לדלג לתוכן

בית שלישי

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
עטיפת הספר

בית שלישי – מעם לשבטים לעם הוא ספר מאת ארי שביט שמנסה להתחקות אחר תולדות מדינת ישראל ומצבה כיום. הספר יצא לאור ב־2021.

מתוך הספר

[עריכה]
 • "מדינת ישראל היא נס. כנגד כל הסיכויים היא הייתה למעצמה רבת עוצמה. אבל כעת נשקף לה איום פנימי חמור. כדי להבטיח את עתידה של המדינה היהודית־דמוקרטית, עלינו לאחות את השסעים ולכונן ממלכתיות חדשה."
 • "חושב על המסע הארוך של היהודים לכאן. ועל הדרך שאנחנו, הישראלים, עשינו בארץ הזאת: מהביצות, לפרדסים ולמעברות ועד למעצמת ההיי־טק. מחומה ומגדל, לחווה הסינית, לבוץ הלבנוני ולאיום האיראני. הסיפור המטלטל של ישראל. הסיפור המסעיר שמאחורי כל ישראלי וישראלית. והשאלה המתמדת: מה יהיה, מה יהיה."
 • "האסטרטגיה הלאומית אשר הייתה מבוססת על עליונות אווירית ועל עליונות מודיעינית ועל עליונות אסטרטגית ועל צבא מילואים גדול הצליחה מעל ומעבר למשוער. כתוצאה מכך, מאז 1973 ישראל לא ידעה אף מתקפה כוללת ומשולבת של צבאות ערב. כתוצאה מכך ב־1979, ב־1994 וב־2020 נחתמו שישה ‏הסכמי שלום."
 • "באופן אירוני ואפילו טרגי דווקא הצבא מעניק משמעות מיוחדת לאזרחות הישראלית. והוא מקנה לישראלים צעירים תחושה של בגרות ואחריות שאינה שכיחה במערב. הוא מלמד אותם לעבוד בצוותים, להתמודד עם אתגרים ולבצע את מה שנראה כבלתי אפשרי."
 • "החברה הישראלית תצטרך להפנים את העובדה שלמרות שהיא חברה חופשית משגשגת היא גם חברת מאבק. יהיה עליה לחזור וללמוד את שישראל הצעירה ידעה: להיות פתוחה ונחושה בעת ובעונה אחת. ולקיים משמעת עצמית גבוהה המאפשרת לעבור במהירות ממצב שלום למצב מלחמה בלי לאבד את העשתונות, ובלי לאבד את יכולת ההסתגלות וההתמודדות והעמידה."
 • "האיום האסטרטגי המתעצם והאיום הקיומי שמעבר לאופק לא מאפשרים לנו להמשיך לחיות בגן עדן של שוטים... הממלכתיות החדשה תהיה חייבת להתמודד עם הצירוף הקטלני הזה ועם האיומים הדרמטיים הללו. יהיה עליה להפוך אותנו שוב לאתונה ספרטנית הערוכה לכל נחשול."
 • "למרות המשבר הפיננסי העולמי של 2008/2009 – בשנים שאחריו ישראל נהנתה מתקופה של שיגשוג יוצא דופן. היא ‏היטיבה להתמודד עם המשבר, צורפה ל- ‏OECD‏ פיתחה תעשייה חדשה של גאז טבעי והביאה את תעשיית ‏ההייטק להישגים חסרי תקדים."
 • "אבד האימון של האזרח בהנהגה הלאומית ובמוסדות המדינה. התעצמו מאוד התחושות של ציניות וניכור. שבט נלחם בשבט ואחים נלחמו באחים. חלל עמוק ומסוכן נפער במרכז החיים הישראליים."
 • "יהיה זה נכון שישראל תנצל את עוצמתה המדעית כדי להקים מרכז מחקר ופיתוח של טכנולוגיה מוסרית ומרכזי מחשבה על מוסר וחברה בעידן הטכנולוגי. אלה ינסו לשלב בין החדשנות של המאה ה־21 לבין חזון הנביאים ומוסר הנביאים ויהיו פורצי דרך בתחום של דמוקרטיה טכנולוגית."
 • "על ישראל יהיה להמחיש כיצד באלף השלישי אפשר לעצב מציאות אנושית־טכנולוגית שאיננה רומסת את האדם אלא מעצימה אותו. בכך היא תוכיח הלכה למעשה שהיא אכן מדינת מגדלור העושה לתיקון עולם."

נאמר עליו

[עריכה]
 • "שביט רואה את הערך ואת האמת בטענות של השבטים השונים, גם בתפישת הימין וגם בתפישת השמאל. ומתוך ראיית האמת שבהן הוא בונה את הצעתו לבניית סדר היום הישראלי החדש. בפרוטרוט, בבהירות ובמחשבה מעשית." ~ תהלה פרידמן
 • "שביט חותר למדינת מופת, אך לא לגן עדן של שוטים, כלשונו. הוא מצהיר על אופטימיותו אבל אין חזון של שלום שלום במשק כנפיו. בראייה אפרורית וריאלית הוא סבור כי הלכידות הפנימית נחוצה מול הטכנולוגיה של המאה ה־21 והאידאולוגיה של המאה ה־11 בהן מחזיקים אויבי ישראל."[1] ~ דן מרגלית
 • "ספר סוחף, מרתק ומעורר מחשבה, שקשה להניח מהיד. שביט אוהב את ישראל בכל ליבו ומנסה לרדת אל עומק השאלות המכריעות: מה קורה לנו? לאן מכאן? מה צריך לעשות? עם חלק מאבחנותיו ומסקנותיו אינני מסכים. אבל זה ספר שחשוב לקרוא."[2] ~ אהוד ברק

קישורים חיצוניים

[עריכה]

הערות שוליים

[עריכה]
 1. ^ דן מרגלית בפוסט בפייסבוק, 23 במאי, 2021
 2. ^ אהוד ברק בפוסט בפייסבוק, 18 ביוני, 2021