לדלג לתוכן

אופק בוכריס

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

אופק בוכריס (נולד ב־1968), תת אלוף בצה"ל, לוחם ומפקד חטיבת גולני לשעבר.


 • "אני מצפה שהלוחמים שלי יהיו מספיק קשוחים, ויהיו מספיק נחושים, בשביל להתמודד עם כל דבר. הרוב המכריע של החיילים מקבל טיפול פייר, הוגן. ואני גם לא מצפה שיתייחסו אליהם בכפפות של משי. כאילו, מה? אני מכין אותם למלחמה. אני לא רוצה חבורה של חננות. אני רוצה לוחמים קשוחים, שיהיו מאומנים, שיהיו מקצוענים. לא משיגים את זה בפאוור פוינט. לא משיגים את זה במצגות ובפוצי מוצי. אני רוצה שהלוחמים שלי יזחלו. אני רוצה שהם יקרעו את התחת. אני רוצה שהקוצים ישרטו אותם בידיים. אני רוצה שיהיו עם כושר. אני רוצה שתהיה להם מנטליות של לוחמים. לוחם זה אחד שדבק במשימתו, לא משנה מה קורה מסביב. מסביב ייהום הסער – והוא על המטרה. הוא מיומן בנשקו, נחוש, חבר טוב." ~ מתוך ראיון שערכה עמו חן קוטס-בר, "צומת גולני: הסמל של חומת מגן בראיון נדיר", "מעריב", 30 במרץ 2012
 • "אני יודע שהחטיבה שאני המפקד שלה, אם מחר, מחרתיים, עכשיו, אומרים לנו 'מלחמה' – אנחנו מוכנים לבצע את המשימה, ולא משנה איפה. אני אומר לאנשים שלי שהמסדר הכי קפדני והכי רציני שאפשר לעשות לנו, זה המסדר שיעשה לנו האויב. אני אומר את זה בזהירות ובלי יוהרה, שאני לא מקנא באויב שיעמוד מולנו. כי הוא יפגוש חטיבה מקצועית, נחושה, מלוכדת. באמת לא כדאי לו להיות בצד השני של הקנה של הרובה שלנו. שינסו אותנו. בבקשה." ~ מתוך ראיון שערכה עמו חן קוטס-בר, "צומת גולני: הסמל של חומת מגן בראיון נדיר", "מעריב", 30 במרץ 2012
 • "את יודעת מה ההבדל בין אמא פולנייה לבין רוטוויילר? הרוטוויילר בסוף משחרר את הילד. אז תשחררו את הילדים, מה החשש? שהמפקד מתעלל והמערכת אטומה? המפקד לא מתעלל והמערכת לא אטומה, והבחור הזה, שהוא עכשיו חייל, כבר לא כל כך ילד. הוא יודע לדאוג לעצמו. אני מציע שאם הורים דואגים לילדים שלהם, שידאגו שלא ישתו אלכוהול כשהם יוצאים לבילוי, שידאגו שילכו לישון לפני שהם נוהגים. אם אכפת להורה מהבן שלו, שיתעסק במה שבתחום השפעתו." ~ מתוך ראיון שערכה עמו חן קוטס-בר, "צומת גולני: הסמל של חומת מגן בראיון נדיר", "מעריב", 30 במרץ 2012
 • "שוטר ראה עשרה אנשים נוסעים בתוך חיפושית. רשם דוח לנהג. הנהג אמר 'כופר באשמה'. הגיעו לבית המשפט. אמר הנהג לשופט, 'עשרה אנשים נכנסים בתוך חיפושית? אין דבר כזה'. הכניסו חמישה אנשים, שישה, שבעה, שמונה, לא הצליחו להכניס יותר. אמר השופט, 'הנהג צודק', זיכה אותו. הלך השופט, בא השוטר. אמר לנהג, 'אני ראיתי שהיו אצלך עשרה אנשים בתוך החיפושית, איך זה יכול להיות?' אמר לו הנהג, 'כי אצלי הם רצו להיכנס'. אז אני רוצה שעשרה אנשים ייסעו בחיפושית. עשרים. אני רוצה שהם יעשו מעבר למה שנראה להם בלתי אפשרי. בשביל זה אני צריך מוטיבציה. זה שרוצים לבוא לפה? זה כבוד חיצוני. זה לא מדבר אליי. אני לא חי את זה." ~ מתוך ראיון שערכה עמו חן קוטס-בר, "צומת גולני: הסמל של חומת מגן בראיון נדיר", "מעריב", 30 במרץ 2012.
 • "מי שצריך להצמיד לו תואר, שיהיה בריא. עזוב, כשאומרים ‘גולנצ'יק' יודעים בדיוק במה מדובר, גם בלי שיצמידו תואר לוחם לפני שם החטיבה." ~ בתשובה לשאלה יש איזו אינפלציה בשימוש במונח 'לוחם'. מתוך כתבה מאת עמוס הראל, "מפקד גולני היוצא מתריע מהפיכת הצבא לכלי ניגוח פוליטי", "הארץ", 03.08.2012 (מקור).
 • "כשהחיילים סובלים מחוסר מנהיגות, כשגרף הלימוד של המפקד היה אטי מדי, כשלא טיפל מספיק טוב בחיילים שלו, פעלתי (להדחתו). עם כל הכבוד לגיבוי למפקדים, מה עם החבר'ה שלא דואגים להם, שקמים שבוזים כל בוקר? אל תטעה: זו לא גישה של פוצי-מוצי. מצדי, שהמ"פ יקרע להם את הצורה, שיאמן ללא רחמים באופן הכי מקצועי, אבל שיידע להנהיג. עסקתי בזה לא מעט ובאמת לא יצא לי שם של בחור נחמד. אני לא מתגאה בזה, אבל לא נבחרתי להיות מח"ט גולני בגלל שאני בחור נחמד." ~ מתוך כתבה מאת עמוס הראל, "מפקד גולני היוצא מתריע מהפיכת הצבא לכלי ניגוח פוליטי", "הארץ", 03.08.2012 (מקור).
 • "אנחנו כמפקדים צריכים לראות איך לייצר קונסנסוס מקסימלי בתוך מסגרת ולדעת להדוף השפעה חיצונית. אנשים לא מבינים איך אני מסתכל על החיים, חושבים שיש איזה רב שאומר לי מה לעשות. אחדות ביחידה היא דבר יסודי. בלעדיו אי אפשר לנצח בקרב. מכיוון שהעניין שלי הוא לנצח בקרב, אעליב כמה שפחות אנשים, כדי שיהיו יחד. אם למישהו יש בעיה עם זה, שיפטר אותי. אני לא מתכחש למקום שגדלתי בו: קרית גת, מדרשת נועם, ישיבת עטרת כוהנים בעיר העתיקה בירושלים. זה בית הגידול שלי. לא גדלתי על העצים. אבל אף אחד גם לא מינה אותי לשליח שלו. אני שליח המדינה, לא המגזר." ~ מתוך כתבה מאת עמוס הראל, "מפקד גולני היוצא מתריע מהפיכת הצבא לכלי ניגוח פוליטי", "הארץ", 03.08.2012 (מקור).
 • "זו חטיבה של כולם, היא לא חטיבה פרטית שלי ולא שייכת לשום מגזר. כל מי שמוכן ומתאים להיכנס מתחת לאלונקה, להוביל - מוזמן. ומי שטוב, ירוץ קדימה. יש המון מ"פים חילונים מצוינים בחטיבה. אני לא בוחר אנשים בגלל מה שיש להם מעל הראש, אלא מה שיש בתוכו." ~ מתוך כתבה מאת עמוס הראל, "מפקד גולני היוצא מתריע מהפיכת הצבא לכלי ניגוח פוליטי", "הארץ", 03.08.2012 (מקור).
 • "כשמוניתי, דיברו על חטיבה דתית. אלה שטויות. אפשר לחשוב שאנחנו מתחילים את היום הצבאי שלנו בהנחת תפילין קבוצתית או בדברי תורה בישיבת מפקדים. ריבוי המג"דים הדתיים נבע מכך שהיו הרבה מ"פים דתיים לפני שמונה או תשע שנים. זו תוצאה טבעית של תהליך. אני בעד הטרוגניות מקסימלית. מעולם לא סגרתי את הדלת לאף אחד." ~ מתוך כתבה מאת עמוס הראל, "מפקד גולני היוצא מתריע מהפיכת הצבא לכלי ניגוח פוליטי", "הארץ", 03.08.2012 (מקור).
 • "אני חושב שביום פקודה התוצאות יהיו בהתאם: הכרעה וניצחון. במושגים של יחידה טקטית, הכוונה היא לעמידה במשימה בזמן ובסדר הכוחות שהוגדרו לנו. במקרה של גולני, אני מצפה שזה גם יהיה גבעה אחת מעבר לגבעה שאליה רצו שנגיע. אלה לא דברי רהב. האויב יעשה לנו חיים קשים ויהיו נפגעים, אבל הרוח והיכולת יאפשרו לנו להתגבר. המצב בטח לא פחות טוב מב-2002." ~ מתוך כתבה מאת עמוס הראל, "מפקד גולני היוצא מתריע מהפיכת הצבא לכלי ניגוח פוליטי", "הארץ", 03.08.2012 (מקור).

נאמר עליו

[עריכה]
 • "סא"ל אופק בוכריס פיקד על גדוד 51 במהלך 'גאות ושפל' ובמבצע 'חומת מגן', עד לפציעתו הקשה בלחימה בשכם. סא"ל בוכריס הוביל את גדודו בלחימה מתמשכת ממבצע למבצע. במהלך הלחימה הוא התנדב לכל משימה, הנהיג את חייליו באומץ לב ופיקד עליהם בקור רוח ובנחישות גם ברגעי משבר, תוך גילוי אחריות, רגישות ומסירות כלפי חייליו. סא"ל בוכריס הראה במעשים אלו דבקות במשימה, דוגמה אישית, מנהיגות למופת, אומץ לב, תושייה ויוזמה, רוח התנדבות ונחישות. על מעשה זה הוענק לו: צל"ש הרמטכ"ל." ~ נוסח כתב צל"ש הרמטכ"ל שהוענק לבוכריס, מתוך אתר "בעוז רוחם" (מקור)
 • "'אתה יודע מה תנועת הנוער הכי פופולרית בישראל?' שואל תא”ל אופק בוכריס, לשעבר מח”ט גולני. במקום תשובה, הוא מסיט את אצבעו משמאל לימין, מחקה את התנועה המשמשת לפתיחת מסך בסמארטפון." ~ מתוך הכתבה "שנה שלמה עם פלוגת טירוני נח”ל חושפת צבא שונה לגמרי" מאת עמוס הראל, "הארץ", 22.03.2013 (מקור)

קישורים חיצוניים

[עריכה]
ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: אופק בוכריס