לדלג לתוכן

ויקיציטוט:קטגוריה

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
עריכת דפי ציטוטים

קטגוריה היא טכניקה ליצירה אוטומטית של רשימת דפים בעלי מכנה משותף. לדוגמה: הקטגוריה "מתמטיקאים", למשל, מכילה רשימה של כל דפי המתמטיקאים בוויקיציטוט. הקטגוריות הן עזר ניווט, שמאפשר לקורא בוויקיציטוט לעבור מדף ציטוטים מסוים שמעניין אותו לדפים אחרים מאותו סוג.

עקרונות וקווים מנחים[עריכה]

בחירת קטגוריות[עריכה]

חשוב לצרף כל דף ציטוטים לקטגוריות רלוונטיות - זוהי הדרך הטובה ביותר להבטיח שהדף לא "ילך לאיבוד" במרחבי ויקיציטוט. ניתן, ואף רצוי, לצרף דפי ציטוטים לקטגוריות אחדות, בלז פסקל, למשל, שייך לקטגוריות "פיזיקאים", "מתמטיקאים", "פילוסופים" ו"צרפתים".

הקטגוריות אוגדות דפים הקשורים זה לזה באופן ענייני, ולא על־פי מוטיבים אקראיים. לדוגמא, אין לכלול את הקטגוריה "יצירות ספרותיות" בדף ציטוטים על אדם שאמר משהו על ספר מסוים, אף אם הציטוט מוזכר בדף. הקטגוריות אינן כתבי חידה: חשוב שההכללה בקטגוריה תהיה מבוססת על הכתוב בדף הציטוטים וסבירה בעיני קורא אקראי. במיוחד יש להקפיד על כך בדפי ציטוטים על אישים, משום שהכללה בקטגוריה שאינה מובנת מן הדף יוצרת רושם רכילותי.

קטלוג מקביל וקטלוג כפול[עריכה]

קטלוג מקביל
קטלוג מקביל הוא מקרה שבו דף ציטוטים משוייך למספר קטגוריות משנה של אותה קטגוריה. לדוגמה, דף הציטוטים ישעיהו ליבוביץ מקושר לקטגוריות "פילוסופים", "מדענים" ו"סופרים", שכולן הן קטגוריות משנה של הקטגוריה "מקצועות".
קטלוג כפול
קטלוג כפול הוא מקרה שבו דף ציטוטים משוייך לקטגוריה ראשית וגם לקטגוריה משנית שכבר מקושרת לקטגוריה ראשית זו. לדוגמה, אם דף הציטוטים סטיבן ספילברג יקושר גם לקטגוריה "במאים" וגם לקטגוריה "במאי קולנוע", אזי מדובר בקטלוג כפול, שכן הקטגוריה "במאי קולנוע" היא קטגוריה משנית של הקטגוריה "במאים".
קטלוג כפול נהוג במקרה שבו הקטגוריה היא קבוצה סגורה של דפים, שלא צפויה לגדול מהותית בעתיד הקרוב, רצוי תקופה של שנה-שנתיים. לדוגמה, הקטגוריה "שרי ממשלת ישראל" היא קבוצה סגורה מפני שלא נראה כי יצטרפו שרים חדשים רבים בעתיד. לכן, ראשי ממשלת ישראל שכיהנו גם כשרים רגילים, משוייכים גם לקטגוריה "ראשי ממשלת ישראל" וגם לקטגוריית האב שלה "שרי ממשלת ישראל".
קטגוריה שהיא קבוצה פתוחה, כלומר דפים נוספים חדשים ישתייכו אליה בעתיד הנראה לעין, נשארת ריקה, למעט דפים שאין להם קטגוריית משנה או לא ידוע לאיזו קטגוריית משנה יש לשייך אותם. לדוגמה, הקטגוריה "ספורטאים" היא קבוצה פתוחה מפני שבכל יום נגלים ספורטאים חדשים הראויים לדף ציטוטים. כך גם שאר קטגוריות האישים הראשיים (סופרים, ארכיטקטים וכו').

קטגוריות חדשות[עריכה]

עקרונית פתיחת קטגוריה חדשה איננה מצריכה דיון מיוחד, עם זאת חלים עליה הכללים של נקודת מבט ניטרלית וקטגוריות שאינן עומדות בתנאים אלו יימחקו. בדרך כלל אין יוצרים קטגוריה, אלא אם קיימים כבר חמישה דפי ציטוטים המפנים אליה. חריגה מכלל זה אפשרית כאשר יצירת דפי הציטוטים צפויה בעתיד הקרוב.

בעת יצירת הקטגוריה, רצוי להוסיף בראשה רשימה של דפי ציטוטים שטרם נכתבו.

קטגוריות משנה[עריכה]

לעתים נוצר ספק באיזו רמת פירוט יש ליצור קטגוריה. כלל האצבע אומר, ברגע שהקטגוריה מכילה יותר מדי פריטים, רצוי ליצור קטגוריות משנה ולהעביר אליהן את הפריטים.

קטגוריית משנה נוצרת כתוצאה משיוכה של קטגוריית המשנה לקטגוריה אחרת.

סיוע טכני[עריכה]

הכללת דף בקטגוריה[עריכה]

כדי להכניס דף לקטגוריה מסוימת יש לשים בסופו קישור לקטגוריה, למשל [[קטגוריה:יצירות ספרותיות]]. כתוצאה מכך הדף יצורף אוטומטית לקטגוריה זו. אף שאין חשיבות טכנית למיקום של קישור זה בתוך הדף, מקובל לשבץ אותו בסוף הדף, אחרי המקטע "קישורים חיצוניים", ולפני מקטע הקישורים לשפות אחרות (בינויקי). אם נבחרו מספר קטגוריות, יש לשבץ כל אחת מהן בשורת קישור משלה.

הרשימה בקטגוריה מוצגת בסדר אלפביתי של שמות הדפים. זה עניין בעייתי במקצת, כי שמות אישים יוצאים ממויינים לפי שמם הפרטי. כדי לטפל בבעיה זו, ניתן לתת לאחר שם הקטגוריה את סדר המיון. בדף הציטוטים בלז פסקל, למשל, נכתוב את השורה [[קטגוריה:מתמטיקאים|פסקל, בלז]]. צורה זו תבטיח שבדף הקטגוריה יופיע בלז פסקל באות פ', ולא באות ב'. שיטה נוספת לפתרון הבעיה היא שימוש במשתנה "מיון רגיל". לדוגמה, {{מיון רגיל: פסקל, בלז}}. היתרון לשימוש במשתנה הוא שצריך לכתוב אותו רק פעם אחת והוא משפיע על מיקום הדף בכל הקטגוריות.

קישור דף לקטגוריה בלי שיהפוך לחלק ממנה[עריכה]

לעתים נוצר צורך ליצור קישור מדף מסוים לקטגוריה הקשורה אליו, מבלי שדף זה עצמו יכלל בקטגוריה. בדף הציטוטים "ארצות הברית", למשל, נרצה לתת קישור לקטגוריה "אמריקאים", מבלי שהדף "ארצות הברית" עצמו יופיע בקטגוריה זו. הדרך לעשות זאת היא: [[:קטגוריה:אמריקאים|ציטוטים של אמריקאים]] (שימו לב לסימן הנקודתיים המופיע בקצה הימני של הקישור).

פתיחת קטגוריה חדשה[עריכה]

קטגוריה חדשה יוצרים כפי שיוצרים דף (בשם "קטגוריה:..."), למשל על־ידי חיפוש הקטגוריה ועריכת הקישור האדום. ניתן גם לעבור לאחד הדפים המתאימים לקטגוריה זו, להוסיף לו קישור לקטגוריה, כאמור בסעיף הכללת דף בקטגוריה לעיל. לאחר שמירת הדף יופיע קישור זה כקישור שאינו קיים (קישור אדום). לחיצה על קישור זה תפתח דף חדש לקטגוריה החדשה.

כתבו מילים אחדות אודות הקטגוריה, קשרו אותה לקטגורית האב שלה (על־ידי הוספת קישור לקטגוריה, כמו בדפים עצמם) ושמרו. כעת צרפו לקטגוריה החדשה את כל הדפים המתאימים לה, באמצעות עריכה של כל דף והוספת שורת הקטגוריה בסופו. לאחר פעולה זו יוצגו הדפים בדף הקטגוריה באופן אוטומטי, ממוינים בסדר אלפביתי עולה (כולל השינויים האפשריים בסדר המפורטים בפסקה על הצירוף).

תוכן עניינים לקטגוריה[עריכה]

בדף אחד של קטגוריה מוצגים עד 200 דפים השייכים לקטגוריה זו. קטגוריות גדולות במיוחד מכילות יותר מ־200 דפי ציטוטים, ומשתרעות לפיכך על־פני דפים אחדים. לשם ניווט נוח בקטגוריה כזו יש לשים בתחילתה תוכן עניינים לקטגוריה, שהוא התבנית {{תוכן עניינים לקטגוריה}}. דוגמה לשימוש בתבנית זו ראו בקטגוריה "פוטנציאל".

תמונות בקטגוריה[עריכה]

תמונות שמשויכות לקטגוריה יוצגו בצורה גלריה, כלומר תמונות קטנות בגוף הקטגוריה. במקרים בהם מעוניינים שהקטגוריה תציג את שמות התמונה, ולא את התמונות עצמן ניתן להוסיף בדף הקטגוריה __NOGALLERY__ או __ללא_גלריה__.

תוכן דף הקטגוריה[עריכה]

התוכן של דף הקטגוריה (מה שרואים כאשר מבצעים עריכה) איננו מכיל את הדפים ואת קטגוריות המשנה שמקושרים אליה. לעומת זאת יכול הדף להכיל אחד מהאלמנטים הבאים ורק אותם:

 1. הסבר קצר על מהות הקטגוריה.
 2. תקציר של דף הציטוטים הראשי עם הפניה אליו (מופיע במקום הסעיף הקודם).
 3. קישורי בינויקי (לשפות זרות).
 4. קישור לקטגוריות אב.
 5. תוכן עניינים לקטגוריה (רק לפי הפסקה של תוכן עניינים לקטגוריה לעיל).
 6. רשימת דפי ציטוטים שעדיין לא נכתבו (ניתן להוסיף קישור שיאפשר לקפוץ לסוף הקטגוריה).

יש להקפיד במיוחד על אי הכנסה של תוכן דפי ציטוטים לקטגוריה עצמה, במקום זאת יש להכניסם לדף ציטוטים נפרד.

עץ קטגוריות[עריכה]

ניתן למצוא עץ קטגוריות דינמי בדף המיוחד עץ קטגוריות. לחילופין, ניתן להשתמש בתגי <categorytree> כשביניהם שם הקטגוריה.

לדוגמה:

<categorytree>אמנים</categorytree>

התוצאה:

מאפיינים[עריכה]

לתג עץ הקטגוריות שלושה מאפיינים:

 • hideroot - אם תרצו להחביא את קטגוריית הבסיס, במקרה הנ"ל, הקטגוריה "אמנים", תוכלו לעשות זאת על ידי השמת המילה on, כך:

<categorytree hideroot="on">אמנים</categorytree>

התוצאה:
 • mode - מאפיין זה יכול לקבל אחד משלוש האפשרויות הבאות:
  • categories - מציג קטגוריות משנה בלבד (ברירת מחדל).
  • pages - מציג גם דפים בלבד, לא כולל תמונות.
  • all - מציג את כל הדפים בקטגוריה.
לדוגמה:

<categorytree mode="pages">אמנים</categorytree>

התוצאה:
 • style - מאפשר להוסיף סגנון CSS, לדוגמה, אם נרצה ליישר לשמאל ולהוסיף מסגרת:

<categorytree style="float: left; border: 1px solid gray;">אמנים</categorytree>

התוצאה:


בעיות נפוצות[עריכה]

 • דפים שאינם דפי ציטוטים מופיעים לא במקומם:
הסיבה: הדפים ממויינים בברירת המחדל על פי השם שלהם שכולל את שם התחום, למשל דף זה ממוין על פי "ויקיציטוט:קטגוריה".
הפתרון: להוסיף שם בקטגוריות כפי שמפורט בפסקה הכללת דף בקטגוריה.

קישורים חיצוניים[עריכה]