הבדלים בין גרסאות בדף "נועם חומסקי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 3,360 בתים ,  לפני 11 שנים
←‏על ספורט: המשך קיצוצים
(←‏על ספורט: המשך קיצוצים)
 
==על ספורט==
* "דבר נוסף שלפעמים מוצאים בתרבויות שלא יודעות קרוא וכתוב הוא פיתוח של מערכות לשוניות יוצאות מהכלל: לעתים קרובות יש תחכום אדיר לגבי השפה, ואנשים משחקים בכל מיני משחקים עם השפה. כ
*"...דבר נוסף שלפעמים מוצאים בתרבויות שלא יודעות קרוא וכתוב הוא פיתוח של מערכות לשוניות יוצאות מהכלל: לעתים קרובות יש תחכום אדיר לגבי השפה, ואנשים משחקים בכל מיני משחקים עם השפה. כך שיש טקסי בגרות בהם אנשים שעוברים את אותה תקופת החניכה מפתחים שפה משל עצמם, שהיא בדרך כלל איזשהו שינוי של השפה הממשית, אבל עם פעולות שכליות מורכבות למדי שמבדילות אותה -- ואז היא שלהם לשארית החיים שלהם, ולא בשביל אנשים אחרים. ומה שכל הדברים האלו מראים הוא שאנשים פשוט מעוניינים להשתמש בתבונה שלהם איכשהו, ואם אין לך הרבה טכנולוגיה וכו', אתה עושה דברים אחרים. ובכן, בחברה שלנו, יש לנו דברים שאולי היית יכול להשתמש בתבונה שלך לגביהם, כמו פוליטיקה, אבל אנשים לא ממש יכולים להפוך למעורבים בהם בדרך מאוד רצינית -- לכן מה שהם עושים זה להשקיע את התבונה שלהם בדברים אחרים, כגון ספורט. אתה מאומן להיות צייתן; אין לך משרה מעניינת; אין עבודה באזור בה אתה יכול להיות יצירתי; בסביבה התרבותית אתה צופה אדיש של דברים שהם די חסרי טעם בדרך כלל; החיים הפוליטיים והחברתיים הם מחוץ לתחום שלך, הם בידיים של אנשים עשירים. אז מה נשאר? ובכן, דבר אחד שנשאר הוא ספורט -- אז אתה משקיע הרבה מהתבונה והחשיבה והביטחון-העצמי שלך בזה. ואני מניח שזאת גם אחת הפונקציות הבסיסיות שזה משרת בחברה באופן כללי: זה מעסיק את האוכלוסיה, ומונע מהם לנסות להיות מעורבים בדברים שהם באמת משמעותיים."
* "לעתים קרובות אני מתרשם מהידע המקיף שיש לאנשים על ספורט, ובמיוחד, מהביטחון העצמי שלהם כאשר הם משוחחים על זה עם "מומחים."
**מקור: מתוך ''Understanding Power'', ‏2002
*"לעתים קרובות אני מתרשם מהידע המקיף שיש לאנשים על ספורט, ובמיוחד, מהביטחון העצמי שלהם כאשר הם משוחחים על זה עם "מומחים." בזמן נהיגה, אני לפעמים פותח את הרדיו על תכניות דיבורים על ספורט, ואני תמיד מתרשם מזה. האנשים שמתקשרים לא מהססים למתוח ביקורת על המאמנים, על כושר השיפוט של האנשים שמנהלים את העניינים, וכו'. לעומת זאת, כאשר משוחחים על נושאים שנוגעים לחיים של בני אדם -- שלהם ושל אחרים -- אנשים נוטים לשמוע בקולם של "מומחים," למרות שעל פי רוב הידע של המומחים הוא לא מעבר לשלהם יותר מאשר לגבי איך שקבוצת הספורט המקצועי המקומית צריכה לשחק במשחק הבא. כאן נכנסת האינדוקטרינציה: בהקניה האינטנסיבית שמביאה אנשים להרגיש שהם חייבים לשמוע בקולם של "מומחים" כביכול לגבי עניינים שנוגעים להם בצורה מאוד ישירה, הרבה יותר מספורט. אבל, אני אכן מסכים שיכולים להיות היבטים שליליים בספורט של צופים עם קידום מכירות משתולל, נאמנות לקבוצה הביתית, וכו'. מאוד תלוי איך זה מתבצע."
**[http://forum.zmag.org/read?76072,5 מקור:] תגובה בפורום ZNet, ‏21 בנובמבר, 2004
 
==על דת==

תפריט ניווט