הבדלים בין גרסאות בדף "נועם חומסקי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 24 בתים ,  לפני 11 שנים
אין תקציר עריכה
 
==על מלחמות, התערבות צבאית וטרור==
* "כמובן, כולם אומרים שהם בעד שלום. [[אדולף היטלר|היטלר]] היה בעד שלום. כולם בעד שלום. השאלה היא: איזה סוג של שלום?"
* "צבאות בדרך כלל לא מעונינים במלחמות. הם אוהבים הכנה למלחמה. אבל יש להם אי-רצון ניתן להבנה לצאת למלחמה. אני חושב שאם אתה מסתכל, לפחות על ההיסטוריה שאני מכיר, זו בדרך כלל ההנהגה האזרחית שדוחפת את הצבא לעשות משהו. זה היה המצב בימים הראשונים של מלחמת וייטנאם."
* "אנחנו לא יכולים לומר הרבה על עניינים אנושיים עם וודאות כלשהי, אבל לפעמים זה אפשרי. אנחנו יכולים,
לדוגמה, להיות בטוחים למדי שיהיה עולם ללא מלחמה, או שלא יהיה עולם -- או לפחות, עולם שמאוכלס על ידי יצורים שאינם חיידקים וחיפושיות, ומעט תפזורת של אחרים."
 
===[[w:מלחמת העולם השנייה|מלחמת העולם השנייה]]===
* "עדיין לא נכנסה לזיכרון המורשה ה-"פינאלה" שמתוארת בהיסטוריה הרישמית של חיל האוויר, פשיטה של 1000 מטוסים על מטרות אזרחיות שאורגנה על ידי הגנרל "הפ" ארנולד כדי לחגוג את סיום המלחמה, חמישה ימים לאחר נגסקי. לפי עדויות של ניצולים, עלונים שמכריזים על הכניעה הופלו ביחד עם הפצצות."
 
===[[w:מלחמת וייטנאם|מלחמת וייטנאם]]===
* "המלחמה היא פשוט תועבה, מעשה מושחת של אנשים חלשים ועלובים, כולל כל אחד מאיתנו שנתן לה להימשך ללא הפסק עם השתוללות והרס אינסופיים - כל אחד מאיתנו שהיה נשאר בשקט אם יציבות וסדר היו מושגים."
* "מה אפשר לומר על ארץ שבה במוזיאון למדע בעיר גדולה מככב מוצג שבו אנשים יורים במקלעים ממסוק על בקתות וייטנאמיות, עם אור מנצנץ כאשר מושגת פגיעה? מה אפשר לומר על ארץ שבה רעיון כזה בכלל עולה על הדעת? צריך לבכות בשביל הארץ הזאת."
 
===[[w:מלחמת המפרץ|מלחמת המפרץ]]===
* "באופן מרשים, שום דאגה לא נשמעה על העובדה הברורה בצורה נוקבת ש''לא הוצעה אף סיבה רשמית ליציאה למלחמה – אף סיבה, כלומר, שלא ניתנת להפרכה עי ידי כל נער שיודע קרוא וכתוב."
* "תנו לי לשים לרגע את כל העניין ברמה ארצית. כאילו, נניח שאתה הולך ברחוב, הערב, ואתה רואה פשע מתבצע, אתם יודעים, מישהו שודד מישהו אחר.
* "ארצות הברית לא הולכת לשם כדי להציל אנשים תחת דיכוי. אם היינו רוצים להציל אנשים תחת דיכוי היינו יכולים לתמוך בתנועה הלא-אלימה במקום למכור אותם בזול בדייטון.
 
 
 
 
===[[w:מלחמת אפגניסטן (ארצות הברית)|הפלישה האמריקאית לאפגניסטן]]===
==על פשעי מלחמה==
*"אם [[w:חוקי נירנברג|חוקי נירנברג]] היו מוחלים, אז כל נשיא אמריקאי אחרי המלחמה היה נתלה."
 
 
 
==על ארצות==
* "מדינות הן מוסדות אלימים. הממשלה של כל ארץ, כולל שלנו, מייצגת סוג מסוים של מבנה כוח פנימי, והיא בדרך כלל אלימה. מדינות הן אלימות במידה שבה יש להן עוצמה, זה נכון בקירוב."
* "אם, נניח, אתה אומר שאירן היא מדינת טרור, אתה לא צריך ראיות. אם אתה אומר שארה"ב היא מדינת טרור, אתה צריך המון ראיות. כאן, זאת אומרת. באירן זה להפך."
 
===ישראל===
* "[[ישראל]] היא ארץ ערוכה לקרב. הם מסתמכים במידה רבה מאוד על תמיכה אמריקאית. לכן הם פיתחו מערכת מאוד מתוחכמת של תעמולה. הם לא קוראים לה תעמולה. הם קוראים לה [[w:en:hasbarah|הסברה]]. זוהי הארץ היחידה בעולם, למיטב ידיעתי, שמתייחסת לתעמולה כהסברה. משרד התעמולה הוא משרד ההסברה. הרעיון הוא שהעמדה שלנו לגבי הכל היא נכונה באופן כה מובן מאליו, כך שאם רק נסביר את זה לאנשים, הם יראו שאנחנו צודקים."
<h4>סוריה<h4>
* "אין שום דבר נחמד שאפשר להגיד על אף אחת [מהמדינות הערביות]. סוריה, לדוגמה, היא אחד המשטרים האלימים והטרוריסטיים ביותר בעולם. אבל זה לא המקרה שהיא תוקפנית כלפי מדינות אחרות. אולי היא היתה רוצה להיות, אבל היא לא. מסיבות אובייקטיביות. אין למעשה כל קשר בין האופי הפנימי של ארץ מסוימת לבין המסירות שלה לאלימות חיצונית. ואני חושב שאם נסתכל לאחור לאורך ההיסטוריה, מעולם לא היה קשר כזה, לאחור עד היוונים."
 
 
===ארצות הברית===

תפריט ניווט