לדלג לתוכן

ויקיציטוט:זכויות יוצרים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
תוכן וסגנון כתיבה

ויקיציטוט הוא מאגר ציטוטים חופשי. כלומר, לכל אדם קיימת הרשות לצטט ממנו (תוך ציון המקור). לעובדה זו יש השלכות שחשוב לזכור כאשר אתם עורכים את דפי הציטוטים.

יש לשים לב שישנו הבדל משמעותי בין כללי זכויות יוצרים בוויקיציטוט לבין הכללים בוויקיפדיה. כיוון שרוב הציטוטים הם קצרים מכדי שהשימוש בהם יחשב הפרת זכויות יוצרים והם נכללים בהגדרה שימוש הוגן.

דף זה אמור להתאים לעקרונות וקווים מנחים בוויקיציטוט, אך אם קיימת סתירה ביניהם האחרון הוא המכריע.

כיצד תישמר זכות היוצרים שלכם?

כל תרומה שלך לוויקיציטוט מפורסמת תחת שני רישיונות: הרישיון הציבורי הכללי של גנו ורישיון Creative Commons מסוג cc-by-sa. אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על־ידי אחרים, שתופץ לעיני כול, ושאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור – אל תפרסמו אותה פה. אפשר לעיין בנוסח הרישיון לפרטים נוספים.

כיצד תשמרו על זכויות היוצרים של אחרים?

כולנו חפצים לראות בהתפתחות מהירה של ויקיציטוט, ותבוא הברכה על כל העוסקים בכך, אך כאשר אנו תורמים להתפתחותו של ויקיציטוט, חשוב מאוד להקפיד שלא לפגוע בזכויות יוצרים. נושא זה חשוב תמיד, אך בוויקיציטוט חשיבותו גדולה כפליים, כיוון שוויקיציטוט מעניק לגולשים רשות לצטט ממנו הלאה, ולכן מי שמוסיף ציטוטים לוויקיציטוט, תוך הפרה של זכות יוצרים מחטיא את הרבים, שיעתיקו ציטוטים אלו בתום לב, מבלי לדעת שבכך הם עוברים על החוק. מלבד העבירה על החוק והעוול שנעשה לבעל זכות היוצרים, בעת העתקה שאינה מורשית, כל דף ציטוט שמועתק לוויקיציטוט ממקום אחר, פוגע אנושות במוניטין שלו, ומרתיע אנשים שהקפדה על זכויות יוצרים יקרה ללבם, מלהצטרף לכותבי ויקיציטוט.

להלן מספר הנחיות כלליות לשמירה על זכויותיהם של יוצרים אחרים. שימו לב לכך שהנחיות אלו אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי.

כללים בסיסיים

  • כל יצירה שאדם יצר, בין אם פורסמה (בספר, בעיתון, באינטרנט וכדומה) ובין אם לא פורסמה, מוגנת לפי חוק, וזכות היוצרים עליה שמורה ליוצר (או למי שקיבל אותה ממנו).
  • הציון "כל הזכויות שמורות" על גבי יצירה אינו חיוני כדי להקנות זכות יוצרים לבעל היצירה. זכות היוצרים שמורה לו גם ללא ציון זה.
  • אין להעתיק מיצירה ללא רשות בעל זכות היוצרים – אך מותר להביא מובאה קצרה תחת שימוש הוגן.
  • הגנת זכות היוצרים חלה על כל צורת ביטוי – טקסט, צילום, איור וכדומה.
  • הגנת זכות היוצרים חלה בין על היצירה השלמה, ובין על חלקים ממנה.
  • הגנת זכות היוצרים אינה חלה על תוכן (רעיון, נתון, עובדה, או ידיעה חדשותית) אלא על צורת הביטוי (נוסח, סידור הדברים) שלו. עם זאת, גם בהעתקת תוכן כנ"ל בצורת ביטוי שונה, חובה לציין את מקורו.
  • זכות היוצרים על יצירה פוקעת בתום 70 שנים ממות היוצר.

במקום להעתיק

ראיתם באינטרנט דף נפלא שמתאים להיות דף בוויקיציטוט? בשום אופן אל תעתיקו דף זה לוויקיציטוט! אתם מוזמנים להעתיק ציטוטים מתוך הדף אך שמרו על שימוש הוגן – אל תעתיקו דף בשלימותו ושנו את הסדר והעיצוב של הטקסט.

הערות חשובות

  1. בשום אופן אין לפרסם בוויקיציטוט את כל מילות שיר מסוים, גם אם זכויות היוצרים של השיר נמצאות ברשות הכלל (לצורך כך קיים ויקיטקסט). ויקיציטוט הוא גם לא מקום לתקציר של מילות שירים או פואמות שלמות, וקיימות בעיות ברורות בזכויות יוצרים עם שימוש של יותר ממספר שורות של שירים או פואמות מודרניות, אפילו תחת ההגנה של שימוש הוגן. אף על פי שאין הגבלה חוקית להשתמש בשירים ופואמות שלמות שנמצאים ברשות הציבור, השימוש בכך לא מעודד, ותהליך בחירה של שורות חשובות בשיר או בפואמה מקובל יותר.
  2. חומר ברשות הציבור הוא חומר שאינו מוגן בזכויות יוצרים. הופעה של יצירה באינטרנט לא הופכת אותה לרשות הציבור, ולכן יש לצאת מנקודת הנחה שהיצירות אכן מוגנות בזכויות יוצרים, אלא אם ניתן להוכיח במפורש אחרת. למרות זאת ניתן להשתמש בה בשימוש הוגן.

רוצים לדעת יותר על זכויות יוצרים? ראו בערך זכויות יוצרים בוויקיפדיה.

לא בטוחים או לא מבינים? שאלו בדלפק הייעוץ.

נתקלתם בדף שאתם חושדים כי הוא מפר זכויות יוצרים? דווחו על כך בדף השיחה שלו.

מקורות לתמונות

רשימת אתרים המתירים שימוש חופשי בתמונות שבהם מופיעה בדף מקורות לתמונות בוויקיפדיה.

קישורים חיצוניים

אזהרה: המידע בוויקיציטוט נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי. במידת הצורך היוועצו בעורך דין.