לדלג לתוכן

ויקיציטוט:אודות

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
ויקיציטוט העולמי

ויקיציטוט הוא מיזם אינטרנטי רב־לשוני לחיבור מאגר ציטוטים שיתופי, חופשי ומהימן שכל אחד ואחת יכולים לקרוא ולתרום ליצירתו ופיתוחו. ויקיציטוט הוא אחד מתוך מספר מיזמי ויקי המופעלים על־ידי קרן ויקימדיה. המיזם החל את דרכו ב־27 ביוני 2003 בגרסה האנגלית. אחריו נוצרו מיזמים נוספים של ויקיציטוט בשפות אחרות.

ויקיציטוט העברי החל לפעול ב־30 ביולי 2004. הוא כולל כיום 9,463 דפי ציטוט. נכון לאוגוסט 2023 הגרסה העברית של ויקיציטוט היא במקום ה־9 בעולם במספר דפי הציטוט ובמקום ה־10 בעולם במספר העריכות (202 אלף).

חשיבות מאגר הציטוטים[עריכה]

רשימה של ציטוטים יכולה להיות בעת ובעונה אחת שגרתית ומפתיעה. לא משנה אם אנחנו מסכימים עם התפיסה הפילוסופית או הרעיונית של מי שיצר אותם, אין זה חשוב מאיזו מדינה הם הגיעו, גזעם או דתם; לא משנה אם הציטוטים רציניים או שובבים, מעוררי מחשבה או מצחיקים; לא משנה אם המחברים הם מפורסמים או אלמונים, שנויים במחלוקת או מהוללים: מבט בציטוטים האלה באור הנכון יגלה אבני חן נוצצות של חוכמה מכול הדורות שצומצמה למספר קטן של מילים שנבחרו בקפידה.

הציטוטים יכולים לעורר בנו השראה, לנסות להבין את החיים של האנשים שחיברו אותם, לסייע לנו לבחון את מהלך חיינו, לצחוק, או רק להתפעל מהבקיאות בשפה של מי שיצר אותם. בכל דרך שבה נבחר להשתמש בהם, הם יישארו קיימים כסיכום בלתי משתנה של התובנות המשותפות של החברה האנושית, ידע שמועבר מדור אחד למשנהו.

מהימנות הציטוטים[עריכה]

כל אחד יכול לתרום ולשפר את ויקיציטוט. מספר רב של גולשים מוסיפים ציטוטים ועורכים את הכתוב בוויקיציטוט. עולה מאליה השאלה כיצד מידע שנערך ללא הרף על־ידי אנשים כה רבים יכול להיות בעיקרו מהימן. ובכן העיקרון הוא פשוט: קל מאוד להוסיף ולשנות מידע בוויקיציטוט אבל גם קל לבטל שינויים שנעשו ו"לחזור אחורה". לכן אם יוכנסו לוויקיציטוט (בזדון או בשוגג) ציטוטים שאינם נכונים, עד מהרה יהיה מי שישים לב לכך ויתקן את המעוות. לעומת זאת, אם הוספו ציטוטים נכונים, או תוקנו ציטוטים קיימים, הסיכוי שיהיה מי שירצה לשנות את התוספות החדשות קטן הרבה יותר. כתוצאה מכך המידע שבוויקיציטוט הולך ומשתפר עם הזמן.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

מיזמי ויקימדיה נוספים[עריכה]

ויקיפדיה
אנציקלופדיה חופשית
ויקימילון
מילון חופשי
ויקיספר
ספרי לימוד ומדריכים חופשיים
ויקיטקסט
מסמכים וטקסטים חופשיים
ויקימסע
מדריך טיולים חופשי
ויקינתונים
מאגר ידע חופשי
ויקישיתוף
תמונות וקובצי מדיה חופשיים
מטא־ויקי
תיאום מיזמי קרן ויקימדיה