לדלג לתוכן

אליעזר קשתיאל

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

אליעזר קשתיאל (נולד ב־1968) הוא רב, ראש ישיבה ביישוב עלי.


  • "כן, אנחנו גזענים. אנחנו מאמינים בגזענות. יש גזעים בעולם ויש תכונות גנטיות של עמים – וזה דורש מאיתנו לחשוב איך לעזור להם."
  • "יש מסביבנו עמים כאלה עם בעיות גנטיות... תשאל ערבי פשוט, אני שאלתי ערבי פשוט, פה, איפה אתה רוצה להיות, תחת הרשות הפלסטינית או תחת מדינת ישראל? התשובה חד־משמעית. כולם יגידו לך את אותה תשובה חד־משמעית שהם רוצים להיות תחת הכיבוש... למה? כי יש להם בעיה גנטית, הם לא יודעים לנהל מדינה, הם לא יודעים לעשות כלום, תראה איך הם נראים... הם לא יודעים לנהל כלום. פרא אדם. ידו בכל ויד כל בו." ~ שיעור במכינת עלי
  • "זה היה שיעור מלפני הרבה שנים שהנושא שלו היה לנסות לתת תרגום מודרני למושג העבדות התנכ"י. כשאנחנו קוראים על המושג עבד בתנ"ך אנחנו מיד מתקוממים ובצדק כי זה זר לנו. אנחנו כאנשים דתיים מתמודדים עם המושג עבדות והביטוי 'בחר בנו מכל העמים' והמשמעות המודרנית הסוציאליסטית שלהם".
  • "המילה גזעים אינה מילה מוצלחת. היא נאמרה בהקשר מסוים. כשרואים שיש עמים מאוד מוצלחים עם יכולות גבוהות ויש עמים שההיסטוריה מראה שהם נכשלים, אותי מעניין מה זה אומר [...] לא. זה אומר שהוטלה עליו אחריות כבדה יותר. בכיתת ילדים אפשר לראות מי נולדו עם נתוני פתיחה טובים יותר. זה אומר שהם יעופו קדימה ויזלזלו בחלשים או שמוטלת עליהם אחריות?" "אלוהים נתן לאדם מסוים או לחברה מסוימת תכונות מולדות חזקות, כדי שהוא ייתן לאחר".
  • כשאדם אומר בקידוש: 'כי בנו בחרת ואותנו קידשת מכל העמים' למה הוא מתכוון? זו תורת הגזע? הוא אומר שאנחנו עם שהאלוהים בחר בו. לא בשביל להתנשא אלא בשביל להביא ברכה לכולם".