לדלג לתוכן

אורית אדטו

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

אורית אדטו (נולדה ב־1955), לשעבר קצינת ח"ן ראשית ונציבת שירות בתי הסוהר.


  • "זכיין שקיבל אישור להפעיל בית־סוהר בכלל לא דומה לזכיין שקיבל אישור להפעיל ערוץ טלוויזיה. במקרה שלנו מדובר ברישיון לטפל בבני־אדם, לטפל באוכלוסייה המצויה, על־פי החוק, באחריות המדינה ותמשיך להימצא באחריות המדינה גם אחרי שתועבר לבית־הסוהר שלנו. המדינה אמנם תעביר לידינו את האחריות לתפעולו של בית־הסוהר, אבל היא תשאיר בידיה, כלומר בידי נציב שירות בתי־הסוהר, את האחריות לכל מה שיקרה בבית־הסוהר שלנו. בניגוד למה שקורה בארצות הברית, אצלנו המפקחים של השב"ס יישבו ממש בתוך בית־הסוהר. התחייבנו במכרז להקים עבורם מבנה שלם בקומת ההנהלה. אין לי שום ספק שהפיקוח שלהם יהיה ממש־ממש צמוד, כי האחריות הציבורית על כל מה שיקרה אצלנו תיפול, בסופו של דבר, על נציב השב"ס. אין לי ספק שיהיו כל מיני עמותות, וארגונים לזכויות־האדם, ועיתונאים, ועותרים למיניהם, שישימו אותנו תחת זכוכית מגדלת. אין לי שום בעיה עם זה; להפך, אני חושבת שטוב שכך יהיה. כאשר מפריטים שירות כזה, הציבור באמת צריך להיות בטוח שהכול נעשה על הצד הטוב ביותר." ~ על ההצעה להפריט את שירותי בתי הסוהר במדינת ישראל (אריה דיין, "אנחנו נקים בית־סוהר לדוגמה, שישמש דגם לחיקוי בארץ ובעולם", באתר ארץ אחרת, 31 במאי 2006)
  • "אני צופה שהמערכת המשפטית תחמיר איתנו הרבה יותר ממה שהיא מחמירה עם השב"ס. כאשר אסיר של השב"ס עותר לבית־המשפט כדי לבקש משהו שלא ממש מגיע לו, אם זה בתחום הבריאות או בתחום השיקום או בכל תחום אחר, בית־המשפט לפעמים נעתר לו ולפעמים לא. אני מעריכה שכאשר אסירים שיהיו אצלנו יעתרו לבתי־המשפט ויבקשו בקשות כאלה, בתי־המשפט ייטו יותר להיענות להן. כי השופטים יגידו לעצמם משהו בנוסח: 'אם הם כבר מרוויחים, אז שגם ישלמו'." ~ על הביקורת המחמירה שצריכה להיות גופים שמנהלים בתי סוהר פרטיים (אריה דיין, "אנחנו נקים בית־סוהר לדוגמה, שישמש דגם לחיקוי בארץ ובעולם", באתר ארץ אחרת, 31 במאי 2006)
  • "לכן למדינה דווקא היה צריך להיות עניין שאדם כמוני, שמילא תפקיד בכיר במערכת הממלכתית, יעניק ייעוץ לחברה הזוכה. מי אם לא נציב שירות בתי־הסוהר לשעבר יכול להעניק ייעוץ ישראלי איכותי לזכיינים? הייעוץ שלי סייע לזכיין להכין את ההצעה הטובה ביותר, אבל בכך הוא שירת לא רק את הזכיין אלא גם את המדינה." ~ על הניסיון שצברה כנציבת השב"ס במתן ייעוץ והדרכה לגופים שינהלו את בתי הסוהר הפרטיים (אריה דיין, "אנחנו נקים בית־סוהר לדוגמה, שישמש דגם לחיקוי בארץ ובעולם", באתר ארץ אחרת, 31 במאי 2006)
  • "אריאל שרון עמד בראש קבינט הקליטה, ואני מצאתי את עצמי נפגשת איתו בפעם הראשונה. בשלב הזה, התחלתי להרגיש שהסביבה מודיעה לי שאני מצליחה במה שאני עושה. בעיניי, זו הייתה פריצת הדרך שלי." ~ על הפריצה המטאורית שלה מעלה בהיררכיה של הגברים (אריה דיין, "אנחנו נקים בית־סוהר לדוגמה, שישמש דגם לחיקוי בארץ ובעולם", באתר ארץ אחרת, 31 במאי 2006)