לדלג לתוכן

אמיר אשל

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
אמיר אשל

אמיר אשל (נולד ב־1959), הוא מנכ"ל משרד הביטחון, לשעבר אלוף בצה"ל, ראש אגף התכנון ומפקד חיל האוויר.

כללי[עריכה]

  • "יכולים להיות הרבה מאוד מרכיבים לטעות: חיכוך לא רצוי מול האויבים, מול מעצמות, או הכל ביחד. החוכמה היא להיות אפקטיבי, להגיע להישג הנדרש, אבל מתחת לרף שבו נסלים למלחמה. ובמזרח התיכון קל מאוד להסלים למלחמה. זו חוכמה קטנה מאוד להיות פיל בחנות חרסינה."(מקור)
  • "כשאתה מפתיע, אתה מזעזע את האויב. אני לא אומר שישראל צריכה להנחית מכה מקדימה. זו דילמה אסטרטגית וכל דבר צריך להיבחן בהקשר שלו. אבל היום יש לנו יכולת כזו, גם מול האויבים החדשים: ארגוני טרור עם מערך שליטה מבוזר יחסית ויכולות גבוהות."(מקור)

בטקס החלפת מפקד חיל האוויר[עריכה]

  • "כאן ניצב גם אבי, לוחם בן 16 בחטיבת גבעתי תש"ח, עם משחררי בסיס "קסטינה" ודרום הארץ, באמצעים דלים וברוח איתנה. היום עומדת כאן עוצמה אווירית אדירה לתכלית זהה - הבטחת קיומם של העם והמדינה." ~ דברים בטקס החלפת מפקד חיל האוויר, בסיס חיל האוויר חצור, 14 במאי 2012

המטס בשמי מחנה אושוויץ[עריכה]

הציטוטים בפסקה זו נאמרו בהקשר למטס של מטוסים שהוביל אשל מעל אושוויץ ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה ב־2003.

  • "אנו טייסי חיל האוויר הישראלי, בשמי מחנה הזוועות, קמנו מאפר מיליוני הקורבנות, נושאים את זעקתם האילמת, מצדיעים לגבורתם, ומבטיחים להיות מגן לעם היהודי ולארצו – ישראל." ~ כשהוביל את המטס (מקור)
  • "רגעי העצב והתפארת, כאב וגאווה, היו תולדה של מאמץ רחב היקף בחיל האוויר ומחוץ לו. קבוצת אנשים החל מהטייסים בקוקפיט, המכונאים על הקרקע, אנשי התיעוד, המנהלה והאבטחה, כולם התגייסו בחרדת קודש למימוש משימה מיוחדת ונעלה. הייתה זו זכות גדולה לכולנו להיות שליחים של עם ולשאת בכנפנו את עוצמתו." ~ על המטס
  • "זה נולד אצלי עוד ב־1987. הייתי אז סגן מפקד טייסת F-16 ויצאתי במשלחת של טייסים שעברה אימון בבסיס של חיל האוויר הגרמני, ליד מינכן. לצורך האימון, אתה עובר כל מיני בדיקות רפואיות. עומד מולך אח גרמני עם שיער לבן, שמדבר רק גרמנית ומחבר לך לגוף כל מיני אלקטרודות. זה נתן לכולנו בומבה לפרצוף. שם חשבתי בפעם הראשונה שאנחנו חייבים לבוא עם העוצמה הזאת מעל מחנה השמדה, כהצהרה. ב־2003 דן חלוץ, שהיה מפקד חיל האוויר, חזר מביקור בפולין ואמר שהפולנים מזמינים אותנו להטיס מטוסי קרב ישראליים באירוע במלאת 85 שנה לחיל האוויר שלהם. תוך שתי דקות הייתי אצלו במשרד. אמרתי לחלוץ: תגיד להם שאנחנו באים, בתנאי שאנחנו עושים מטס על אושוויץ. הוא כמעט נפל מהכיסא, שאל אותי: מאיפה הבאת את זה? אמרתי שאני חושב על הרעיון כבר שנים." ~ על המטס (מקור)
  • "נסעתי לפולין בשביל להביא את התמונה הזאת. אמרתי לטייסים: 800 שנה עשינו במדינה הזו (פולין) מה שאמרו לנו. פעם אחת נעשה מה שצריך." ~ על המטס (מקור)

נאמר עליו[עריכה]

  • "הסתכל על הדברים לא רק כמפקד חיל האוויר. זו שאלה של הפרספקטיבה שבה הוא תפס את עצמו, כמפקד בצה"ל שלוקח אחריות מעבר לכובעו כמפקד החיל. זה הצריך לעתים הרבה אומץ לב אזרחי והיה קשור גם לאופן שבו הוא תפס את מקומו של צה"ל במדינה ובחברה. ברמה המבצעית הוא הידק מאוד את שיתוף הפעולה עם אמ"ן ועם כוחות היבשה." ~ ניצן אלון, 2017

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: אמיר אשל