ויקיציטוט:חסימת משתמש

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

חסימת משתמש היא פעולה אותה יכולים לבצע רק מפעילי מערכת, והיא חסימת משתמש מכתיבה בוויקיציטוט לחלוטין, לתקופת זמן מסוימת.

פעולה זו היא פעילה קיצונית וחריגה, ויש לשמור אותה למקרים קיצוניים בלבד. אם יש ספק - אל תחסמו.

כל החסימות והשחרורים מתועדים ביומן החסימות.

כיצד לחסום משתמש[עריכה]

ניתן לחסום משתמש באמצעות הדף המיוחד חסום כתובת IP (שזמין, כמובן, רק למפעילי מערכת). מלא את כתובת ה-IP או שם המשתמש (ללא מרחב השם "משתמש:"), בחר זמן בו יהיה המשתמש חסום, הקלד סיבה (המשתמש יראה אותה בכל פעם שינסה לערוך דף), והקש על "חסום כתובת זו".

כיצד לשחרר משתמש[עריכה]

ניתן לשחרר משתמש באמצעות כניסה לדף המיוחד רשימת כתובות IP חסומות, ובחירה בקישור "שחרור חסימה" (הזמין למפעילי מערכת בלבד).

נוהל חסימת משתמש[עריכה]

חסימה לא מבצעים סתם כך, וישנם מספר נהלים מסודרים לביצוע החסימה. עבירה חוזרת ונשנית על נהלים אלה עלולה להביא לביטול הרשאת מפעיל מערכת.

ראשית כל, אם משתמש ביצע השחתה ברורה, פנה אליו בדף שיחתו עם התבנית אזהרה. אם זה לא עוזר והוא ממשיך להשחית, המשך בלך. אם גם אז הוא אינו מפסיק, חסום אותו זמנית ונמק זאת בתקציר החסימה. אם לאחר שפג זמן החסימה הוא עדיין ממשיך להשחית, המשך לחסום אותו פעם אחר פעם, לתקופות זמן ארוכות יותר ויותר.

הנימוק לחסימה יופיע באמצעות הודעה אוטומטית שהמערכת מציגה למשתמש החסום, ולפיכך יש חובה למלא אותה בהתאם לאחת הסיבות האוטומטיות, או לנסח סיבה אחרת בהתאם לנסיבות העניין.

חסימה לצמיתות צריכה להתבצע אך ורק על משתמש רשום, ולא על משתמש אנונימי. הסיבה לכך היא שמשתמש אנונימי מיוצג באמצעות כתובת IP, שעלולה להיות משותפת בין משתמשים, וכך עלולים משתמשים לגיטימיים להיחסם שלא בצדק.

במקרה של בוט אוטומטי שמבצע עריכות זדוניות, ניתן לחסום אותו מיידית - זמנית (אך לתקופה ארוכה יחסית) אם הוא אנונימי, ולצמיתות אם הוא רשום. כמו כן ניתן לחסום מיידית ובאותו האופן משתמשים שבאו לכאן אך ורק כדי להשחית, באופן ברור וללא עוררין, כדוגמת המשתמש מחליף דפים ודומיו בוויקיפדיה, או המשתמש משחזר עידן ד בוויקיספר, או חכם חנוכה.

עריכת דף השיחה בזמן החסימה[עריכה]

משתמש שנחסם יכול לערוך אך ורק את דף השיחה שלו. עם זאת, בסמכותם של מפעילי המערכת למנוע את האפשרות הזאת אם הם התרשמו כי המשתמש מנצל את היכולת הזאת לצורך המשך הפרת הכללים.

קישורים חיצוניים[עריכה]