לדלג לתוכן

ויקיציטוט:מדיניות הפרטיות

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
תוכן וסגנון כתיבה
גרסה של מדיניות זו (ראו ויקימדיה:פרטיות) אושרה בידי חבר הנאמנים של ויקימדיה באפריל 2005. הצעות לשינויים יתקבלו בברכה וניתן להשאירם כאן.
מסמך זה הוא תרגום המדיניות לעברית, ואחרי גיבוש הגרסה הסופית קישור אליו יופיע בתחתית כל עמוד.
אנא אל תערכו שינויים במסמך זה ללא דיון.

מבוא ותמצית

[עריכה]

קריאה בלבד וצפייה באתרים

[עריכה]

על העושים שימוש של קריאה בלבד באתרים שבמיזם ויקימדיה, לא נאסף כל מידע (מעבר למה שבדרך כלל נאסף ביומני השרתים בידי אתרי אינטרנט כלליים).

תרומה לאתרי ויקיפדיה

[עריכה]

כל תוכן שנתרם מתפרסם בצורה פומבית וגלויה לעייני כלל המשתמשים. אם הנכם כותבים משהו, הניחו שהכתוב יכול להישאר לנצח (גם אם העמוד נמחק מוויקימדיה, אין זה אומר שהתוכן הוסר כליל מהרשת או משרתי ויקיציטוט). הערה זו כוחה יפה בין השאר למאמרים, דפי משתמש ודפי שיחות.

מגבלות ויוצאי דופן יתוארו להלן.

פרסום בוויקי ומידע ציבורי

[עריכה]

גלישה באתרי האינטרנט של ויקימדיה אינה חושפת את זהותך!

כאשר הנכם עורכים דף מדפי ויקיציטוט, הנך מפרסים מסמך. זהו אקט ציבורי, שבו אתם מזוהים פומבית עם העריכה שביצעתם ככותביה.

זיהוי הכותב

[עריכה]

ניתן לפרסם עמוד בוויקי במצב מחובר (logged in) או כאלמוני. האפשרות לחיבור פתוחה רק עבור משתמשים רשומים שפתחו חשבון במיזם הרלוונטי (פעולה זאת נעשית בחינם, על כך בהמשך).

במצב מחובר, אתם תזוהו בשם המשתמש שלכם - אותו אתם בוחרים בעת הרישום בפעם הראשונה. שם המשתמש שלכם יכול להיות שמכם האמיתי (אם בחרתם לחשוף אותו) או כינוי כלשהו שאינו חושף את זהותכם.

אם אינכם מחוברים, אתם תזוהו באמצעות כתובת IP שלכם. זהו רצף של 4 מספרים תלת-ספרתיים שמזהה את כתובת האינטרנט שממנו התחברתם לוויקי. בהתאם לחיבור שלכם לאינטרנט, יתכן שמספר זה יהיה ניתן למעקב רק עד ספק האינטרנט שלכם, בית הספר, מקום העבודה או הבית. ישנה אפשרות שמקור כתובת ה-IP, בצירוף עם מלל או התנהגות אופיינית, יאפשרו את זיהוייך, אפילו בידי אנשים אחרים.

אנשים המעוניינים בכך יכולים (במידת קושי משתנה) לקשר בין כתובת ה-IP שלכם ברשת לזהותכם בחיים האמיתיים. לכן, אם אתם חוששים מאובדן אפשרי של פרטיותכם כתוצאה של פרסום כתובת ה-IP, יש יתרונות להתחברות תחת כינוי, מאחר וכאשר תשתמשו בכינוי, מספר ה-IP שלכם לא יהיה זמין לקהל הרחב, (אך יאוחסן בשרתי ויקי לזמן קצר, כלומר, הוא יהיה זמין למפתחים, ויתכן שישוחרר בתנאים מסוימים, ראו בהמשך).

אם אתם משתמשים בשרת דואר של החברה מהבית או ממחשב ציבורי ומשתמשים בתקשורת DSL:w או אינטרנט בכבלים, סביר להניח שיהיה קל מאוד למעסיק שלכם לזהות את כתובת ה-IP שלכם ולמצוא את כל העריכות שביצעתם תחת כתובת זו. השימוש בכינוי וחשבון משתמש הוא פתרון עדיף לשמירת פרטיותכם במצב זה. ברם, כאשר הנכם מתחברים ממחשב ציבורי, עליכם לזכור להתחבר לפני ביצוע העריכות ולהתנתק בתום השימוש, כדי למנוע מאחרים להשתמש בחשבון שלכם ובזהות האינטרנטית שלכם.

ראו עוד: ויקיציטוט:למה ליצור חשבון?

עוגיות

[עריכה]

עוגיות (Cookies) הן קבצים המכילים מידע על הגולש באתר מסוים ונוצרים על מנת לאפשר לאתר לזכור את ההעדפות של אותו גולש. אתרים רבים דורשים כיום עוגיות לצורך צפייה תקינה בהם.

בעת הגלישה והשימוש בוויקי, תיווצר עוגיה זמנית (PHPSESSID). אם אינכם מתכוונים להתחבר, באפשרותכם לחסום את העוגיה הזו, אך לא תוכלו להתחבר בלעדיה. העוגיה תימחק ברגע שתסיימו את הגלישה ותסגרו את הדפדפן.

עוגיות נוספות יווצרו כאשר תתחברו, אם תשתמשו באפשרות "זכור אותי" שתחסוך מכם את הצורך להקליד שם משתמש (ו/או סיסמה) בביקורכם הבא. העוגיה תישמר למשך 30 יום. באפשרותכם למחוק את העוגיות אחרי השימוש, אם הינכם משתמשים במחשב ציבורי ואינכם רוצים לחשוף את שם המשתמש שלכם למשתמשים הבאים באותו מחשב. מאותן סיבות מומלץ גם לנקות את זכרון המטמון של הדפדפן בתום השימוש.

סיסמאות

[עריכה]

היבטים רבים של האינטראקציה הקהילתית בין משתמשים במיזמי ויקימדיה נבנית על המוניטין והכבוד שנוצרים על סמך היסטוריה של תרומות מוערכות והתנהגות הגונה ומכובדת של המשתמשים. סיסמאות המשתמש הן הערובה היחידה לאמינות היסטוריית העריכות של משתמש (כלומר: להבטיח שאנשים אחרים לא יבצעו עריכות על שמו). אנו ממליצים לכל המשתמשים לבחור בסיסמאות חזקות וקשות לפיצוח ולשמור עליהן מכל משמר, בפרט - אל תחלקו אותן עם אף אחד. חל איסור מוחלט לחשוף סיסמאות של משתמשים אחרים, הן באופן ישיר והן באופן עקיף.

רישום נתוני גישה

[עריכה]

בכל פעם שאתם מבקרים באתר אינטרנט, אתם שולחים מידע רב לשרת האינטרנט. רוב שרתי האינטרנט מנהלים רישום גישה המכיל חלק ממידע זה, המשמש לקבלת התמונה הכוללת של הדפים הפופלריים באתר, מהיכן מגיעים אל האתר, מהם האתרים האחרים שמקושרים לאתר ובאילו דפדפנים משתמשים הגולשים על מנת לגשת לאתר. אתרי קרן ויקימדיה לא מיועדים להשתמש במידע זה על מנת לעקוב אחרי משתמשים לגיטמיים.

הרישום משמש ליצירת דפי הסטטיטיקה; המידע הגולמי איננו פומבי ובמצב תקין נמחק לאחר שבועיים.

להלן דוגמה למידע הנרשם:

64.164.82.142 - - [21/Oct/2003:02:03:19 +0000]
"GET /wiki/draft_privacy_policy HTTP/1.1" 200 18084
"http://en.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_projects:Village_pump"
"Mozilla/5.0 (Macintosh; U; PPC Mac OS X; en-us) AppleWebKit/85.7 (KHTML, like Gecko) Safari/85.5"

המפתחים יכולים לעיין במידע במטרה לפתור בעיות טכניות, כדי לעקוב אחרי סוכני תוכנה בעייתיים הגורמים בעיות באתר או, לעתים נדירות, כדי לקשר בין שמות משתמשים וכתובות IP על מנת לטפל במקרים של השחתה וגרימת נזק.

מסירת מידע על משתמשים לצדדים שלישיים

[עריכה]

על פי מדיניותו של ויקיציטוט ובהתאם לחוק, ויקיציטוט לא ימסור מידע הנשמר בשרתיה לצד שלישי כלשהו אלא במקרים הבאים:

  1. על פי הוראת צו בית משפט או הוראה מחייבת אחרת של רשות אכיפת חוק.
  2. על פי הרשאה של אותו משתמש - ישוחרר המידע המתייחס אליו בלבד.
  3. לראש קרן ויקימדיה, ג'ימבו ויילס, יועציו המשפטיים או שלוחיהם, כאשר הדבר דרוש לצורך בדיקת תלונות על השחתה או עבירה.
  4. כאשר המידע השמור בשרת מתייחס לרובוט או לספיידר, והדבר נועד על מנת לפתור או להדגים בעייה טכנית.
  5. כאשר המשתמש הינו משחית סידרתי הפוגע במידע המצוי בוויקיפדיה, והשימוש במידע יסייע על מנת לגלות את כתובות ה-IP בהם הוא משתמש על מנת להגיש תלונה לספק שירותי האינטרנט.
  6. כאשר המידע דרוש להגן על זכויותיה, רכושה וביטחונה של קרן ויקימדיה, משתמשיה או הציבור.

חלוקת מידע עם צד שלישי

[עריכה]

כל טקסט שנוסף לאחד ממיזמי ויקימדיה ניתן לשימוש תחת תנאי רשיון GFDL:w (למעט ויקיחדשות). אין זה המצב לגבי תמונות, כל תמונה מועלת תחת רשיון נפרד, וחלק מהתמונות מוגנות בזכויות יוצרים.

ויקימדיה לא תמכור או תחלוק מידע פרטי, כגון כתובות דואר אלקטרוני, עם צד שלישי, אלא אם המשתמש מסכים לשחרר את המידע הזה, או שנתקבלה דרישה מרשויות החוק (משטרה, בית משפט) לחשוף מידע זה.

בטחון מידע / אבטחת מידע

[עריכה]

קרן ויקימדיה לא יכולה להבטיח שאי-אפשר לפרוץ למערכת ולדלות ממנה מידע באופן שאינו מאושר ואף איננו חוקי. מידע זה יהיה זמין לכל מפתחי ויקימדיה עם בעלי הרשאת כניסה לשרתים.

דואר אלקטרוני, רשימות תפוצה ו-IRC

[עריכה]

ויקי-דואר

[עריכה]

באפשרותכם לספק כתובת דואר אלקטרוני בפירוט "העדפות" של חשבון המשתמש שלכם. אפשרות זו מאפשרת למשתמשים רשומים לשלוח לכם דואר אלקטרוני דרך הוויקימצטטים (אלא אם תגבילו אפשרות זאת בחלון ההעדפות). כתובתכם לא תחשף לשולחים, אלא אם תגיבו דרך תוכנת הדואר האלקטרוני שלכם, או שהמכתב יחזור באופן אוטומטי. יתכן שכתובת הדואל תשמש את קרן ויקימדיה בכדי ליצור קשר נרחב עם משתמשים רשומים.

אם אינכם מספקים כתובת דואל, לא תוכלו לאתחל מחדש את הסיסמה שלכם במקרה ששכחתם אותה. ברם, באפשרותכם לבקש מאחד ממפתחי ויקימדיה להכניס כתובת דואל חדשה בהעדפות שלכם.

באפשרותכם להסיר את כתובת הדואל מ"העדפות" בכל זמן שהוא כדי למנוע שימוש בו במסגרת ויקימדיה.

רשימות תפוצה

[עריכה]

אם אתם נרשמים לאחד מרשימות התפוצה של המיזמים, כתובתכם תחשף לכל הרשומים לרשימה. רשימות התפוצה והארכיונים שלהם הם ציבוריים ופומביים, ובציטוטי ההודעות יתכן שתופיע הכתובת שלך בין שאר רשימת הכתובות. הודעות בדרך כלל אינן נמחקות והן נשמרות גם בארכיון של שירותי Gmane.

כתובות דואל

[עריכה]

דואל הנשלחים למספר כתובות דואל (ראו למטה) יכול להיות מועבר לקבוצת מתנדבים (OTRS) המוסמכים על-ידי הקהילה להשתמש במערכת ייעודית לצפות בו ולענות עליו. דואל הנשלח למערכת לא ניתן לצפיה פומבית אולם הוא ניתן לצפיה של קבוצה של עורכי ויקימדיה. משלוח דואל לאחת מהכתובות המפורטות, גורם לכך שהכתובת שלכם תהיה גלויה לחברי הקבוצה. קבוצת OTRS יכולה לדון בדואל שנשלח על ידכם עם צדדים שלישיים במטרה להשיב את התשובה הטובה ביותר האפשרית.

הכתובות המפנות למערכת OTRS הן:

  • info-de@wikipedia.org
  • info-en@wikipedia.org

דוא"ל הנשלח לכתובת board@wikimedia.org או לחברי כתובות דוא"ל פרטיות של חברי חבר הנאמנים יכול גם הוא להיות מועבר למערכת OTRS.

ערוצי שיחה ברשת IRC:w הם לא חלק רשמי מקרן ויקימדיה או מהמיזמים שלה. כאשר הנכם משתתפים בערוצי IRC אתם חושפים את כתובת ה-IP:w שלכם למשתתפים אחרים. לכל ערוץ יש מדיניות משלו לגבי פרטיות ופרסום יומני חיבור.

מידע משתמש

[עריכה]

מידע על משתמש, כגון מספר העריכות ומועדן, מפורסם באופן ציבורי ופומבי ברשימות "תרומות המשתמש" (שנוצרות באופן אוטומטי על-ידי תוכנת האתר). לעיתים המשתמש עצמו או משתמשים אחרים מצטטים מידע מרשימות אלה ומפרסמים אותה בצורה ערוכה (רשימה מקוצרת, מידע סטטיסטי, סיכומים, טבלאות וכו').

הסרת חשבון משתמש

[עריכה]

מרגע שנוצר, חשבון משתמש לא יוסר או ימחק. באפשרותו של מפתח ויקימדיה לשנות שם משתמש של חשבון, אבל עליכם לבקש זאת ממנו ישירות. ויקימדיה איננה מבטיחה שכל בקשה לשינוי שם תענה. ראו גם "ויקיציטוט:הזכות להעלם" (Right to Vanish) לפרטים נוספים.

ההחלטה אם מידע מסוים של משתמש ימחק או לא, תלויה במדיניות המחיקה הספיציפית של המיזם בו חבר המשתמש.

מחיקת מידע

[עריכה]

מחיקת טקסט ממיזמי ויקימדיה למעשה איננה מוחקת אותו באמת. בערכים רגילים, יכול כל אחד לצפות בגרסאות הקודמות של הערך ולראות את המידע האצור בהן. אם ערך "נמחק", כל מפעיל מערכת, כלומר כמעט כל אדם שבוטחים בו, איננו מוגבל על ידי המחיקה ויכול לצפות במידע. רק מפתח יכול למחוק מידע באופן מוחלט וסופי במיזמי ויקימדיה ומצב זה לא מובטח שיקרה אלא כתוצאה מהחלטה משפטית.

ראו גם

[עריכה]