבין את כל ההבחנות וההבדלים. הוא יפנה למליונר ולסוחר זעיר בטבק כמעט באותה נימה ובאותה לשון, אף כי בנפשו כמובן יתרפס במידת-מה בפני הראשון. לא כך אצלנו: אצלנו יש חכמים כל-כך, ,שעם בעל אחוזה שברשותו מאתיים נפשות ידברו באופן אחר לגמרי מאשר עם בעל שלוש-מאות ועם בעל שלוש-מאות ידברו אחרת עם בעל חמש-מאות, ועם בעל חמש-מאות אחרת מאשר עם בעל שמונה-מאות - בקיצור, גם אם נגיע עד מיליון, תמיד יימצאו לנו גוני גינונים."
* "אדם רוסי אינו אוהב להודות בפני זולתו שהוא אשם."
* "בכל מקום, בכל מעמד, בין שבתוך שורות החברה הגסות, העניות-מרודות, המרקיבות בזוהמתן, ובין שבלב הקור החדגוני והסדר המשמים של השכבות העליונות - בכל מקום תיקרה לאדם ולו פעם אחת-יחידה, תופעה שאינה דומה לשום דבר שהזדמן לו לראות עד כה; תופעה אשר תעורר בו, לפחות בפעם האחת הזו, רגש שאינו דומה לרגשות שנגזר עליו להרגיש כל חייו."
67

עריכות

תפריט ניווט