לדלג לתוכן

עזרה:הערת שוליים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
עריכת דפי ציטוטים

הערת שוליים היא הערה המופיעה בסוף דף ציטוטים תחת הפסקה "הערות שוליים". הערות אלו הם לרוב מקורות של ציטוטים, עובדות או עדויות שהובאו בגוף הדף, ולעתים הרחבה שאין לה מקום בדף ציטוטים.

דף זה עוסק בהיבטים הטכניים של יצירת הערת שוליים.

כיצד זה עובד[עריכה]

הרעיון הבסיסי העומד מאחורי תגי <ref>, הוא הצגת הטקסט המופיע בין תג הפתיחה לתג הסגירה כהערת שוליים.
את הטקסט והקישורים שאנו רוצים שיופיעו בהערת השוליים, רושמים בגוף המאמר בין תגי ה-REF. הערות השוליים כולן, מוצגות באופן אוטומטי בדף, במקום המוגדר על ידי תג העזר, <references/>, ויכילו כמור, את התוכן שרשמנו (בגוף הטקסט) כהערת השוליים.

יצירת הערת שוליים[עריכה]

יצירה של הערת שוליים אחת או יותר נעשית בשני שלבים:

השלב הראשון
הערות השוליים נכתבות בגוף דף הציטוטים ומוצגות בסופו בצורה אוטומטית. אי לכך, כדי ליצור הערת שוליים יש לכתוב את ההערה בגוף הטקסט, בדרך כלל בסוף ציטוט או משפט. לאחר כתיבת ההערה יש לסמן את ההערה באמצעות העכבר או מקשי החצים וללחוץ על כפתור "הערת שוליים" (צלמית ובה סוגריים מרובעים עם המספר 1). פעולה זו תגרום לשתילת תגי REF מתאימים לפני ואחרי הטקסט המסומן. כאשר מוסיפים הערת שוליים בסוף משפט, יש להוסיפה לפני הנקודה.

לדוגמה:

"בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ" <ref>בראשית א', א'</ref> .
שתוצאתו:
"בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ"[1].

השלב השני
הערות השוליים מוצגות כאמור בסוף דף הציטוטים תחת הפסקה "הערות שוליים". הוספת פסקה זו נעשית באמצעות בחירה באפשרות "כותרת הערת שוליים" מתוך רשימת התבניות שבדף העריכה. בהמשך לדוגמה הקודמת, יש לכתוב בסוף הדף :
==הערות שוליים==
<references/>

שתוצאתו:

הערות שוליים[עריכה]

 1. ^ בראשית א', א'

שימו לב[עריכה]

 • את השלב השני יש לבצע פעם אחת בלבד. על השלב הראשון יש לחזור עבור כל הערת שוליים.

ריבוי הפניות להערת שוליים יחידה[עריכה]

ניתן לזהות מספר רב של הפניות, כמפנות להערת שוליים אחת. כדי לעשות זאת יש לצרף לכל הפניה, מזהה ייחודי שיחזור על עצמו, בכל ההפניות המבקשות להפנות לאותה הערת שוליים. הויקי ישייך את כל ההפניות לאותה הערה, לכל הפניה יווצר תת-קישור בהפניה.

יצירה של הפניה להערת שוליים קיימת נעשית כך:

 1. תחילה יש ליצור את המופע הראשון של הערת השוליים. דבר זה נעשה בדומה לשלב הראשון לעיל, עם תוספת קטנה: לאחר סימון ההערה ולחיצה על כפתור "הערת שוליים", יש להוסיף פרמטר בשם "name="ref-name, כאשר את המילים ref-name יש לשנות לשם ייחודי.

  לדוגמה:
  אמש הוחלט על שביתה כללית במשק <ref name="strike">מעריב, מוסף השבת, 20.3.89</ref>. .
  שתוצאתו:
  אמש הוחלט על שביתה כללית במשק[1].

 2. כעת ניתן ליצור הערות שוליים שיקוּשרו להערה הראשונית שיצרנו. כדי ליצור הפניה מסוג זה, יש לבחור את התבנית "הפניה להערת שוליים" מתוך רשימת התבניות, ולשנות את המילים ref-name לפרמטר שהוספנו להערה הראשונית.

  בהמשך לדוגמה הקודמת, אם נרצה ליצור הפניה במשפט הבא, נעשה זאת כך:
  השביתה תחל ב-7 בספטמבר ותימשך שבוע ימים <ref name="strike" />..
  שתוצאתו:
  השביתה תחל ב-7 בספטמבר ותימשך שבוע ימים[1].

בצורה זו ניתן ליצור מספר הפניות להערת שוליים אחת. כל הערות השוליים בעלות פרמטר name זהה, יקבלו מספר הערת שוליים זהה.

העתקה[עריכה]

לשימוש קל ניתן להעתיק את התוכן שבמסגרת למקום הדרוש, ולהחליף את caption בשם אחר, ובמקום הערת שוליים לכתוב את הערת השוליים הנחוצה. את השורה הראשונה יש להעתיק רק פעם אחת למקום הראשון של הערת השוליים, ואת השורה השנייה לכל מקום נוסף שניצרכת הערה זו.

<ref name="caption">הערת שוליים</ref>

<ref name="caption" />

הערות שוליים לריבוי הפניות[עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 מעריב, מוסף השבת, 20.3.89

הערות שוליים רבות[עריכה]

המעוניינים בכך שהערות שוליים רבות יוצגו בתיבה נגללת יכולים להשתמש בסקריפט פרטי, הוספת גלילה ואפשרויות "הסתרה/הצגה" של הערות שוליים (כאשר יש מעל 10 הערות שוליים בדף), המופיע ברשימת הסקריפטים בהעדפות, תחת הלשונית "סקריפטים".

ריבוי כותרות של הערות שוליים[עריכה]

במקרה שיושמו מספר רב של כותרות הערות שוליים <references/> בעמוד אחד, בכל כותרת יופיעו ההערות שבין הכותרת הקודמת לבינה.

חלוקת הערות שוליים לקבוצות[עריכה]

ניתן לחלק את הערות השוליים לקבוצות, ולהציג את הערות השוליים השייכות לקבוצה אחת בנפרד מן הקבוצה השנייה. ההפרדה נעשית באמצעות תמיכה המובנית בפרמטר group - תגית ref מקבלת את הפרמטר group שישייך את הערת השוליים לקבוצה הרצויה, שתוצג בתגית references עם פרמטר group המתאים. כך אם נרצה להפריד בין הערות השוליים שנועדו לבאר ולהסביר לבין הערות השוליים המפנות לסימוכין:

אליס מצאה את הכובען, הארנביב ונמנמן ישנוני באמצע מסיבת תה. הם מספרים לה שאצלם השעה היא תמיד שש, שעת התה<ref group="הסברים">אף על פי ששעת התה המקובלת כיום בבריטניה היא חמש; המנהג לא היה קיים בתקופתו של קרול, וככל הנראה זהו הזמן בו שתו תה בביתה של אליס לידל, עליה מבוסס הסיפור.</ref>.

היא סיפרה על חלומה לאחותה הגדולה, וזו מדמיינת שגם היא בארץ הפלאות: "וכך היא ישבה לה בעיניים עצומות, מדמה שהיא בארץ הפלאות, אף כי ידעה שעליה רק לפקוח אותן שוב, והכול יחזור למציאות המשמימה"<ref group="סימוכין">כל הציטוטים מהספר, וכן שמות הדמויות, על פי תרגומה של [[רנה ליטוין]]</ref>.


== ביאורים והסברים==
<references group="הסברים" />
== סימוכין ==
<references group="סימוכין" />

כשהתוצאה:

אליס מצאה את הכובען, הארנביב ונמנמן ישנוני באמצע מסיבת תה. הם מספרים לה שאצלם השעה היא תמיד שש, שעת התה[הסברים 1]. היא סיפרה על חלומה לאחותה הגדולה, וזו מדמיינת שגם היא בארץ הפלאות: "וכך היא ישבה לה בעיניים עצומות, מדמה שהיא בארץ הפלאות, אף כי ידעה שעליה רק לפקוח אותן שוב, והכול יחזור למציאות המשמימה"[סימוכין 1].

באורים והסברים[עריכה]

 1. ^ אף על פי ששעת התה המקובלת כיום בבריטניה היא חמש; המנהג לא היה קיים בתקופתו של קרול, וככל הנראה זהו הזמן בו שתו תה בביתה של אליס לידל, עליה מבוסס הסיפור.

סימוכין[עריכה]

 1. ^ כל הציטוטים מהספר, וכן שמות הדמויות, על פי תרגומה של רנה ליטוין

ראו גם[עריכה]