עזרה:הערת שוליים: הבדלים בין גרסאות בדף

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 5,117 בתים ,  לפני 12 שנים
מוויקיפדיה
(העתקה מוויקיפדיה העברית, בשינויים המתבקשים)
 
(מוויקיפדיה)
 
{{ויקיציטוט - עריכה}}
'''[[w:הערת שוליים|הערת שוליים]]''' היא הערה המופיעה בסוף ערךדף ציטוטים תחת הפסקה "הערות שוליים". הערות אלו הם למעשהלרוב מקורות של ציטוטים, עובדות או עדויות שהובאו בגוף הערךהדף, ולעתים הרחבה שאין לה מקום בדף ציטוטים.
 
דף זה עוסק בהיבטים הטכניים של יצירת הערת שוליים.
 
==כיצד זה עובד==
הרעיון הבסיסי העומד מאחורי תגי <nowiki><ref></nowiki>, הוא הצגת הטקסט המופיע בין תג הפתיחה לתג הסגירה כהערת שוליים.<br כל/>את הטקסט והקישורים שאנו רוצים שיופיעו בהערת השוליים, רושמים בגוף המאמר בין תגי ה-REF. הערות השוליים מוצגתכולן, מוצגות באופן אוטומטי בדף, במקום המוגדר על ידי תג העזר, <nowiki><references/></nowiki>., ויכילו כמור, את התוכן שרשמנו (בגוף הטקסט) כהערת השוליים.
 
==יצירת הערת שוליים==
יצירה של הערת שוליים אחת או יותר נעשית בשני שלבים:
;השלב הראשון: '''הערות השוליים נכתבות בגוף הערךדף הציטוטים ומוצגות בסופו בצורה אוטומטית.''' אי לכך, כדי ליצור הערת שוליים יש לכתוב את ההערה בגוף הטקסט, בדרך כלל בסוף ציטוט או משפט. לאחר כתיבת ההערה יש לסמן את ההערה באמצעות העכבר או מקשי החיציםהחצים וללחוץ על כפתור "הערת שוליים" [[תמונהקובץ:Button_ref.PNG]] (אייקוןצלמית ובוובה סוגריים מרובעים עם המספר 1).<br /><brפעולה />לדוגמה:זו תגרום לשתילת תגי REF מתאימים לפני ואחרי הטקסט המסומן. כאשר מוסיפים הערת שוליים בסוף משפט, יש להוסיפה לפני הנקודה.
 
<blockquote style="border: 1px solid blue; padding: 2em;">
לדוגמה:
<blockquote style="border: 1px solid blue; padding: 2em;"> <span style="color: gray;"> <nowiki> "בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ" <span dir=ltr> <nowiki> <ref>בראשית א', א'</ref>.</nowiki> </span> </span>.<br /> שתוצאתו:<br />"בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ" <ref>בראשית א', א'</ref>.<br /> </blockquote>
;השלב השני: הערות השוליים מוצגות כאמור בסוף הערךדף הציטוטים תחת הפסקה "הערות שוליים". הוספת פסקה זו נעשית באמצעות בחירה באפשרות "כותרת הערת שוליים" מתוך רשימת התבניות שבדף העריכה. בהמשך לדוגמה הקודמת, יש לכתוב בסוף הדף : <br />
<blockquote style="border: 1px solid blue; padding: 2em;">
 
;<span style="color: gray;"> <nowiki>==הערות שוליים==</nowiki> <br /> <span dir=ltr><nowiki><references/></nowiki> </span> </span> <br />
 
שתוצאתו:
 
שתוצאתו:
==הערות שוליים==
<references/>
</blockquote>
;שימו לב: את השלב השני יש לבצע פעם אחת בלבד. על השלב הראשון יש לחזור עבור כל הערת שוליים.
 
=== שימו לב ===
;שימו לב: *את השלב השני יש לבצע '''פעם אחת בלבד'''. על השלב הראשון יש לחזור עבור כל הערת שוליים.
 
==ריבוי הפניות להערת שוליים יחידה==
'''ניתן לזהות מספר רב של הפניות, כמפנות להערת שוליים אחת.''' בכדיכדי לעשות זאת יש לצרף לכל הפניה, מזהה יחודיייחודי שיחזור על עצמו, בכל ההפניות המבקשות להפנות לאותה הערת שוליים. הויקי ישייך את כל ההפניות לאותה הערה, לכל הפניה יווצר תת -קישור בהפניה.
 
יצירה של הפניה להערת שוליים קיימת נעשית כך:
# תחילה יש ליצור את המופע הראשון של הערת השוליים. דבר זה נעשה בדומה לשלב הראשון לעיל, עם תוספת קטנה: לאחר סימון ההערה ולחיצה על כפתור "הערת שוליים", יש להוסיף פרמטר בשם ''"name="ref-name'', כאשר את המילים ''ref-name'' יש לשנות לשם ייחודי.<br /><br /> לדוגמה:<br /><span style="color: gray;">אמש הוחלט על שביתה כללית במשק <span dir=ltr><nowiki><ref name="strike">מעריב, מוסף השבת, 20.3.89</ref></nowiki>. </span> </span>.<br /> שתוצאתו:<br /> אמש הוחלט על שביתה כללית במשק <ref name="strike">מעריב, מוסף השבת, 20.3.89</ref>.<br /><br />
# כעת ניתן ליצור הערות שוליים שיקוּשרו להערה הראשונית שיצרנו. כדי ליצור הפניה מסוג זה, יש לבחור את התבנית "הפניה להערת שוליים" מתוך רשימת התבניות, ולשנות את המילים ''ref-name'' לפרמטר שהוספנו להערה הראשונית.<br /><br /> בהמשך לדוגמה הקודמת, אם נרצה ליצור הפניה במשפט הבא, נעשה זאת כך:<br /><span style="color: gray;">השביתה תחל ב-7 בספטמבר ותימשך שבוע ימים<span dir=ltr> <nowiki><ref name="strike" /></nowiki>.</span></span>.<br /> שתוצאתו:<br />השביתה תחל ב-7 בספטמבר ותימשך שבוע ימים<ref name="strike" />.
 
בצורה זו ניתן ליצור מספר הפניות להערת שוליים אחת. כל הערות השוליים בעלות פרמטר ''name'' זהה, יקבלו מספר הערת שוליים זהה.
 
===העתקה===
==הערות שוליים==
לשימוש קל ניתן להעתיק את התוכן שבמסגרת למקום הדרוש, ולהחליף את caption בשם אחר, ובמקום הערת שוליים לכתוב את הערת השוליים הנחוצה. את השורה הראשונה יש להעתיק רק פעם אחת למקום הראשון של הערת השוליים, ואת השורה השנייה לכל מקום נוסף שניצרכת הערה זו.
<blockquote style="border: 1px solid blue; padding: 2em1em;">
<span dir=ltr><nowiki><ref name="caption">הערת שוליים</ref></nowiki> </span> <br />
 
<span dir=ltr> <nowiki><ref name="caption" /></nowiki></span>
</blockquote>
 
===הערות שוליים לריבוי הפניות===
<references/>
 
==הערות שוליים רבות==
המעוניינים בכך שהערות שוליים רבות יוצגו בתיבה נגללת יכולים להשתמש בסקריפט פרטי, '''הוספת גלילה ואפשרויות "הסתרה/הצגה" של הערות שוליים (כאשר יש מעל 10 הערות שוליים בדף)''', המופיע ברשימת הסקריפטים ב[[מיוחד:העדפות|העדפות]], תחת הלשונית "סקריפטים".
במקרה שיש הערות שוליים רבות, ניתן להשתמש בקוד:
 
<div style="direction: ltr;">
==ריבוי כותרות של הערות שוליים==
<nowiki><div class="references-small" style="-moz-column-count:2; column-count:2;">
במקרה שיושמו מספר רב של כותרות הערות שוליים <nowiki><references/></nowiki> בעמוד אחד, בכל כותרת יופיעו ההערות שבין הכותרת הקודמת לבינה.
<references/>
 
</div>
==חלוקת הערות שוליים לקבוצות==
</nowiki>
ניתן לחלק את הערות השוליים לקבוצות, ולהציג את הערות השוליים השייכות לקבוצה אחת בנפרד מן הקבוצה השנייה. ההפרדה נעשית באמצעות תמיכה המובנית בפרמטר group - תגית ref מקבלת את הפרמטר group שישייך את הערת השוליים לקבוצה הרצויה, שתוצג בתגית references עם פרמטר group המתאים. כך אם נרצה להפריד בין הערות השוליים שנועדו לבאר ולהסביר לבין הערות השוליים המפנות לסימוכין:
</div>
 
המציג למשל:
<blockquote style="border: 1px solid blue; padding: 1em;">
<div class="references-small" style="-moz-column-count:2; column-count:2;">
אליס מצאה את הכובען, הארנביב ונמנמן ישנוני באמצע מסיבת תה. הם מספרים לה שאצלם השעה היא תמיד שש, שעת התה'''<nowiki><ref group="הסברים">אף על פי ששעת התה המקובלת כיום בבריטניה היא חמש; המנהג לא היה קיים בתקופתו של קרול, וככל הנראה זהו הזמן בו שתו תה בביתה של אליס לידל, עליה מבוסס הסיפור.</ref></nowiki>'''.
<references/>
 
</div>
היא סיפרה על חלומה לאחותה הגדולה, וזו מדמיינת שגם היא בארץ הפלאות: "וכך היא ישבה לה בעיניים עצומות, מדמה שהיא בארץ הפלאות, אף כי ידעה שעליה רק לפקוח אותן שוב, והכול יחזור למציאות המשמימה"'''<nowiki><ref group="סימוכין">כל הציטוטים מהספר, וכן שמות הדמויות, על פי תרגומה של [[רנה ליטוין]]</ref></nowiki>'''.
 
<br />
<nowiki>== ביאורים והסברים==</nowiki>
<br />
'''<nowiki><references group="הסברים" /></nowiki>'''
<br />
<nowiki>== סימוכין ==</nowiki>
<br />
'''<nowiki><references group="סימוכין" /></nowiki>'''
 
</blockquote>
 
כשהתוצאה:
<blockquote style="border: 1px solid blue; padding: 1em;">
אליס מצאה את הכובען, הארנביב ונמנמן ישנוני באמצע מסיבת תה. הם מספרים לה שאצלם השעה היא תמיד שש, שעת התה<ref group="הסברים">אף על פי ששעת התה המקובלת כיום בבריטניה היא חמש; המנהג לא היה קיים בתקופתו של קרול, וככל הנראה זהו הזמן בו שתו תה בביתה של אליס לידל, עליה מבוסס הסיפור.</ref>. היא סיפרה על חלומה לאחותה הגדולה, וזו מדמיינת שגם היא בארץ הפלאות: "וכך היא ישבה לה בעיניים עצומות, מדמה שהיא בארץ הפלאות, אף כי ידעה שעליה רק לפקוח אותן שוב, והכול יחזור למציאות המשמימה"<ref group="סימוכין">כל הציטוטים מהספר, וכן שמות הדמויות, על פי תרגומה של [[רנה ליטוין]]</ref>.
 
== באורים והסברים ==
<references group="הסברים" />
 
== סימוכין ==
<references group="סימוכין" />
</blockquote>
 
==ראו גם==
* [[ויקיציטוט:קישורים חיצוניים]]
 
[[קטגוריה:ויקיציטוט - תמיכה טכנית|הערות שוליים]]
[[en:Help:Footnotes]]

תפריט ניווט