אלי סדן

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
הרב אלי סדן

הרב אלי סדן (נולד בד' באייר ה'תש"ח, 14 במאי 1948), מייסד וראש מכינה קדם צבאית בני דוד, המכינה הקדם צבאית הראשונה בישראל.

ארץ ישראל[עריכה]

  • "אין ייאוש, כלל ארץ ישראל נקנית בייסורים. אין זו מליצה, ולא רק מאמר בחז"ל, זוהי מציאות המלווה אותנו כבר מאה ועשרים שנה. היו מדי פעם הפוגות אשר לפעמים יצרו אשליה שהכול בסדר אך מי שעיניו בראשו יודע שגם בשעה שיש שקט זמני, אסור לטעות בו."
  • "מסירות נפש על ארץ ישראל עדיין נתבעת מאתנו, מאז ימי פתח תקווה וראש פינה ועד ימינו אלה, כיוון שהמאבק על ארץ ישראל לא פסק, כיוון שעדיין אין רוב יושביה עליה, משום שבית המקדש עודו חרב, ובכלל, משום שאנו עדיין במעלה הדרך מבחינות רבות מאוד."
  • "הקמתה של מדינת ישראל היא האירוע החשוב והמשמעותי ביותר בהיסטוריה של עמנו מזה 2,000 שנה. היא התקיימות דבר השם בפי נביאיו 'ולקחתי אתכם מן ונתתי רוחי'."
  • "אין לנו הבטחה שמדינת ישראל מתחילתה תהיה מדינה מושלמת ללא חסרונות. אנחנו כואבים על כל מה שחסר, אך אין זה מטשטש את המבט שלנו לבחון את המשמעות של מדינת ישראל בכל ההיבטים של עצם קיומה וכל הטוב שיש בה, ואנחנו שמחים בה וגאים על שזכינו להיות פועלים עם א–ל בתקופה כל כך נפלאה."

עם ישראל[עריכה]

  • "העם הזה הופיע בעולם כדי לשנות את המציאות. העם הזה, כל שליחותו וכל ייעודו להפוך את המציאות הזאת למציאות חדשה, מציאות של אור, מציאות של קידוש ה', מציאות של הופעת שם שמים בעולם; לבער את כל הרע בעולם, ללכת נגד כל המציאות, נגד כל העמים, נגד כל התרבויות, ולהאיר אור חדש בעולם. העם הזה נולד במצב כזה שהוא יודע שאין מושג הקרוי ייאוש, אין מושג כזה של כניעה למציאות, כך הורתו ולידתו של העם הזה. כך נולד יצחק, וכך נולד כל העם כולו. הדור שיצא ממצרים הוא דור שנולד וגדל במחתרת, נגד כל המציאות, ומאז ועד היום אנו תמיד הולכים נגד המציאות. המציאות מתכופפת מפנינו, אנחנו מנצחים אותה כי 'נצח ישראל לא ישקר ולא ינחם' (שמואל א', ט"ו, כ"ט)."
  • "יש הבדל מהותי בין מה שהערבים עושים לנו לבין מה שעשו הנערים מדומא, אם עשו......אצל הערבים זה נובע ממקום שכולו רשע, אצל הנערים זה נובע מקלות דעת שחשבו שהם מצילים את עם ישראל...... זו לא אותה מידה של רוע וריקבון... גם ברוע יש מדרגות.... בסוף הם בשר מבשרינו, נוער שנפלט מתוך הבתים שלנו, ובהרבה מאוד היבטים נוער מסכן" ~ על החשודים בפיגוע בדומא

מעמד האישה[עריכה]

  • "הפשע שהפמיניזם המודרני יוצר הוא לחנך את האישה להיות עצמאית, להיות בלתי תלויה בבעלה, לדאוג שיהיה לה הכנסה מספיק טובה מסרסים את היכולת שלה להיות אישה טובה ואימא טובה. זה אסון, זו טרגדיה - גם בעלה מפסיד וגם הדורות הבאים מפסידים. מחנכים אישה מגיל צעיר שהיא צריכה להיות עצמאית ומסרסים את הכוח הכי חשוב שיש לה - הכישרון והתבונה לבנות את הבית. חלוקת התפקידים בין האיש והאישה היא שכל אחד צריך לעסוק במה שהוא מצטיין בו. היתרון היחסי של האיש היא לעמוד בכוחות גבורה ובאומץ מול מצבים מאוד קשים. זה לא משנה אם זה עם המאג במלחמה או במשרד האוצר מול מלביני הון. הכישרון של האישה הוא לבנות את השמחה, האור והשלמות בבית". ~מקור
  • "לימוד תורה לנשים מרומם את כולנו מפני שהאישה, בדיוק כמו האיש, יכולה להתמלא ביראת שמים ובאהבת התורה ומצוותיה על ידי לימוד התורה" ... "אהבת התורה על ידי האישה היא הכוח הגדול המדרבן ומעודד ועוזר לגברים להתגדל בתורה או גם לקבוע עתים לתורה, ור' עקיבא לימדנו כי "שלי ושלכם שלה הוא". "אמנם פשוט שאופן לימוד התורה לנשים חייב להתייחס לאופיין הנשי. אישה אינה אחראית רק לזהותו של היילוד כיהודי, כי אם גם על הבריאות הנפשית ועל האינטליגנציה הרגשית שלו". "יש לנשים כישרונות נוספים, וזכותן ובהיבטים מסוימים גם חובתן להוציא אל הפועל כישרונות אלה. ובכלל, אסור להכניס את כל הנשים בעולם לקופסה אחת. נשים, כמו הגברים, שונות זה מזו. יש נשים שעם כל הבנתן את תפקיד הרעיה והאם כתפקיד ראשון במעלה מסוגלות יחד עמו למלא תפקידים חשובים בחברה ובחינוך, ברפואה ובמדע, ואף בפעילות ציבורית. זה נפלא. ולא לחינם נטע בהן ה' כוחות נוספים, ועינינו הרואות נשים רבות התורמות תרומה מאוד חשובה ואיכותית לעם ישראל בתחומים שונים והן עושות זאת לא כדי להתפרסם, אלא מפני שיש להן מסירות נפש על עם ישראל והן רוצות להיות שותפות בתחייתו גם בעניינים הכלליים מבלי לאבד את החשבון מה עיקר ומה טפל. יש נשים שהפעילות שלהן מחוץ לבית גורמת להן רוגע וסיפוק ועל ידי זה יש להן יכולת יותר טובה למלא את שליחותן בבית. ולעומתן, יש נשים שהיציאה מחוץ לבית אל המרחב הציבורי מכניסה אותן למתחים והן מעדיפות, לפחות בשלב שזה אפשרי, להישאר בבית ולטפח את הזוגיות ואת הקמת הדור הבא ברוגע ובשלווה. זה נפלא ואסור ללחוץ עליהן לעזוב את תכונתן. כל זוג צריך לבחור את הנכון לו על פי הייחודיות שלו". ~מקור

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: אלי סדן