לדלג לתוכן

ויקיציטוט:ניווט

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
(הופנה מהדף ויקיציטוט:חיפוש)

ויקיציטוט מכיל מאגר עצום של מידע. כדי להפוך מידע זה לשימושי, ככל האפשר, מעמיד ויקיציטוט לרשות המשתמשים בו שלל כלים לחיפוש וניווט, כך שיוכלו למצוא את דרכם בקלות, ולאתר את המידע בו הם חפצים. לכל כלי הניווט ניתן להגיע דרך העמוד הראשי.

חיפוש[עריכה]

הדרך הבסיסית ביותר לגישה לדף ציטוטים מסוים, כאשר ידוע היטב באיזה דף מעוניינים, היא באמצעות תיבת החיפוש, המופיעה בצד ימין. כתיבת שם הדף בתיבת החיפוש ולחיצה על הכפתור "לדף" שמתחתיה תוביל מיד לדף המתאים, כאשר דף זה קיים בוויקיציטוט. כאשר הדף המבוקש אינו קיים בוויקיציטוט, ייפתח דף תוצאות חיפוש, שיציע דפי ציטוטים שבהם מוזכרת מחרוזת החיפוש (או חלק מהמילים במחרוזת). כדי להגיע לדף תוצאות החיפוש בכל מקרה (גם כאשר קיים הדף אותו מחפשים), ניתן ללחוץ על הכפתור "חיפוש".

קריאת המדריך למתן שמות לדפי ציטוטים עשויה לסייע באיתור מהיר של דפי ציטוטים. שמות הדפים נקבעים לפי הכללים שכתובים שם - כדי לחפש דף מסוים, כדאי לדעת איך קוראים לו. שני כללי יסוד:

  • שמות דפי הציטוטים נכתבים בכתיב חסר ניקוד (כתיב מלא).
  • שמות דפי הציטוטים נכתבים בדרך כלל בלשון יחיד. אם תחפשו, למשל, את הדף "כלבים", תגיעו לדף החיפוש. אם תחפשו, לעומת זאת, "כלב" תגיעו ישירות לדף המבוקש.

כתיב חלופי[עריכה]

שמות דפי הציטוטים בוויקיציטוט נכתבים בכתיב חסר ניקוד, בשם המקובל ביותר לנושא הדף. יחד עם זאת, כדי להקל על החיפוש ניתן להגיע לדפים רבים גם דרך שמות חלופיים, הנובעים מכתיב שונה, או מקיומם של שמות אחדים לאותו נושא. כך, למשל, "טורקיה" מפנה ל"תורכיה", "ארה"ב" מפנה ל"ארצות הברית" ו"תאודור הרצל" מפנה ל"בנימין זאב הרצל".

ראו גם: ויקיציטוט:דף הפניה

פירושונים[עריכה]

כאשר למילה או למושג יש פירושים אחדים, אין צורך להתלבט איך להגיע לפירוש המבוקש. חיפוש המילה או המושג יציג דף פירושונים, שהוא דף המכיל את כל הפירושים השונים של המושג, וממנו ניתן לעבור למושג הרלוונטי.

עיון לפי סדר אלפביתי של שם הדף[עריכה]

אם בכל זאת חשקה נפשכם בקריאה סדרתית של ויקיציטוט, ניתן לעשות זאת באמצעות הקישור "דפים מיוחדים" שנמצא בתיבת הכלים שבצד ימין, ובתוכו לבחור את הקישור "כל הדפים", שמוביל לדף שמאפשר קריאה סדרתית של ויקיציטוט, מתחילתו או ממקום מסוים באמצעו.

דף אקראי[עריכה]

טכניקה נוספת היא קריאת דף ציטוטים אקראי, באמצעות לחיצה על הקישור "דף אקראי" שנמצא בתיבת הניווט שבצד ימין.

קטגוריות[עריכה]

בכל אחד מדפי הציטוטים בוויקיציטוט בפני עצמו יש תועלת רבה, ותועלת זו מתעצמת באמצעות הכללתו בקטגוריה, המאגדת בתוכה את כל יתר הדפים באותו תחום. ניתן להמשיל את הקטגוריה לכלי הלוקח פנינה ושוזר אותה למחרוזת פנינים.

בתחתיתו של כל דף מופיעה רשימת הקטגוריות שדף זה משתייך אליהן. לחיצה על שם הקטגוריה מעבירה לדף הקטגוריה, שבו ניתן לצפות ברשימת כל הדפים המשתייכים לקטגוריה זו. בדרך כלל ישנה קטגוריה אחת או שתיים, אך לעתים יותר.

בעת חיפוש בוויקיציטוט ניתן להגיע לקטגוריה דרך הקישור אליה המופיע בתחתית דפי הציטוטים. כמו כן ניתן לאתר קטגוריה באמצעות הרשימה האלפביתית של הקטגוריות.

ראו גם: ויקיציטוט:קטגוריה

תיבת ניווט[עריכה]

תיבת הניווט משמשת, בדומה לקטגוריה, לקשירת דף ציטוטים מסוים לדפים אחרים בתחומו, והיא כוללת רשימת דפים המוקפת במסגרת, המבליט אותה לעומת הדף. השימוש בתיבת ניווט במקום בקטגוריה נעשה כאשר מדובר בקבוצת ערכים סופית ומצומצמת, ובפרט כאשר מדובר בדף גדול, שמסיבות טכניות פוצל לדפי משנה אחדים, כגון רשימות פתגמים לפי שפה או לאום. בשני המקרים יש לתיבת הניווט יתרון על פני הקטגוריה, בכך שהיא מציגה את התמונה המלאה בגוף דף הציטוטים, מבלי האילוץ לעבור לדף הקטגוריה המתאים, וכן בכך שהיא מראה את מקום דף הציטוטים הנוכחי בתוך סדרת הדפים העוסקת בנושא זה.

מפתח הנושאים[עריכה]

מפתח הנושאים, המופיע בעמוד הראשי, מציג את תחומי הציטוטים העיקריים בוויקיציטוט. גישה לאחד הנושאים תוביל לדף הציטוטים העיקרי או לקטגוריה העיקרית בנושא זה, ומהם אפשר להמשיך הלאה דרך הקישורים המופיעים בהם.

ציטוט היום[עריכה]

רשימת ציטוטים שנבחרו כמעניינים או כמפתיעים על ידי כותבי ויקיציטוט מופיעה בויקיציטוט:מיזם ציטוט היום.