לדלג לתוכן

המסע אל האביב הערבי

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
"שינוי פוליטי­ תרבותי עמוק."

המסע אל האביב הערבי הוא ספר מאת דוד גוברין הבוחן את עלייתם של חוגים ליברליים במזרח התיכון שתבעו שינוי פוליטי, והיו בין הקבוצות שתרמו להיווצרות מהפכות 'האביב הערבי' בשנת 2011. הספר יצא לאור ב־2016.


  • "תביעת אינטלקטואלים, ליברלים, אישי ציבור וגורמי אופוזיציה מהשליטים הערבים ליישם רפורמות פוליטיות ולקדם את הדמוקרטיזציה, המשיכה לעמוד בראש סדר היום הציבורי הערבי, וזו באה לידי ביטוי מוחשי, כוחני ואלים בטלטלה שפקדה את המרחב הערבי."
  • "מעמדו של הזרם הליברלי החדש במדינה הערבית המודרנית לנוכח יריביו – המשטרים הסמכותיים והסמכותיים למחצה, הזרם האסלאמי והזרם הלאומי־הערבי... הליברלים הערבים החדשים רואים זיקה הדוקה בין הערכים והנורמות הרווחות בחברה הערבית לבין אופי המשטרים הסמכותיים ודפוסי פעילותם. לפיכך, הם חותרים לחולל שינוי פוליטי­ תרבותי עמוק שעיקרו הטמעת ערכים דמוקרטים וליברלים בחברה הערבית, לצד רפורמה חוקתית."
  • "השפה הערבית אימצה במאה העשרים מושגים ומונחים מן ההיסטוריה והמחשבה האירופיות, שהיו זרים למסורת הערבית והמוסלמית. מונחים אלה נעשו נפוצים בשיח הפוליטי הערבי המודרני."
  • "ליברלים ערבים מצביעים על המתח שבין התרבות הערבית המבליטה את הקולקטיב, את השבטיות ואת קרבת הדם, לבין הליברליזם המערבי."
  • "בדיון במשמעות המונח ליברליזם בהקשר הערבי יש להביא בחשבון את מורכבותו וחוסר אחידותו של המונח במקום מוצאו, במערב, וכן את העובדה שהמסורת הליברלית הערבית התפתחה במזרח התיכון תוך כדי מאבקן של ארצות ערב בשלטון הקולוניאלי המערבי והחתירה לעצמאות מדינית וכלכלית."

על הספר[עריכה]

  • "להתפרקות ברית המועצות היה אפקט מאוד משמעותי, כי במזרח התיכון היא שימשה מודל לחיקוי ומקור של עוצמה. והנה, אם המודל קורס, אולי זה סימן שצריך לחשוב על דברים מחדש." ~ דוד גוברין
  • "האינטלקטואלים הליברלים הם קבוצה לא גדולה שנמצאת בעימות גם מול אנשי הדת, גם מול הלאומנים וגם מול השלטונות, אבל יש להם חשיבות מעשית כיוון שהם הצליחו במידה רבה להטמיע בציבור את הצורך ברפורמות פוליטיות וביתר דמוקרטיזציה." ~ דוד גוברין

קישורים חיצוניים[עריכה]