לדלג לתוכן

ויקיציטוט:בוט

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

בוט הוא תוכנת מחשב שמבצעת שינויים בערכים שונים על פי כללים מוכתבים מראש ובאופן אוטומטי. הבוט יכול להיות מופעל על ידי משתמשים שונים.

הדיונים אודות פעילות בוטים בוויקיציטוט מתקיימים באולם הדיונים.

הפעלת משתמש בוט[עריכה]

משתמש בוט הוא חשבון המופעל על ידי ויקימצטט לצורך ביצוע העריכות האוטומטיות, והוא פועל בנפרד מחשבונו הרגיל. חשבון למטרות הפעלת בוט אינו נחשב כבובת קש.

יש לבקש אישור בירוקרט להפעלת משתמש בוט. כדאי ליצור את המשתמש על ידי הוספת מקף ואת המילה Bot לשם המשתמש הקיים שלכם. הבירוקרטים ישקלו האם ניתן לתת את דגל הבוט, כך שכברירת מחדל העריכות לא יופיעו בשינויים האחרונים. אין להפעיל את הבוט בטרם קיבל את הדגל, שכן הוא עלול להפריע מאוד למעקב, למעט עריכות נסיוניות שנועדו לבדוק את תקינות הבוט.

אין להפעיל יותר מבוט אחד על ידי ויקימצטט, ואין להפעיל בוט כלשהו (כגון בוט לטיפול בקישורי בינוויקי) ללא אישור אחד מהבירוקרטים לפחות.

כיצד לכתוב ולהפעיל בוט[עריכה]

כדי להפעיל בוט, יש ראשית כל לחשוב האם הוא באמת נחוץ ושימושי. אם הוא לא נחוץ, עדיף לוותר עליו, שכן הוא מעמיס על השרת ואינו מביא תועלת לקורא. בנוסף, הוא חייב שלא להזיק לערכים - אם הוא מזיק להם, אסור לו לפעול.

אם הוחלט שהוא שימושי, יש לגשת לכתיבת הבוט (ניתן גם ליצור קשר עם אחד ממפעילי הבוטים הקיימים - Matanya וערן בוויקיפדיה). שפה טובה לכתיבת הבוט היא Perl.

יש להביא את הבוט (לדוגמה, בוט החלפות או בוט שנים בוויקיפדיה) לאישור הבירוקרטים. אם הם מאשרים את הפעלתו, כל משתמש בוט יכול להפעילו. הדיון על כך יתבצע במזנון.

היתרונות שבהפעלת בוט[עריכה]

  • אפשרות נוחה ומהירה להכניס מידע ממאגר קיים לתוך ויקיציטוט בתבנית אחידה.
  • אפשרות לבצע תיקונים טכניים בהיקף גדול בזמן קצר.

החסרונות שבהפעלת בוט[עריכה]

  • לבוט חסר שיקול הדעת של עורך בשר ודם.
  • דפים שנוצרו על ידי בוט תמיד יהיו מקובעים ויכללו אך ורק נתונים יבשים.
  • בוט זדוני יכול לחבל במספר גדול מאד של ערכים בטרם יאותר וייחסם.

בוט ניסיוני[עריכה]

בוט ניסיוני הוא משתמש בוט המבצע ניסיונות, לא למען ויקיציטוט אלא למען פיתוח התוכנה שלו.

אף שרצוי לבצע ניסויי עריכה במרחב המשתמש הפרטי (ובוודאי לא במרחב הראשי), אין זה מקובל לבצע עריכות אוטומטיות רבות כדי לבדוק את תפקוד תוכנת הבוט. אם התוכנה נועדה לשמש למטרה לגיטימית כלשהי, יש לפקח בגלוי על עריכותיה. לשם כך קיימים אתרי ויקי רבים שבאמצעותם ניתן להקים אתר ויקי פרטי ולעשות בו ניסויים כאוות נפשכם.

לא יינתן דגל בוט למטרות ניסויי עריכה מרובים.

בוט אינטרוויקי[עריכה]

בוט אינטרוויקי הוא בוט שעובר בין כל השפות של המיזם, ומעדכן את קישורי האינטרוויקי.

גם בוטים מסוג זה צריכים לקבל דגל בוט מהבירוקרטים לפני תחילת פעילותם.

בוט ריענון עמודים[עריכה]

במערכת מדיה-ויקי, צריך לעיתים לרענן עמודים, כלומר - לערוך אותם אבל לא לשנות בהם כלום, כך שכלום לא מופיע בהיסטוריית הדף, אך התבניות בתוך הדף מתעדכנות, וסיווגו בקטגוריות ובדפים המקושרים לדפים אחרים (או לתמונות) מתעדכן אף הוא. כיוון שכך, עניין זה חשוב מבחינה טכנית. לפיכך ניתן לכתוב בוט שירענן דפים אוטומטית, לפי תבנית מסוימת.

הבוט אינו צריך אף אישור כדי לבצע רענון, אך מובן שצריך משתמש בוט כדי להפעילו, למקרים הבודדים בהם ישתבש משהו והרענון ישנה משהו בדף.

ראו גם[עריכה]