לדלג לתוכן

ג'ני ארפנבק

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
ג'ני ארפנבק, 2018

ג'ני ארפנבק (בגרמנית: Jenny Erpenbeck) (נולדה ב־12 במרץ 1967) היא סופרת גרמנייה.


  • "כשהתחלתי ללמד את בני את המילים הראשונות שלו, הייתי צריכה לספר סיפורים כדי להסביר לו את משמעות המילים. אבל לא סיפרתי הכול. למשל הייתי אומרת לו שיש כיסא, אבל לא הייתי אומרת לו שיש גם כיסא חשמלי."
  • היסטוריה הרשמית וההיסטוריה האישית תמיד נראות קצת אחרת. התמונה של גרמניה המזרחית לשעבר כפי שהיא מצטיירת היום בתקשורת היא במובנים רבים שונה ממה שאני חוויתי במדינה הזאת. הזיכרונות שלי יש בהם אולי פערים וטעויות, אבל בכל זאת יש בהם אוצרות וחוויות שאף אחד מבחוץ לא יוכל לחלוק איתי, משום שהעידן הזה חלף."
  • "התחושה של להיחתך בבת אחת מהעבר שלך מאוד מוכרת לי. כשהחומה נפלה הכול השתנה במהירות, לא רק הדברים הגדולים כמו הממשלה, החוקים, האליטות האינטלקטואליות, אלא גם הדברים הקטנים בחיי היומיום – הבניינים, המוצרים שיכולת לקנות בחנות, שפת הדיבור היומיומית." ~ על נפילת חומת ברלין ואיחוד גרמניה מחדש
  • "הדיקטטורה בארגנטינה עבדה בצמוד לכנסייה הנוצרית. אנשים רגע לפני שהושלכו מהמטוס לים בורכו על ידי הכומר. לי אישית אין שום קשר אישי עם הנצרות, כמה מבני המשפחה שלי הם או קומוניסטים או יהודים או גם וגם, אחרים עזבו את הכנסייה הנוצרית אחרי המלחמה, כך שאני לא דתייה כבר דור שלישי במשפחה."