לדלג לתוכן

זירו מוסטל

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
זירו מוסטל

סמיואל ג'ואל (זירו) מוסטל (באנגלית: Samuel Joel “Zero” Mostel)‏ (28 בפברואר 1915 - 8 בספטמבר 1977), שחקן קולנוע ובמה אמריקאי־יהודי, הידוע במיוחד בזכות תפקידיו כטוביה במחזה "כנר על הגג", פסאודולוס בסרט "משהו מצחיק קרה בדרך לפורום" ומקס ביאליסטוק בסרט "המפיקים".

שיחות

[עריכה]
מוסטל: "אם הופעתי שם, מה אם עשיתי חיקוי של פרפר בעת מנוחה? אין כל פשע בכך שגורמים למישהו לצחוק. לא אכפת לי אם תצחקו עליי."
חבר הקונגרס ג'קסון: "אם הפרשנות שלך לפרפר במנוחה הכניסה כסף כלשהו לקופת המפלגה הקומוניסטית, אזי תרמת ישירות למאמצי התעמולה של המפלגה הקומוניסטית."
מוסטל: "נניח שהיה לי דחף לחקות פרפר במנוחה במקום כלשהו?"
חבר הקונגרס דויל: "כן, אבל בבקשה, כאשר יש לך את הדחף, שלא יהיה לך דחף להביא את הפרפר למנוחה על ידי כך שתכניס כסף לקופת המפלגה הקומוניסטית כתוצאה מן הדחף שלך להביא פרפר לידי מנוחה."
~ מתוך עדותו של מוסטל בפני ועדת בית הנבחרים לפעילות אנטי־אמריקנית, 4 באוקטובר 1955, בה נשאל על הופעתו במסיבת גיוס כספים למפלגה הקומוניסטית.

מיוחס

[עריכה]
  • "בישול יהודי־רומני הרג יותר יהודים מהיטלר."
  • "מידת החירות של כל חברה משתנה ביחס שווה לכמות הצחוק בה."
  • "היית צריך לומר לו (לג'ואיסון) להשיג את בנו של טופול!" ~ נאמר לבנו, השחקן ג'וש מוסטל, לאחר שקיבל מן הבמאי נורמן ג'ואיסון תפקיד בסרט "ישו כוכב עליון"; הבמאי ג'ואיסון החליף את זירו בחיים טופול בתפקיד הראשי בסרט "כנר על הגג".

קישורים חיצוניים

[עריכה]
ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: זירו מוסטל