ויקיציטוט:אוטוביוגרפיה

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כתיבת דף ציטוטים על עצמכם, או על נושא בו אתם מעורבים באופן אישי, אינה מומלצת. המתינו לכך שוויקימצטטים אחרים יכתבו דפים על נושאים בהם אתם מעורבים באופן אישי. דהיינו, דפים עליכם, על מקום העבודה שלכם או כל ארגון אליו אתם שייכים, פרסומים שלכם (מאמרים מדעיים למשל), אתר האינטרנט אשר אתם מפעילים, קרובי משפחה שלכם, וכל דף אחר אשר עוסק בתחום שבו תיתכן התנגשות של אינטרסים.

בוויקיציטוט נערכו כמה וכמה דיונים על חשיבות, דיוק עובדתי ונייטרליות של דפים שכאלו. אם תקפידו על המדיניות לעיל, נוכל לשמור על מדיניות הנייטרליות של הדפים בוויקיציטוט. אם כתבתם בעבר על נושא מסוים, אתם מוזמנים לתרום לדפים שעוסקים בו. אולם כל דף בוויקיציטוט צריך לכסות את נושאו באופן נייטרלי, הוגן ומקיף, כדי להרחיב את המידע על נושאו בכללותו. דפים שייכתבו אך ורק כדי לקדם את האינטרסים של כותביהם יימחקו.

מעבר לכך, זכרו שקיומו של דף על עצמכם לא בהכרח עשוי להיות נעים לכם. כל אדם יורשה להוסיף לדף כזה ציטוטים לא נעימים אודותיכם, אמיתיים או שקריים, כל זמן שהוא יכול להביא לציטוטים אלו סימוכין סבירים. כבר היו אנשים וארגונים שפתחו כנגד מיזמי ויקימדיה במאבק למחיקת הערך/דף ציטוטים וכד' המספר עליהם, או לפחות למחיקת חלקים ממנו. חלק מהמאבקים האלו נכשלו.

מה הבעיה עם אוטוביוגרפיות?[עריכה]

  • "נאמר שהולדתו של זאפוד ביבלברוקס צוינה ברעידות אדמה, גלי צונאמי, סופות טורנדו, סופות אש, התפוצצותם של שלושה כוכבים שכנים, וזמן קצר לאחר מכן הגשת יותר משש מיליון ושלושת רבעי תביעות פיצויים על ידי כל בעלי הבתים בחלק זה של הגלקסיה. אולם היצור היחידי שאמר שכל זה קרה הוא ביבלברוקס עצמו, וישנן כמה תאוריות אשר מנסות להסביר מדוע זהו המצב." ~ מדריך הטרמפיסט לגלקסיה – גרסת תסכית הרדיו

הציטוט לעיל הוא אולי משעשע, אך מציג בצורה בהירה את הבעיה של כתיבה אוטוביוגרפית:

  • היא בדרך כלל מוטה באופן חיובי לטובת מושאה. אנשים נוטים להציג עצמם באור חיובי ולפאר את מעלליהם.
  • הן עשויות להכיל מחקר ראשוני. אנשים נוטים לכלול באוטוביוגרפיות מידע שלא פורסם במקום אחר. קוראים שירצו לאמת מידע זה יידרשו לבצע את המחקר בעצמם.

ואם יש כבר בוויקיציטוט דף עליכם?[עריכה]

כפי שהצגנו לעיל, קשה לכתוב באופן נייטרלי על עצמכם. לכן, עדיף שאחרים יכתבו עליכם. אם יש לכם הערות או הצעות לשיפור הדף העוסק בכם, כתבו אותן בדף השיחה של דף הציטוטים, ותנו לאחרים להחליט כיצד, אם בכלל, לשלב את המידע.

במקרים קיצוניים יהיה זה לגיטימי לערוך דפים שעוסקים בכם. כך, למשל, אתם יכולים לשחזר דף אשר עוסק בכם שהושחת; אך כמובן צריך להיות מדובר בהשחתה ברורה ו"פשוטה", ולא מחלוקת תוכנית. אתם גם יכולים לתקן עובדות שגויות או לא מעודכנות כמו למשל מקום העבודה שלכם, מצבכם המשפחתי, מקום הולדתכם וכו'. אך היו מודעים לכך שאם העובדה נמצאת במחלוקת, יכול להיות שאחרים ישנו זאת.

אם אתם לא מרוצים מתמונה שלכם אשר מופיעה בדף העוסק בכם, תוכלו לסייע לנו על ידי תרומת תמונה טובה יותר תחת תנאי רישיון חופשי מתאים.

אם בחרתם לכתוב בדף השיחה של דף הציטוטים העוסק בכם, כדאי שתזדהו ("אני מוישה זוכמייר, עליו נכתב דף זה") כדי שיהיה ברור לכולם מי אתם.

לעתים תגלו בדף ציטוטים שלא נעים לכם מפרסומם. כדי להסיר ציטוטים כאלה עליכם להצטייד בנימוקים טובים (הציטוט שגוי או חסר חשיבות, למשל), שאותם תציגו בדף השיחה. במיוחד עליכם לחשוב פעמיים קודם שאתם מנסים לערער על קביעה של בית המשפט – ויקיציטוט אינו מקום מתאים לערער על קביעות אלה.

כתיבת דף ציטוטים על עצמכם או על מכריכם[עריכה]

כתיבת דף ציטוטים על עצמכם או מכריכם (או עריכתו) אינה מותרת. אם תעשו כן, ובפרט אם תיצרו דף על דמות שספק אם היא ראויה להופיע בוויקיציטוט, סביר להניח שהדף יימחק במחיקה מהירה. אמנם מחיקת הדף אינה מובטחת, אך ויקימצטטים רבים יסכימו שלא ראוי שתיצרו דף ציטוטים על עצמכם. אם אדם אחר בחר לכתוב עליכם דף הרי שנשקלו שני עקרונות: חשיבות ויכולת אימות המידע – שני עקרונות שלאדם קשה להפעיל באופן נייטרלי בדף העוסק בעצמו. אם יש לכם ציטוטים בולטים וידועים שניתן לאמת אותם, סביר להניח שבסופו של דבר ייכתב עליכם דף על ידי אדם אחר.

קחו בחשבון שכל מלל שתכתבו ייערך (באופן חסר רחמים) על ידי אחרים. בוויקיציטוט אין בעלות על דפים ולא תוכלו להתלונן מאוחר יותר על כך ששינו ללא היכר את הטקסט שכתבתם. ייתכן גם שבעריכות של אחרים ייכללו ציטוטים אודותיכם, שאתם עצמכם בחרתם שלא לשתף בהם את הציבור (כגון ציטוטים מביכים, אמירות לא ראויות וכד'). כל עוד המידע נכון, אינו פוגע בצנעת הפרט ואינו מהווה לשון הרע – יקשה עליכם מאוד לדרוש את הסרתו, ועל כן שקלו היטב אם ברצונכם להעמיד ביוזמתכם את חייכם בעין הציבור. עצם הדיון עם אחרים על חשיבות הדף הוא מאוד רגשי באופיו, ועלול לגרום לכם צער ותחושת פגיעה. שקלו היטב האם אתם מוכנים נפשית להתמודד עם דיון שכזה.