אליהו מצא

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אליהו מצא

אליהו מצא (4 בינואר 1935 - 29 באוקטובר 2021) היה שופט ישראלי שכיהן בבית המשפט העליון בשנים 1991–2005. כיהן גם כמשנה לנשיא בית המשפט העליון.


  • "לא פעם נחפזו אישי ציבור לבקר בפומבי ובלשון בוטה הכרעה שיפוטית דקות ספורות לאחר שאמר בית המשפט את דברו, ועוד בטרם הספיקו לעיין בנימוקי פסק הדין."
  • דמוקרטיה אמורה להיות מנת חלקם גם של מי שאינם מאמינים בה. היא מחייבת סובלנות גם כלפי חסרי הסובלנות."
  • "בית המשפט לא יכול לקבל אחריות בענייני ביטחון כשמגיע נציג השב"כ ומפרט את הסיכונים והסכנות. קשה מאוד להתווכח עם העמדות האלה כי לבית המשפט אין אמצעים כדי לבצע חקירה משל עצמו."
  • "שמירת עצמאותו של בית המשפט הינה ערובה חיונית לקיום משטר דמוקרטי. הצעות להגברת כוחם של הפוליטיקאים בוועדה לבחירת שופטים מיועדות לכרסם בעצמאות בית המשפט על דרך מינוים של שופטים שהשלטון מעריך כי יהיו נוחים לאשר את החלטותיו."
  • "[ חוק הלאום ] בא לעקר את היסוד הדמוקרטי מתוך חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ומתוך תעודת הזהות של המדינה, כנראה מתוך היערכות לאפשרות של סיפוח שטחים... אם יצורפו תושבי השטחים לישראל בלי זכויות נהפוך למדינת אפרטהייד, ואם יקבלו זכויות, נחדל להיות מדינה יהודית, ושום חוק יסוד לאום לא יעזור בעניין הזה. אם ניפרד מעקרון שתי המדינות ונלך למדינה אחת, המדינה הזאת לא תהיה דמוקרטית וגם לא יהודית. יקיץ הקץ על חלומות הציונות." ~ יולי 2018