לדלג לתוכן

אסי דיין

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
"רוב הזמן אני לבדי."

אסי דיין (23 בנובמבר 1945, י"ח בכסלו תש"ו - 1 במאי 2014, א' באייר תשע"ד), במאי, תסריטאי, שחקן, סופר, פזמונאי, עיתונאי ופובליציסט ישראלי. בנו של השר והרמטכ"ל לשעבר משה דיין.


 • "ויוצא שרוב הזמן אני לבדי, מדבר עם עצמי, קורא לעצמי, אתה. ואתה מנסה לברר איך זה שכבר כמה שנים אתה תקוע בחברת עצמך." ~ מתוך שיר פרי עטו (חן ליברמן, יהונתן גפן על אסי דיין: "האח שמעולם לא היה לי", באתר nana10,‏ 3 במאי 2014)
 • "הוא מת! עשו קידה מעונבת סביב הצוואר הלבן של היונים הלבנות. הכוכבים אינם נחוצים עכשיו, כבו אותם אחד אחד: אירזו את הירח פרקו את השמש שיפכו את האוקיינוס וטאטאו את העץ, כי שום דבר עכשיו לא ייגמר בטוב." מתוך שירו האחרון (הסטטוס האחרון של דיין: "הביאו את הארון", באתר ynet‏, 1 במאי 2014)
 • "אין תוכנית. אין תוכנית. חיים נקודה." ~ שורת מחץ בסרט "שמיכה חשמלית ושמה משה" (רוני קובן, "אני לא מפחד מהמוות, רק מהשנייה שבה אתה מת", באתר mako,‏ 1 במאי 2014)
 • "אני מצטער שהחמצתי אותו, בשבע השנים אחרונות לא דיברתי אותו." ~ על מערכת היחסים הטעונה עם אביו (רוני קובן, "אני לא מפחד מהמוות, רק מהשנייה שבה אתה מת", באתר mako,‏ 1 במאי 2014)
 • "אני לא מפחד מהמוות, רק מהכמה שניות שלפני, לדעת שזה בא." ~ על המוות (רוני קובן, "אני לא מפחד מהמוות, רק מהשנייה שבה אתה מת", באתר mako,‏ 1 במאי 2014)
 • "ילד (רוני קובן), כדאי שתבין כבר עכשיו, הכול פה חארטה, לחצי מהאנשים פה יש חובות בגודל של הר והחצי השני חוזרים הבייתה באופניים." ~ ניתוח של החברה הישראלית 2014 (רוני קובן, "אני לא מפחד מהמוות, רק מהשנייה שבה אתה מת", באתר mako,‏ 1 במאי 2014)
 • "גדולתו של סרט נמדדת בעוצמת הצופה להתגבר על שלפוחית השתן שלו." ~ אסי דיין מצטט הגות של היצ'קוק (אסי דיין, "עוד לא אבדה שנאתכם אותי", באתר תפוז, תאריך 10.5.2012)
 • "משחק הוא עניין של כנות ואם הצלחת לזייף אותה שיחקת אותה!" ~ מצטט אמירה של ג'ורג' ברנס בבלוג שלו "מר נפש" (אסי דיין, "חיי כשמועה", באתר תפוז, 8 ביולי 2010)

נאמר עליו[עריכה]

 • "היה לו יחס אמביוולנטי כלפיי. דיברנו הרבה, אבל לא הייתי אף פעם בדירה שלו, למשל. הוא בחר מתי להיות קרוב אליי ומתי להיות רחוק. היו לו התקפים שבהם הוא השמיץ אותי ואת אחי אודי ואת אמא שלי. הוא נהג להגיד שאנחנו לא שווים, ושהוא גאון. הוא הפך להיות כמו אש, שמתרחקים ממנה כדי לא להיכוות. והדברים היו קשורים בעיקר בצריכת הסמים שלו. זה לא היה אסי האמיתי. המשכתי בקשר איתו כי היה תמיד התירוץ, שאסי לא בשליטה. שמעורבים פה חומרים כימיים. בעניין הזה זכרתי שצריכת הסמים שלו היא חלק משרשרת ארוכה של ניצול ועבירות על החוק, ולכן ניצלתי את המעמד הציבורי שלי כדי לפנות לגורמי המשטרה ולדווח להם על דברים שידעתי. אסי מעולם לא ידע את זה. הוא היה הורג אותי אם היה יודע. לאסי כבר היה קשה לעזור. היו מנצלים אותו בכספים, ולא פעם זה היה מגיע לאמא שלי, שנדרשה לסייע לו כלכלית. לפחות אני יודעת שמדי פעם טיפלתי בשרשרת הנוראה הזאת, והמעורבות שלי הובילה לכמה וכמה מעצרים. ~ יעל דיין על מערכת היחסים הסבוכה שלה עם אחיה (נעמה לנסקי, "ההחמצה שלי", באתר ישראל היום, 18 בספטמבר 2014)
 • "לאמא שלנו הוא היה התינוק, ולימים, בשנותיו האחרונות, הילד החולה. מרכז הדאגה, העיסוק, הסיעוד והדמעות. הכוח ניתן בידיו להחיות או לשבור אותה, והוא התפנק וניצל וכאב איתה. כמונחי גורל הם פסעו יד ביד, נופלים וקמים. היא זקופת קומה, והוא שחוח. אם ובן חשוכי מרפא, לביאה אצילית ביופייה ובזקנתה, וגור אריות מדמם המשאיר טביעות כפותיו, זורה פירורי זהב. קשה לתאר את מה שעשה מותו של אסי לאמא שלי – הצמידות ביניהם הייתה הדוקה. זה גזל ממנה חלק גדול משמחת החיים ומהרוח החיובית שהייתה בה. היא האמינה בו וקיבלה את המחלה שלו ואת הבעייתיות שלו. דבר לא סייג אותה ממנו ולא גרם לה להפסיק להרעיף עליו כמויות של אהבה, בצורה מפחידה כמעט. אישה בת 97 וגבר בן 67 מקיימים קשר שבו התלות שלו בה שוברת לב, והנכונות וההתמסרות שלה לתלות הזאת היא מוחלטת. וזה מפחיד, כי זה בטח לא מהדברים השגרתיים שרואים ביחסים בין אם לבנה." ~ יעל דיין על מערכת היחסים בין אסי דיין לאמו רות דיין (נעמה לנסקי, "ההחמצה שלי", באתר ישראל היום, 18 בספטמבר 2014)
 • "דוקטור פומרנץ של אסי דיין מהרהר במוות באופן הייחודי ליוצר המעולה. מאז הפכה לנכס צאן ברזל בתרבות הישראלית, ניצבת יצירתו של אסי דיין מעבר לטוב ולרע. סרט חדש של אסי דיין הוא, בראש ובראשונה, אירוע בנוף הקולנוע המקומי שלנו, וכזה הוא גם "דוקטור פומרנץ" שהוצג אמש, מחוץ לתחרות הישראלית, במסגרת פסטיבל הסרטים בחיפה" ~ הביקורת מהללת את סרטו של אסי דיין (אסי דיין, "עוד לא אבדה שנאתכם אותי", באתר תפוז, תאריך 10.5.2012)
 • "צחקתי באולם ובכיתי בבית. זה המתכון לסרט מצוין." ~ שירה גפן (קרובת משפחתו של אסי דיין) מפרגנת בביקורת מהללת לסרט "ד'ר פומרנץ' של אסי דיין (אסי דיין, "עוד לא אבדה שנאתכם אותי", באתר תפוז, תאריך 10.5.2012)

ראו גם[עריכה]