חכמי חלם

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
ציור של אייזק אשכנזי, 1893

חכמי חלם הוא ספר ילדים מאת שלמה אבס שליקט וערך כמה מהסיפורים על חכמי חלם. הספר יצא לאור בשנת 2005.


  • "כאשר חכמי חלם בנו את עירם היו חופרים באדמה כדי להניח יסודות לבתי העיר. חפרו וחפרו... 'אך היכן נשים את כל האדמה שמצאנו?' חשבו חכמי חלם וחשבו. לבסוף הציע אחד מנכבדי העיר: 'נחפור בור גדול מאד ולתוכו נשפוך את האדמה שהוצאנו'."
  • "פעם אחת בערב שבת יצא הרב של העיר חלם לשוק כדי לקנות דג... והנה בדרכו הביתה כשכש הדג בזנבו וסטר לרב בפניו... מיד נתכנסו נכבדי הקהילה כדי לשפוט את הדג ולהענישו. דנו ודנו עד שגזרו את גזר דינו: יש לזרוק את הדג המחוצף לנהר."
  • "החלמאים לא יכלו להבין מה קורה לו לירח. לפעמים בלילות ירח נעים לצאת ולטייל בחלם... כשהירח היה גדול ומלא לפחות ראו איך ללכת. אך פתאום היה הירח נעלם! מישהו גונב להם את הירח."
  • "עליו להמשיך ולסייר ברחובות חלם, אך גם להשגיח שאותו גנב לא יברח... ובכן לקח השוטר את הגנב, העמידו בפינה ואמר לו: 'תעמוד כאן כל הלילה, ובבוקר אבוא לקחת אותך לתחנת המשטרה'... הפלא ופלא! הגנב נעלם ואיננו."
  • "יום אחד כשנכנסו אנשי חלם לבית הכנסת גילו שקופת הצדקה עם כל הכסף שהיה בתוכה נגנבה ונעלמה. החליטו נכבדי חלם לתלות מעתה את קופת הצדקה... קרוב לתקרה ואכן, כך עשו... אף אחד לא יכול להגיע אליה והתרומות פסקו."

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: חכמי חלם