הבדלים בין גרסאות בדף "חיים כהן (משפטן)"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 5 בתים ,  לפני 4 חודשים
עריכה
(עריכה)
(עריכה)
* "בית־המשפט לא צריך לשקף במינויים שלו. בית־המשפט צריך לשפוט. בית־המשפט איננו בית נציגים של זרמים. הוא אינו מייצג איש, אלא את העם כולו, על כל שכבותיו."
* "חיי היועץ המשפטי לממשלה קשים הם. למילוי נאמן של תפקידו המשולש – יועץ, מנסח חוקים וראש התביעה הכללית – נזקק הוא, על כל פנים נזקקתי אני, ליום עבודה של 18 שעות בממוצע." ([https://theliberal.co.il/%D7%99%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%91-%D7%94%D7%94%D7%A8-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%93%D7%99%D7%9F-%D7%9E%D7%90%D7%AA-%D7%90%D7%9E%D7%99%D7%A8-%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%9F/ מקור])
* "אני נוטה לגישה ה'הרמוניסטית' שערכי המדינה הם דמוקרטיים, ורובם 'נגזרים' או שואבים מערכי [[יהדות]]. ערכי המדינה הם ערכי היהדות, ובלבד שאינם סותרים ערכי [[דמוקרטיה]] אלא חופפים או משלימים אותם. אני שולל מכל וכל את הגישה ה'דיאלקטית': מדינה יהודית ודמוקרטית אינה אמורה להיות זירה של מריבה מתמדת והתנצחויות עיקשות. לשם כך לא היה צורך בחוקי היסוד, וחזקה על המחוקק שלא רצה בהנצחת הרעה אלא בהבטחת הטובה. יש לפרט את וו-החיבורוו־החיבור במצרף (תרתי משמע) יהדות ודמוקרטיה לערך עליון אחד – יהדות שהיא דמוקרטית ודמוקרטיה שהיא יהודית. כאילו חד הם, "'ובא זו ולימדה על זו, ובא זו משלימה את זו, והיו לאחדים בידינו"' - בלשונו של השופט [[מנחם אלון]]."
* "צר לי לקבוע שהרוב המכריע מבין אותם תלמידי חכמים (אליהם פנה בשעתו בשאלה מיהו יהודי ראש הממשלה לשעבר) הביעו דעתם, כי יש לנהוג לפי ההלכה הקדומה אשר לפיה תלויה יהדותו של אדם ביהדותה של אמו. נדמה לי שזוהי אחת האירוניות המרות ביותר של הגורל שאותה גישה ביולוגית או גזענית אשר הופצה על ידי הנאצים ואשר אפיינה את חוקי נירנברג הנודעים לשימצה, שאותה גישה תהפוך בגלל מסורת יהודית שטוענים לה שהיא קדושה או מקודשת לבסיס לקביעה או לפסילה רשמית של היות אדם יהודי במדינת ישראל." ~ בשיח על בעיות היהדות שהתקיים בירושלים ב־17 ביוני 1963 (כ"ה בסיוון תשכ"ג)
 
==נאמר עליו==
* "היה ממניחי היסוד למשפט הישראליה[[ישראל]]י. כך בעבודתו במשרד המשפטים, בה כיהן כפרקליט המדינה וכמנהל כללי, כיועץ המשפטי לממשלה וכשר משפטים; כך בעבודתו בבית המשפט העליון, באלפי פסקי הדין שכתב; וכך בעבודתו המדעית רבת השנים." ~ [[אהרן ברק]]
* "[[W:אלישע בן אבויה|אלישע בן אבויה]] של ימינו." ~ [[צבי יהודה קוק]]
 

תפריט ניווט