לדלג לתוכן

דני מט

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

דניאל (דני) מט (נולד ב־1927), אלוף במילואים בצה"ל, שירת כלוחם ומפקד בצנחנים, לשעבר נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, מתאם הפעולות בשטחים, נציב קבילות החיילים ויושב ראש קרן לב"י.

  • "כיום אנחנו במצב שצריכים להאמין במשהו. לאחד יש אמונה דתית. לאחר יש אמונה מיסטית. קצין מקיבוץ חפץ חיים אומר: 'אלוהים יעזור ויהיה בסדר'; וקצין מגבעת חיים אומר: 'יהיה בסדר'. לכל אחד מהם יש אמונה, אם כי שונה, בקיומו של העם היהודי ונצחיותה של ארץ ישראל." ~ בשיחה עם חייליו ב"אפריקה", בעת שהיה מפקד חטיבת צנחני מילואים, במהלך מלחמת יום הכיפורים. מתוך הספר "האנציקלופדיה לצבא וביטחון – 'צה"ל בחילו'" מאת אילן כפיר, הוצאת רביבים (מהדורת מעריב), 1982, כרך רביעי-"צנחנים", עמוד 152 (מקור)
  • "אני, בכל אופן, לא הרגשתי מעולם באחריות כה כבדה כמו באותן שעות. הרגשתי שאנו הראשונים במהלך גורלי זה, וכי עיני כל ישראל נשואות אלינו. ידעתי שכולם – המטה הכללי, הפיקוד, ובוודאי האוגדה, ומי יודע מי עוד – מאזינים לרשת הקשר שלנו וממתינים לשמוע את מילת הקוד הגואלת 'אקפולקו', דהיינו: גל ראשון צלח ונאחז בגדה המערבית." ~ על צליחת התעלה במלחמת יום הכיפורים.
  • "כאשר נחתתי בצומת בוטמיה, עם הליקופטר בודד ומספר קטן של אנשים, בסך הכול עשרה או שנים עשר, התחילו פתאום לרדת סורים, שתי פלוגות סוריות שירדו מהרכב במרחק שלוש מאות מאיתנו – והתחילו להסתער. ופה הייתה בעיה: הליקופטרים נוספים התקרבו, והשאלה הייתה האם להנחית או לא להנחית אותם? החלטתי להמשיך להנחית." ~ על ההחלטה להמשיך את נחיתת הצנחנים במסוקים ברמת הגולן במהלך מלחמת ששת הימים
  • "למרות שמסביב היו הגבעות שחורות ממצרִים, ההרגשה שלנו היתה שבשישה עשר בחודש המצרים היו מבולבלים לגמרי ושהיה אפשר להמשיך להתקדם." ~ האלוף דני מט, שהיה מפקד חטיבת צנחנים מילואים "חוד החנית", על צליחת התעלה במלחמת יום הכיפורים. מתוך הספר "צליחה" מאת ד"ר עמירם אזוב, הוצאת "דביר", 2011, עמוד 174.
  • "דיווחנו מילה אחת, 'אקפולקו'." ~ על צליחת התעלה במלחמת יום הכיפורים. מתוך הספר "צליחה" מאת ד"ר עמירם אזוב, הוצאת "דביר", 2011, עמוד 135.

נאמר עליו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]