לדלג לתוכן

דניאל בן סימון

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
דניאל בן סימון

דניאל בן סימון (נולד ב־29 באפריל 1954), חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה בכנסת ה־18, סופר, עיתונאי, פובליציסט, שדרן רדיו וטלוויזיה ישראלי. בן סימון הינו חתן פרס על שם בוריס סמולר של ארגון "הג'וינט", חתן "פרס סוקולוב" לתקשורת וחתן "הפרס לעיתונות" של ארגון "בני ברית".

על חייו[עריכה]

  • "בקזבלנקה כתבתי חיבור והמורה התלהב, קרא לי ללוח ואמר לי שהייעוד שלי בחיים הוא להיות סופר, אם כי ייתכן שלפני כן אהיה עיתונאי."
  • "לפני שעלינו לארץ סיפרו לנו על אולפנים ללימוד השפה, שבהם בתוך שבועות ספורים אתה לומד עברית, אבל כשהגענו לפנימייה התברר לנו שאין אולפן ושאנחנו צריכים ללמוד עברית לבד."
  • "חי עם התחושה שהכל עלי, שאף אחד לא תומך בי, שאין לי רשת ביטחון. מי שלא עבר את החוויה של הפרידה והבדידות לא יכול להבין את התחושה הזו שאתה לגורלך מול עולם עוין ואם לא תפעל למען עצמך, אף אחד לא יעשה את זה."
  • "איפה אני? ומי אני? האם אני ישראלי שחי בשלום עם השורשים המרוקאים שלו? או מרוקאי שהשתכנז, כפי שהטיחו בי אין ספור פעמים?"

בפוליטיקה[עריכה]

  • "צריך להיזהר בכל מקום ממחשבה אחידה, אבל שלי [יחימוביץ'] דורשת צייתנות מלאה. צייתנות כזאת לא הייתה במפלגת העבודה ומעולם לא היה בה 'גנרליסימו' בבגדי אישה שאומר מה לעשות. הייתה שתיקה שמעולם לא הייתה כדוגמתה. אני הייתי שם עם ברק. עקבתי גם אחרי שמעון פרס ויצחק רבין. מעולם לא הייתה צייתנות כזו שמזכירה תנועות נוער בברית המועצות." ~ תוקף את התנהלותה של שלי יחימוביץ' (ירון אברהם, ח"כ בן סימון נגד יחימוביץ': "'גנרליסימו' בבגדי אישה, לא עוברת מסך", באתר mako,‏ 29 בינואר 2013)
  • "אם פגעתי, אני אומר למי שיושב כאן מישראל ביתנו, אני מתנצל התנצלות מלאה. מהיום בו עליתי לארץ בגיל 16, כל חיי מטרתי היא להגן על החלש. אין התבטאות שלי שלא עוסקת בחיזוק החלש. לכן אמרתי אתמול שצריך לעזור לחלשים האלה שנמצאים תחת מתקפה, ולא אמרתי מילה אחת על העולים. אם הובנתי בהתבטאות לגבי החצץ, כביכול, שמעתי זאת מחיים גורי, וראיתי זאת בלשון ספרותית ולא כדבר פוגע. עליי זה נאמר, כשהדבר נאמר. יש כאלה שרק הגיעו לארץ והם עוד בשלב שהעברית היא כמו חצץ בפה שלהם, אני גם מכיר את זה ומה שאמרתי הוא שלפני שהם שופטים את האחר, ומקדמים חקיקה גזענית, שיבואו ויכירו, זה הכול. אמרתי שהחוכמה היא לא להזמין (לשדולה) אנשים כמוני אלא אנשים שמקדמים חקיקה גזענית. גם אני הייתי עולה חדש." ~ מתנצל על אמירה פוגענית שלו (אופיר בר-זהר, "בן סימון לעג למבטא של חברי ישראל ביתנו, והתנצל", באתר הארץ, 25 בינואר 2012)

קישורים חיצוניים[עריכה]