לדלג לתוכן

האלכימאי: הבדלים בין גרסאות בדף

נוספו 4,585 בתים ,  לפני 17 שנים
הוספתי משפטים שריגשו אותי בספר
אין תקציר עריכה
הוספתי משפטים שריגשו אותי בספר
שורה 1:
[[w:האלכימאי|האלכימאי]] הוא ספר שנכתב מאת הסופר הברזילאי המפורסם [[פאולו קואלו]], ומדבר על נער שעובר חוויות מדהימות במהלך המסע שלו, חוויות אשר גורמות לו ללמוד דברים רבים על העולם ועל חייו.
 
=== ציטטות ===
 
* מַכתוּב. {זה כתוב}
 
* "כל אחד בתחילת נעוריו יודע מה הייעוד שלו. בשלב זה של החיים הכל ברור והכל אפשרי. בני הנעורים אינם פוחדים לחלום, ולהשתוקק לכל מה שהם רוצים שיהיה להם בחיים. אבל בהמשך הזמן איזה כוח מסתורי מתחיל לשכנע אותם שאי אפשר להם שיגשימו את ייעודם. [...] זה כוח שנראה שלילי, אבל למעשה הוא מראה לך איך להגשים את ייעודך. הוא מכין את רוחך ואת רצונך, כי יש בעולם אמת אחת גדולה ; תהיה מי שאתה, ותעשה מה שתעשה, כשאתה באמת רוצה משהו, זה מפני שהמשאלה הזאת מקורה בנשמתו של היקום. זאת היא השליחות שלך על פני האדמה. [...] נשמתו של העולם ניזונה מאושרם של בני האדם. וגם מן העצב, מן הקינאה ומצרות העין. חובתו האמיתית היחידה של האדם היא להגשים את ייעודו. כל הדברים אינם אלא אחד. וכשאתה רוצה משהו, היקום כולו נחלץ לעזרתך כדי שתגשים את המשאלה שלך."<br />(מלכיצדק, מלך שלם)
 
* "בני האדם לומדים מוקדם בחייהם מה הסיבה לקיומם [...] ייתכן שבגלל זה הם גם מחליטים לוותר עליה כל כך מוקדם. אבל ככה זה"<br />(מלכיצדק, מלך שלם)
 
* "וכשהימים כולם דומים, הסיבה לכך שהאנשים לא מצליחים להבחין בדברים הטובים שקורים בחייהם בכל יום ויום."
 
* הוא נזכר בחרב. זה היה מחיר יקר תמורת התבוננות קצרה, אבל הוא באמת לא ראה דבר דומה לה. ופתאום הבין שהוא יכול להביט על העולם כקורבן מסכן של גנב, או כהרפתקן המחפש אוצר. "אני הרפתקן המחפש אוצר", אמר לעצמו לפני שנפלה עליו תרדמה.
 
* הרבה דברים חדשים הוא לומד עכשיו. דברים שכבר התנסה בהם, אבל הם חדשים בשבילו, כי הם עברו עליו מבלי שיבין אותם. והוא לא הבין אותם כי היה רגיל אליהם.
 
* לרגע השתררה דממה כה עמוקה, עד שנדמה כאילו כל העיר ישנה. קול לא עלה מן השווקים, ויכוחים לא נשמעו בין הסוחרים, איש לא עלה לצריח לסלסל בגרונו. אין תקווה. אין הרפתקה, אין מלכים זקנים וחלומות, אין אוצרות ואין פירמידות. כאילו נפלה שתיקה על העולם כי נפלה שתיקה על נשמתו של הנער. לא כאב היה זה, לא סבל, לא אכזבה, רק מבט אחד ריק דרך דלת הזכוכית של בית הקפה הקטן, ורצון גדול למות, ושהכל ייגמר ברגע זה לתמיד.<br />(לאחר ההבנה כי יש מרחק רב עד לפירמידות)
 
* החלטה היא רק התחלה. כשמישהו מקבל החלטה, הוא בעצם קופץ לתוך זרם חזק שיישא אותו למקומות שכלל לא חלם עליהם בשעה שהחליט.
 
* "האדם אינו צריך לפחד מהבלתי ידוע כל עוד הוא יכול להשיג את מה שדרוש לו ואת מה שהוא רוצה. אנחנו מפחדים לאבד את מה שיש לנו, בין שזה החיים שלנו ובין שזה הרכוש שלנו. אבל הפחד הזה נמוג כשאנחנו מבינים שתולדות חיינו והיסטוריה של העולם נכתבו באותה היד"<br />(נהג הגמלים)
 
* איני יודע מדוע צריך להעביר את הדברים האלה בעל פה, הרי הם אינם בדיוק סודות, אלוהים מגלה בקלות את סודותיו לכל בריה.<br />רק הסבר אחד היה לו לכך: צריך להעביר את הדברים בדרך הזאת כי הם עשויים מן החיים הטהורים, וסוג זה של חיים אי אפשר ללכוד בתוך תמונות ובתוך מילים, כי בני אדם מתרשמים מתמונות וממילים, ולבסוף שוכחים את שפת העולם.
 
* "אומץ לב היא התכונה החשובה ביותר למי שמחפש את שפת העולם"
 
* "כל רגע של חיפוש הוא רגע של פגישה עם אלוקים ועם הנצח" ע"מ 116