לדלג לתוכן

תומאס סואל

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
(הופנה מהדף תומס סואל)
תומאס סואל, 1964

תומאס סואל (באנגלית: Thomas Sowell) (נולד ב־1930), הוא כלכלן וחוקר מדעי חברה אמריקאי.

כללי[עריכה]

 • "אם תמיד האמנת שכולם צריכים להיות כפופים לאותם כללים ולהישפט על פי אותם סטנדרטים, היית מוגדר כרדיקלי לפני 60 שנים, ליברלי לפני 30 שנים וכגזעני היום." ~ 2020 (מקור)
 • "השיעור הראשון בכלכלה הוא מחסור: לעולם לא יהיו מספיק משאבים כדי לספק את כל מי שרוצה בכך. השיעור הראשון בפוליטיקה הוא להתעלם מהשיעור הראשון."
 • "למרות ניצחון הדמוקרטיה על הרודנות שהביא לסיום המלחמה הקרה, באופן אירוני דווקא החברה האמריקנית עברה תהליך איטי אך יציב בו רבים ממוסדות ההשכלה הגבוהה פיתחו מערכת של הגבלות על חופש הביטוי. הגבלות אלו חלות הן על סטודנטים והן על מרצים, כמו גם על דוברים חיצוניים בעלי דעות הסותרות את התקינות הפוליטית של ימינו."
 • "לפני שנות השישים העוני בקרב שחורים היה גרוע בהרבה, והגזענות בקרב לבנים הייתה גרועה בהרבה. למרות זאת, שיעורי הפשיעה האלימה בשכונות השחורות היו נמוכים בהרבה... לפני שנות השישים, מרבית הילדים השחורים גדלו במשפחה בעלת שני הורים, אך כיום מרביתם גדלים עם הורה אחד בלבד."
 • "המאבק נגד אפליה הוא רק אחד ממאבקים רבים שיש לעסוק בהם. הרגלי הקריאה, לדוגמה, שונים במידה משמעותית מקבוצה אתנית אחת לאחרת, וכך גם גודל המשפחה, שיעור המשפחות החד־הוריות ומאפיינים רבים אחרים המשפיעים על ההזדמנות העומדת לרשות צעירים להיכנס לשדה הכלכלי עם כישורים דומים."

מתוך ספריו[עריכה]

 • "הורים מעוטי הכנסה ייהנו מהזכות להחליט איפה ילמדו ילדיהם, כשם שהורים עתירי הכנסה כבר נהנו מהזכות הזאת בכך ששלחו את ילדיהם לבתי ספר פרטיים אם בתי הספר הציבוריים המקומיים לא השביעו את רצונם. היו כמה דרכים להעניק את הזכות הזאת לכל ההורים, אחת מהן הייתה מתן שוברים לתשלום שכר הלימוד בבתי ספר פרטיים זולים." ~ 'מדוע הם שונאים בתי ספר פרטיים?'
 • "אפילו בתי הספר בזיכיון המוצלחים ביותר ספגו התקפות קשות מאיגודי המורים, הפוליטיקאים, ארגוני זכויות האדם וגופים אחרים. מדוע הצלחתם לא התקבלה בברכה? נראה שהיא דווקא התקבלה בברכה בקרב הוריהם של תלמידים בני מיעוטים ודלי הכנסה." ~ 'מדוע הם שונאים בתי ספר פרטיים?'
 • "עקרונות כלליים כמו 'צדק' או' 'שוויון' מופרחים לעיתים מזומנות בלהט במהלך ויכוח על ענייני היום, אולם בדרך כלל מונחים אלה משמשים בלי שיוגדרו או ייבחנו. במקום לנסות לשכנע אחרים או לנצחם בוויכוח, היינו יכולים במקרים רבים לצאת נשכרים מהבנת הכוונות האמיתיות שלנו כשאנחנו משתמשים במונחים אלה." ~ 'המרדף אחרי צדק קוסמי'

עימות בין השקפות (1987)[1][עריכה]

 • "תזוזה קלה בהנחות יכולה להשפיע עמוקות על ההשקפה – ועל הפעולה הנובעת ממנה."
 • "אם נעיין היטב בטיעונים של שני הצדדים, לעתים קרובות ניווכח לדעת, שהם מושתתים על הנחות שונות מעיקרן. הנחות שונות אלה – שלעתים קרובות הן מרומזות בלבד – מהן באה העקיבות שמאחורי הניגוד החוזר ונשנה בין יחידים וקבוצות בסוגיות שאין ביניהן קשר נראה לעין. יש להם השקפות שונות על דרך פעולתו של עולם."
 • "השקפה הגדורה, שבה תהליכים מערכתיים מניבים הרבה תוצאות שאיש לא תכנן אותן ואיש אינו שולט בהן, מצמצמת בהרבה את תפקידו של הכוח כהסבר, ובכך היא מפחיתה מן ההזדמנויות לשיפוטים מוסריים וגם מן הסיכוי של רפורמות מרחיקות לכת להשיג את מטרותיהן."

הערות שוליים[עריכה]

 1. ^ A Conflict of Visions: Ideological Origins of Political Struggles,‏ 1987. הספר תורגם לעברית ב־2001.