לדלג לתוכן

דוב זינגר

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
הרב דוב זינגר

הרב דוב זינגר (נולד ב־1957), ראש הישיבה התיכונית "מקור חיים" ומייסד בית המדרש להתחדשות.

אמרותיו[עריכה]

  • "הסיבה שהחסידות חוזרת למרכז הבמה היא צימאון אמיתי של הציבור הדתי־לאומי והציבור הדתי בכלל לכך שהתורה תהיה קיומית ושתיגע בתוכי באופן העמוק ביותר של המילה, בבחינת 'רחמנא ליבא בעי'. החסידות, יותר מהרבה תנועות רוחניות אחרות ביהדות, מתייחסת בדיוק לכמיהה ולחיפוש האישיים האלו ונותנת להם מענה." (מקור)
  • "בהרבה מובנים ניתן לראות כיום גם בישיבות ליטאיות לגמרי 'סממנים חסידיים', אם אפשר לקרוא לזה כך: יותר לימוד של ספרי חסידות שלא למדו קודם, התייחסות לראש הישיבה כאל צדיק – על הטוב והמוטב הנלווה לכך – יחס חיובי יותר למוזיקה, לשירה ולנגינה, ועוד הרבה תופעות 'חסידיות' שאפשר למצוא היום גם בציבור החרדי." (מקור)

דברי הספד[עריכה]

(מתוך ההספד בהלוויית הנערים החטופים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל (תלמידי הישיבה) ואייל יפרח)

  • "משפחות יקרות, פתחתן לפנינו בתקופה האחרונה את לבכם ואת דלתות ביתכם. במקום להתרכז ולהתכנס בצערכם הנורא, יצאתם באצילות אינסופית. חרגתם מדל"ת אמותיכם והקרנתם על עם ישראל כולו מהי אמונה, מהי קבלת דין, מהי בחירה בחיים... רק אתמול נפגשנו כשתקווה וכאב משמשים בערבוביה. יצאתי מכם גאה בזכות להיות חלק מכם, ואתם חלק ממשפחת מקור חיים." (למשפחות פרנקל ושער)
  • "אני פונה לשופט כל הארץ, ואומר לו - תראה, כמו במשפט שלמה, למי שייכת הארץ הזאת? לאם האומרת 'גם לי גם לך לא יהיה', ומשבחת את בנה בן העוולה, מוג הלב רוצח הנערים - או לאותה האם, אותן האימהות הנושאות תפילה כל יום: שים שלום, טוב וברכה, חיים חן וחסד?"
  • "תפילה אינה רק בקשה או אמצעי להשיג את המטרה. תפילה היא מציאות שלוקחת את החיסרון, את הלב השבור, המרוכך, לב הבשר... תפילה היא לחלום, ולומר בפה מלא - יהיה כאן יותר טוב, השבר יהפוך לתיקון. כולנו בתוך התפילה הזאת. יש לנו אחריות על כל הדורות שהתפללו להיות כאן בארץ היקרה הזאת. אנו זכינו, אך עדיין אנו נבחנים האם אנחנו ראויים לכך. אם נחייה כאן מתוך תודעת לב נשבר, זה שיודע שאנחנו זקוקים לשברים כולם כדי להיות לב אחד שלם, בוודאי נהיה ראויים לחיות כאן."
  • "אני מעז לקרוא לכל חבורה וחבורה, מעגל ומעגל, הקטנים עם הגדולים - נזכור את הפתגם שאומר: 'שני יהודים - שלוש דעות', אבל לב אחד. יש לנו לב אחד. אם נחליט שלא נחזור לשגרה מורכני ראש, ננתב את השבר לתיקון. נאמר כל בוקר תקנת האר"י הקדוש - 'הריני מקבל על עצמי מצוות עשה של ואהבת לרעך כמוך'. משפט מאוד קצר, בואו נגיד אותו ביחד... תארו לכם ישיבת ממשלה, דיון במליאה, ישב"צ בסניף או כל דיון פוליטי, הפותח בקבלה זאת."

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: דוב זינגר