הבדלים בין גרסאות בדף "נועם חומסקי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 3,977 בתים ,  לפני 11 שנים
 
==על שחיתות==
 
*"לעניות דעתי, קנדי היה כנראה הנשיא המסוכן ביותר שהיה לנו. [מחיאות כפיים] היתה שם נטייה ממש מסוכנת ומאצ'ואיסטית, שהיתה פחות או יותר קנאית. הרבה מזה מופיע כעת בסיקור של משבר הטילים בקובה, וזה מגלה למדי. זה נראה אפילו יותר גרוע מקודם לכן. והרבה מאוד מהנכונות הזאת להביא את העולם לחורבן מוחלט נראית כמו עניין של שמירה על התדמית המאצ'ואיסטית שלך. ובכן, דברים מסוג זה הם ממש מסוכנים. עדיף בהרבה -- המנהיגים הפוליטיים הטובים ביותר הם אלה שהם עצלנים ומושחתים. אלה שמעוניינים בכוח - הם המסוכנים. אז אלה שרק רוצים לראות טלויזיה ולישון וכו', הם לא בעיה גדולה. צריך לומר את אותו הדבר על שחיתות. שחיתות היא סימן מאוד חיובי בשלטון. תמיד צריכים להיות בעד שחיתות. אם אנשים מתעניינים רק בלהעשיר את עצמם או ביחסי-מין או משהו כזה, אז הם לא מתעניינים בכוח. והדבר הכי מסוכן הוא האנשים שרוצים כוח. זה מה שקנדי היה, אני חושב. יתר על כן, לשחיתות יש נטייה להיחשף מסיבות די פשוטות. כאשר ישנם אנשים מושחתים, הם בדרך כלל שודדים אנשים עשירים אחרים. לכן הם יחסמו אנשים, וכאשר השחיתות נחשפת זה מחליש את בעלי הכוח. ולכן זאת אחת הדרכים שאתה יכול להגן על עצמך. אותו הדבר נכון לגבי האוונגליסטים. אם היו לנו אוונגליסטים שבאמת מעוניינים בכוח, היינו בצרות. אם כל מה שהם רוצים זה קדילאקים בצבע זהב ויחסי-מין וכו', זאת לא בעיה גדולה. זה טוב."
**מקור: נאום שכותרתו "אשליות נחוצות" ב-[[w:המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס|MIT]], ‏10 במאי, 1989
*"אם היטלר היה נוכל... אנחנו מאוד ברי-מזל בארצות הברית, מעולם לא היה לנו מנהיג כריזמטי שלא היה גנגסטר. כל אחד מהם היה בריון, או שודד, או משהו כזה. וזה בסדר גמור, ככה הם לא גורמים הרבה צרות. אם יש מישהו שמתנהג בכנות, כמו היטלר, אז אתה בצרות - הם רוצים רק כוח."
 
**[http://www.freespeech.org/fscm2/contentviewer.php?content_id=727 מקור:] ראיון עם [[w:en:The Progressive|מת'יו רוטשילד]], 1997
*"[[w:האימפריה העות'מאנית|האימפריה העות'מאנית]] היתה עסק מכוער, אבל היה להם את הרעיון הנכון. השליטים של טורקיה היו למרבה המזל כה מושחתים, כך שהם די עזבו את האנשים לנפשם -- הם היו בעיקר מעוניינים בלשדוד אותם -- והם עזבו את האנשים בשקט לנהל את ענייניהם, ואת השטחים שלהם ואת הקהילות שלהם עם הרבה הגדרה עצמית מקומית."
 
**[http://www.chomsky.info/talks/20010304.htm מקור:] נאום שכותרתו "אפשרויות לשלום במזרח התיכון" ב[[w:en:University of Toledo|אוניברסיטה של טולדו]], אוהיו, 4 במרץ, 2001
 
===[[w:פרשת ווטרגייט|פרשת ווטרגייט]]===
*"אם ננסה לשמור על איזון, החשיפות של החודשים האחרונים יהיו מקבילות לתגלית שהמנהלים של [[w:en:Murder, Inc.|רצח בע"מ]] גם רימו לגבי הכנסות המס שלהם. זה ראוי לגינוי, ללא ספק, אבל לא ממש הנקודה העיקרית."
**[http://www.chomsky.info/articles/199805--.htm מקור:] New York Review of Books, ‏20 בספטמבר, 1973
*"כך שבמונחים של כל הזוועות המחרידות שממשל ניקסון הוציא לפועל, ווטרגייט זה לא משהו שאפילו שווה לצחוק עליו. זה היה עניין חסר חשיבות. ווטרגייט זו דוגמה מאוד ברורה למה שקורה למשרתים כאשר הם שוכחים את התפקיד שלהם ומנסים להתעסק עם האנשים שהם הבעלים של המקום: הם מהר מאוד מוחזרים לקופסה שלהם, ומישהו אחר נוטל פיקוד. לא היה אפשר לבקש המחשה יותר טובה מזו -- וזה אפילו יותר דרמטי בגלל שהחשיפה הגדולה הזאת אמורה להדגים איזו עיתונות חופשית וביקורתית יש לנו. מה שווטרגייט באמת מראה זה איזו עיתונות כנועה וצייתנית יש לנו, כפי שההשוואות ל[[w:en:COINTELPRO|קואינטלפרו]] ו[[w:en:Operation Commando Hunt|קמבודיה]] מדגימות מאוד בברור."
**[http://sandhill.typepad.com/sandhill_trek/2005/06/samizdat.html מקור:] מתוך ''Understanding Power'', ‏2002
 
==על חופש הביטוי==

תפריט ניווט