הבדלים בין גרסאות בדף "נועם חומסקי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 6,473 בתים ,  לפני 11 שנים
 
*"צריך לזכור, ארה"ב היא מדינה רבת-עוצמה, היא לא כמו לוב. אם לוב רוצה לבצע פעולות טרור, היא שוכרת את [[w:איליץ' רמירז סנשז|קרלוס התן]] או משהו כזה. ארה"ב שוכרת מדינות טרור."
 
**[http://www.chomsky.info/talks/200202--02.htm מקור:] נאום שכותרתו "מוסריות מעוותת" ב[[w:אוניברסיטת הרווארד|אוניברסיטת הרווארד]], פברואר 2002
*"אני בוחר לחיות במקום שאני חושב שהוא הארץ האדירה ביותר בעולם, שמבצעת פעולות טרור נוראיות שהיא צריכה להפסיק לבצע."
**[http://www.radio4all.net/index.php?op=program-info&program_id=11118 מקור:] עימות עם [[w:en:William Bennett|ביל בנט]] ב-[[w:CNN|CNN]], ‏30 במאי, 2002
*"היפנים יכלו לקרוא את העיתונות האמריקאית, שהכילה דיון מנקר עיניים על איך שהפצצות אמריקאיות יכולות להשמיד את הגזע הנחות והאכזרי הזה על ידי שריפת הערים העשויות מעץ של יפן, והם ידעו שכלי טיס שיכולים להפציץ את יפן מפרל הרבור ומנילה יצאו מפס הייצור של בואינג, לכן הם "ידעו" שהיה איום רציני של השמדה, לא רק טרור. לכן, בהתאם ל-"[[w:en:Bush Doctrine|דוקטרינת בוש]]", לה שותפים [[:en:John Kerry|ג'ון קרי]] והאליטות באופן כללי, ליפן היתה זכות מלאה להפציץ את פרל הרבור ומנילה. למעשה, היה להם נימוק הרבה יותר משכנע מזה שנטען על ידי [[קולין פאואל]] וכו',: ש-"כוונות ויכולת" מספיקות כדי לאפשר לארה"ב לתקוף מדינה אחרת, ובכך לבצע את ה-"פשע העליון" של נירנברג, שכולל בתוכו את כל הרוע שבה אחריו - הפשע שעבורו כל משתתף, כגון שר החוץ הגרמני, ניתלו. ב-1945 ארה"ב לא היתה מוכנה לסבול עקרונות שיצדיקו את המתקפה על פרל הרבור. היום, היא מתעקשת על עקרונות שמתירים חופש הרבה יותר נרחב לנקיטה באלימות ותוקפנות, אם כי כמובן יש הסתייגות, בדרך כלל מובלעת, אבל לעתים נאמרת מפורשות על ידי הפרשנים היותר כנים, כמו [[:en:Henry Kissinger|הנרי קיסינג'ר]]. הוא מסכים עם הדוקטרינה, אבל מוסיף שאסור שהיא תהיה "כלל-עולמית": הזכות לבצע את הפשע העליון אשר עליו מנהיגים נאצים ניתלו חייבת להישמר לארצות הברית, ואולי למדינות החסות שלה."
**[http://forum.zmag.org/read?75646,5 מקור:] תגובה בפורום ZNet, ‏23 באוקטובר, 2004 ([http://forum.zmag.org/read?75706,5 תגובת המשך])
*"...אני חושב שהשאלה הבסיסית שאתה שואל היא טובה: אם אנחנו נפסיק להכות אנשים על הראש עם אלות, האם בהכרח נובע מכך שמישהו אחר ייקח את התפקיד הזה, או האם יש אפשרויות אחרות? ובכן כן, יש אפשרויות אחרות. לדוגמה, האפשרויות המועדפות על ידי הרוב המכריע של האוכלוסיה בארצות הברית. הזכרתי חלק אחד מזה: לתת לאו"ם לתפקד. האו"ם הוא לא מושלם, הרבה מאוד דברים לא בסדר איתו, בדיוק כמו ש[[w:ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם|ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם]] היא לא מושלמת... אבל צעד אחד יהיה לחלוק מעט כבוד ל-"דעה ההגונה של המין האנושי", אם לצטט את ה[[:en:Thomas Jefferson|מחבר]] המפורסם, ולתת למוסדות בינלאומיים לתפקד כדי להפחית את הסבירות שכל אחד ישתמש בכוח..."
**[http://mitworld.mit.edu/play/255/ מקור:] נאום שכותרתו "הרעיון של כלל-עולמיות בבלשנות ובזכויות האדם" ב-[[w:המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס|MIT]], ‏15 במרץ, 2005
*"איך ייתכן שמנהיגי ארה"ב יפעלו לקידום דמוקרטיה מתוך עיקרון? הם מתנגדים לדמוקרטיה בתוך ארה"ב, מסיבות ברורות [...] לדוגמה, [http://www.chomsky.info/articles/20041129.htm הפערים החדים] בין דעת הקהל לתוכניות שהם מיישמים. לפעמים השנאה מהקרביים לדמוקרטיה נעשת כה דרמטית כך שדרוש כשרון אמיתי כדי לפספס זאת, כמו בפארסה על אירופה הישנה-חדשה בשנים האחרונות. ההבדל הוא מאוד ברור: אירופה הישנה, הבחורים הרעים שצריך לגנות, הם ממשלות שלקחו את אותה העמדה כמו רוב גדול של האוכלוסיה שלהן; אירופה החדשה, התקווה הגדולה עבור הדמוקרטיה, הן הממשלות שדחו רוב גדול עוד יותר של האוכלוסיה שלהן, וקיבלו את ההוראות שלהן מקרופורד טקסס. היתה דרושה משמעת מאוד מרשימה כדי לפספס את זה, ועוד יותר מכך, כדי לזהות את [[:en:Paul Wolfowitz|פול וולפוביץ]] בתור "איש העקרונות הראשי" אשר ה-"כמיהה שלו לדמוקרטיה" מביאה אותך לדמעות -- כפי שהודגם, למשל, על ידי [http://www.house.gov/frank/wolfowitz2003.html האופן הממורמר] בו הוא גינה את הצבא הטורקי ב-2003 על כך שהוא לא אילץ את הממשלה לדחות את הרצון של 95% מהאוכלוסיה ולציית להוראות מוושינגטון."
**[http://forum.zmag.org/read?78286,5 מקור:] תגובה בפורום ZNet, ‏23 במאי, 2005
*"יש באופן בסיסי שני עקרונות שמנחים את המדיניות של [[w:en:George W. Bush administration|ממשל בוש]]: למלא בדולרים את הכיסים של החברים העשירים שלהם, ולהגדיל את השליטה שלהם על העולם. כמעט הכל נובע מכך. אם במקרה יוצא שאתה מפוצץ את העולם, ובכן, זה עסק של מישהו אחר. [http://www.cnn.com/2003/US/04/11/sprj.irq.pentagon/ דברים קורים], כפי ש[[:en:Donald Rumsfeld|רמספלד]] אמר."
**[http://www.workingforchange.com/article.cfm?ItemID=20106 מקור:] ראיון עם Geov Parrish,‏ 23 בדצמבר, 2005
 
==על שחיתות==

תפריט ניווט