לדלג לתוכן

דן חמיצר

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
דן חמיצר, 2007

דן חמיצר (נולד ב־21 בינואר 1947) הוא טייס וחידונאי ישראלי.


  • "היכולת לעבור לתחום אחר נבעה מהעובדה שלא ננעלתי על משהו שאני רוצה להיות או לא, אבל ידעתי לאילו כיוונים אני לא מוכן ללכת. מתוך הצורך הזה הדברים החלו להתגלגל. בוקר אחד קמתי ואמרתי: 'שים לב, אתה כבר לא טייס. נהפכת לחידונאי'. עד היום, כשאני שומע את המושג חידונאי, אני מסתובב לחפש את האיש."
  • "חידת חמיצר היא חידה שכולה דמיון ואסוציאציות, והיא נשענת רובה ככולה על משאבי הדמיון של כל אחד ואחת מאיתנו. לכן אין נכון ולא נכון, לכן התשובה של אדם אחר טובה באותה מידה כמו התשובה שלי, ולכן התהליך של פתירת החידה חשוב יותר מפתרונה."
  • "בעבר, אם לא ידעת לטינית לא היית תרבותי. כיום זה נשמע מגוחך. מאז ומתמיד הריבון קובע מה צריך ללמוד, בין אם זה בית ספר, מקום עבודה וכדומה. אני בא ממקום שונה: הכול נכון, ואין תשובה אחת אמיתית. לקחתי לעצמי חירות בסיסית – אני קובע 'פתרון חמיצר', והמשתתפים מנסים להגיע אליו, אבל כל דבר אחר שהם יציעו כפתרון הוא לא פחות טוב."
  • "המילה הזו, 'טריוויה', מאוסה עליי. מיום שהמציאו את גלגלי המזל למיניהם, משחקי חידות נהפכו לבחינה בידורית משופצת שבודקת ידע אגור – חוזרים לבוחן הפתע בכיתה, כולל הניחוש וההצגה הנלעגת של מי שלא יודע. זה בדיוק ההפך ממהות החידה שלי, ששולחת אותך לצבור את הידע תוך חיפוש הפתרון. מיום לידתנו אנחנו נמדדים ב'יודע – לא יודע'. התינוק כבר יודע לעמוד? הילד כבר יודע לכתוב? מבחני ידע בבית הספר, בצבא, באוניברסיטה, ואיפה לא – תמיד הצורך לדעת את הפתרון. כל חיינו אנחנו נמדדים אם אנחנו יודעים את זה או לא, ולכן קבענו לעצמנו קריטריונים: 'אם אני יודע את זה – אני חכם'."