במבי (ספר): הבדלים בין גרסאות בדף

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 68 בתים ,  לפני שנתיים
עריכה
(הרחבה)
(עריכה)
[[קובץ:Bambi book cover.jpg|ממוזער|156 פיקסלים|עטיפת המהדורה הראשונה של הספר]]
'''[[W:במבי (ספר)|במבי]]''' (בגרמנית: '''Bambi''') הוא [[W:רומן|רומן]] לנוער מאת הסופר היהודי אוסטריהיהודי־אוסטרי [[W:פליקס זאלטן|פליקס זאלטן]] (שם העט של זיגמונד זלצמן). הספר ראה אור בווינה בשנת 1923 בעקבות מסע ציד ביערות וינה בו לקח המחבר חלק המחבר. הספר נחשב לקלאסיקה של ספרות ילדים ונוער. על פי הספר נוצר הסרט [[W:במבי (סרט)|במבי]] של [[וולט דיסני]]. הפופולריות של הסרט האפילה מאז על זו של הספר עליו הוא מבוסס.
 
==המספר==
* "יותר מכל, במבי אהב לשאול את אמו שאלות ולהקשיב לתשובותיה. הוא כלל לא התפלא על כך שתמיד עלו בראשו שאלות על גבי שאלות, ללא מאמץ. בעיניו היה הדבר טבעי, והקסים אותו ביותר."
* "הוא (במבי) הגיע למסקנה ש'בקרוב' זה לא 'מיד', אבל הוא לא הסכים עם עצמו בשאלה מתי ה'בקרוב' הזה מפסיק להיות 'בקרוב' ומתחיל להיות 'ברחוק'."
* "הוא (במבי) חשב מה יכולה להיות אותה סכנה שאמו מדברת עליה תמיד."
* "במבי נועץ מבט בדמות. היא זקופה ורזה באופן מוזר ויש לה פנים חיוורות, עירומות לחלוטין סביב העיניים והאף. עירומות להחריד. אכזריות נוראה ניבטת מן הפנים האלה. פחד מקפיא. מיןמן הפנים האלה נשקפת אלימות איומה, משתקת. אף שזבשזה עינוי להביט בפנים האלה, במבי עומד, אינו מסית את מבטו ונועץ עיניו בדמות." ~ על המפגש הראשון של במבי עם 'ההוא' (האדם).
* "על במבי לא שרתה עליצות. הוא הרגיש שמשהו אפל מאיים עליו ולא הבין איך האחרים יכולים להיות כה עליזים וחסרי דאגות כשהחיים בעצם קשים ומסוכנים כל כך."
* "שקט שרר ביער, אבל בכל יום קרה עכשיו דבר נורא." ~ על החורף.
* "אף אחד לא הרגיש בטוח... המצוקה הקשה, שלא רצתה להסתיים, זרעה מרירות וגסות. היא ביטלה כל ניסיון שנלמד, ערערה את המצפון, השחיתה כל מידה טובה והרסה את האמון. לא היו עוד [[רחמים]], לא הייתה עוד מנוחה, לא היה עוד ריסון." ~ על התנהלות בעלי החיים בחורף.
* "לפתע התכווצו כל האיילים בבת אחת, כאילו מכה אחת הכתה בכולם.<br>
:עכשיו הם עמדו ללא נוע ורחרחו.<br>
:זה היה 'ההוא'."
* "באותה השנייה הם שמעו את קולותיו של 'ההוא', צועק בעשרים - שלושים קולות... רעם צעקותיו היה מצמית יותר מרעמי רוח וסערה. קריאותיו של 'ההוא' נתקלו בגזעי העצים ואלה הדהדו כמו אלפי תופים. הם מחצו את השומע ועוררו חלחלה. מרחוק עלו רשרושיו של סבך נרמס ופיצפוץופצפוץ של ענפים שבורים.<br>
:'ההוא' בא! 'ההוא' נכנס לכאן, למעמקי היער!"
* "...פסיון קם ממקומו לשמע צעדיו של 'ההוא'. הם שמעו את משק כנפיו מתרחק וקולותיו נחלשים הרחק בגבהים. ואז נשמע רעם, שקט. אחר כך צליל יבש של חבטה."
* "במבי ניסה לחשוב. אבל הרעש המחריש ש'ההוא' השמיע רק גבר והלך, וקרע כל בדל של מחשבה. במבי לא שמע דבר מלבד הרעש הזה, המשתק, ובתוכו היללות, האנקות וקולות הנפץ."
* "דודה אנה... האם ראית את אמא שלי?" ~ "...במבי לא ראה עוד את אמו" (המספר).
* "אני מבקש ממך אהובתי, אני מבקש ממך... אל תקראי לי כאשר אנחנו נפרדים... אל תקראי לי עוד לעולם...! נחפש עד שנמצא זה את זו... אבל אני מבקש ממך, אל תקראי לי עוד...<br>
:כי איני יכול לעמוד בפני קולך." ~ לפלינה.
* "אני חייב להיות לבדי."
* "לא... בדרכים הישנות אני כבר לא הולך..."
 
==האייל הזקן==
* "צרילצריך ללמוד לחיות... ולהיות תמיד על המשמר."
* "אתה חייב עכשיו לשאת את כל הכאב, אסור לך לחשוב על מנוחה ושכיבה... אפילו לא לחשוב על זה, כי גם זה מעייף אותך! <br>
:עכשיו אתה חייב להציל את עצמך... אתה מבין אותי, במבי? <br>
:להציל... אחרת אתה אבוד..."
* "רק תחשוב על כך ש'ההוא' מאחורייך... והוא יהרוג אותך בלי רחמים."
* "הם חיים את חייהם בפחד, הם שונאים את 'ההוא' ואת עצמם... והם הורגים את עצמם למענו." ~ על תפיסת בעלי החיים את האדם.
* "הקשב לי, במבי, 'ההוא' אינו כול יכול כמו שהם אומרים. הוא לא מקור החיים ולא אדון החי והצומח. הוא לא מעלינו! הוא לצידנו, והוא כמונו.<br>
:כי הוא מכיר, כמונו, את הפחד, את המצוקה ואת הסבל. אפשר לגבור עליו כמו שאפשר לגבור עלינו..."
* "אל תמשיך בעקבותיי, במבי, זמני תם.<br>
:עכשיו עליי ללכת לחפש לי מקום לקראת הסוף...<br>
באותה השעה שאני הולך לקראתה, כל אחד מאיתנו נשאר לבד.<br>
:היה שלום, בני... אהבתי אותך מאוד."
 
==דמויות שונות==
* "איזו עבודה עובדים כדי להאכיל אותם, איזה פחדים פוחדים, כי צריך לגונן עליהם." ~ גברת [[W:עקעק|עקעק]] על [[הורות]].
* "לזה אני באמת לא יכולה להסכים. להתפייסות. <br>
:מאז שאנחנו יכולים לזכור, 'ההוא' רוצח אותנו, את כולנו, את אחינו, אחיותינו, אמותינו! מאז שאנחנו בעולם, הוא לא נותן לנו מנוחה, 'ההוא' הורג בנו, בכל מקום שאנחנו רק מראים את עצמנו... ואחרי כל זה אנחנו עוד אמורים להתפייס איתו? איזו [[טיפשות]]!" ~ גברת נטלה (איילה).
* "לא לרוץ! רק כשנצטרך לחצות את קרחת היער, אז תרוץ בכל הכוח שלך. ואל תשכח, במבי ילדי, אל תשים עוד לב אליי, כשנהיה בחוץ. גם אם אפול, אל תשים לב... רק רוץ הלאה, הלאה! אתה מבין במבי?" ~ אמו של במשבי.
* "משתף פעולה! אתה גשש בשירותו, אתה עוקב אחרינו למקום ש'ההוא' לא מגיע אליו... ואתה מסגיר אותנו... אותנו, שרבים מאיתנו הם קרובים שלך... אותי, שאני כמעט אחיך... איך אתה עומד כאן ולא מתבייש?!" ~ שועל לכלב צייד.
* "במבי, המסמל בדמותו את התום ואת הטבע הטהור, הפך במהרה לסמל של מאבקן של חברות להגנת הטבע ותנועות אקולוגיות למיניהן נגד איגודי הציידים." ~ [[W:עמיחי שלו|עמיחי שלו]]
 
[[קטגוריה:יצירות ספרותיות שעובדו לקולנוע]]
[[קטגוריה:רומנים (סוגה ספרותית)]]
[[קטגוריה:ספרי ילדים ונוער]]
[[קטגוריה:יצירות ספרותיות שעובדו לקולנוע]]

תפריט ניווט