הבדלים בין גרסאות בדף "נועם חומסקי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 4,010 בתים ,  לפני 11 שנים
*"אם [[w:משפטי נירנברג|חוקי נירנברג]] היו מוחלים, אז כל נשיא אמריקאי אחרי המלחמה היה נתלה."
 
 
==על גיוס חובה (בארה"ב)==
*"הייתי מאוד מעורב בתנועת ההתנגדות בשנות ה-60. למעשה, כמעט -- הסיבה היחידה שהחמצתי גזר-דין של מאסר ממושך היא שמתקפת הטט קרתה והמשפטים בוטלו. כך שהייתי מאוד מעורב בהתנגדות, אבל מעולם לא הייתי נגד גיוס חובה. לא הסכמתי עם הרבה מהחברים והשותפים שלי על זה, מסיבה מאוד טובה, כך לפחות אני חושב, נראה שאף אחד אחר לא מסכים. לפי ההשקפה שלי, אם צריך להיות צבא, אני חושב שהוא צריך להיות צבא העם. כעת, פה אני אכן מסכים עם אנשים מסוימים, הקצונה הבכירה, הם לא רוצים צבא של העם. הם רוצים צבא של שכירי-חרב, מה שאנחנו קוראים לו צבא התנדבותי. צבא שכירי-חרב של מעוטי היכולת. ולמעשה, במלחמת וייטנאם, הצבא האמריקאי הבין שהם עשו טעות נוראה. אני מתכוון, בפעם הראשונה של האימפריאליזם האירופאי, כולל אותנו, הם השתמשו בצבא של האזרחים כדי ללחום במלחמה אכזרית, ברוטלית, קולוניאלית, ואזרחים פשוט לא יכולים לעשות כזה דבר. בשביל זה, אתה צריך את [[w:en:French Foreign Legion|לגיון הזרים הצרפתי]], את ה[[w:en:Gurkha|גרקות]] או משהו כזה. כולם השתמשו בעבר בשכירי-חרב, שלעתים קרובות נלקחו מתוך הארץ שאותה הם תקפו, כמו שאנגליה ניהלה את הודו עם שכירי-חרב הודים. אתה לוקח אותם ממקום אחד ושולח אותם להרוג אנשים במקום אחר. זוהי הדרך הרגילה לנהל מלחמות אימפריאליסטיות. הן פשוט יותר מידי ברוטליות ואלימות ורצחניות. אזרחים לא יצליחו לעשות את זה למשך הרבה זמן. מה שקרה הוא, הצבא התחיל להתפרק. אחת הסיבות לנסיגת הצבא היא שהצמרת הצבאית רצתה אותו מחוץ לשם. הם חששו שלא יהיה להם יותר צבא. חיילים [[w:en:Frag (military)|התנקשו]] בקצינים. כל העסק התמוטט. הם היו על סמים. וזו הסיבה שאני חושב שלא יהיה גיוס חובה. זו הסיבה שאני בעד זה. אם הולך להיות צבא שיילחם במלחמות ברוטליות, קולוניאליות... הוא צריך להיות צבא העם כדי שהלכי-הרוח של החברה ישתקפו בצבא."
**[http://www.democracynow.org/article.pl?sid=04/11/15/1448219&mode=thread&tid=25 מקור:] יום השנה ה-25 לקואליציה למען פעילות שלום ב[[w:en:Princeton, New Jersey|פרינסטון]], ניו ג'רסי, 14 בנובמבר, 2004
*"ההרגשה שלי היתה אז, ועכשיו, ש''אם'' צריך להיות צבא, אז נטל השירות צריך להיות משותף, לא מוקצה למעוטי היכולת בדרך זו או אחרת, כפי שזה צריך להיות המצב לגבי כל המטלות המעיקות. זה לא מרמז שאלו שנקראים לקחת חלק בנטל צריכים בהכרח להסכים. תמיד היו מקרים בהם סרבנות היתה מוצדקת, וסירוב לשרת בוייטנאם היה, לדעתי, מקרה כזה. וכך תמיד. איסוף אשפה צריך להיות משותף, לא מוקצה למעוטי היכולת, אבל אם מישהו מקבל הוראה לרוקן פסולת רעילה לתוך חצר בית-ספר, הוא או היא צריכים לסרב."
**[http://forum.zmag.org/read?77045,5 מקור:] תגובה בפורום ZNet, ‏3 בפברואר, 2005
 
==על ארצות==

תפריט ניווט