לדלג לתוכן

יאיר נוה

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
יאיר נוה

יאיר נוה (נולד ב־5 בספטמבר 1957), אלוף בצה"ל, יוצא חטיבת גולני. בעבר כיהן כסגן הרמטכ"ל, כמפקד פיקוד המרכז וכמפקד פיקוד העורף.

 • "בשנת 1986, פיקדתי על גדוד 13 של חטיבת גולני. באותה תקופה תכננה ישראל את פינוי קו צידון והנסיגה לגזרת הליטני. היינו הגדוד האחרון שתפס את הקו הזה, יחד עם פלוגת טנקים בודדת. ישבנו על נהר האוואלי וניסינו לעצור את חדירתם לצידון של ארגוני הטרור שהתכוונו להשתלט על העיר אחרי שצה"ל יעזוב. בוקר אחד קיבלתי דיווח על חולייה של פלג אבו מוסא בפת"ח, שנכנסה לאחד הוואדיות בניסיון להגיע לצידון. לקחתי לוחמים מפלוגות א' ו־ב' שלנו, והתחלנו להתקדם. במקביל, מיקמנו טנק בתחילת הוואדי. חשבנו שיש שם חולייה של שניים־שלושה מחבלים, אז ירינו פגז וחיכינו שהם ייצאו. כשזה לא קרה, התחלנו בלחימת יעד חשוף. אנחנו מדלגים מסלע לסלע, הורגים שניים, יורים והורגים עוד שלושה, ועוד ארבעה, וזה לא נגמר. רק אחרי כשעתיים התברר לנו שהיו שם 25 מחבלים, מתוכם הרגנו 18 ותפסנו שבעה – בלי שיש לנו חייל אחד פצוע." ~ מתוך המאמר "ציד בצידון" מאת יאיר נוה, במחנה, 21 במאי 2010, עמוד 48 (מקור)
 • "עלינו לקצר את משך המלחמה ככל הניתן בגלל התקיפות על העורף. כדי לעשות זאת אנחנו נדרשים למהלומת אש ראשונית, שמגיעה לכל הטווחים ויכולה להביא כמעט להכרעה. לא נבצע ירי סטטיסטי, נתבסס על אש מדויקת ועל רקטות מהיבשה, כשאנחנו משתמשים בעשרות אלפי חימושים. המטרה היא לפגוע במערכי האש של האויב, באתרי הפיקוד והשליטה שלו ובתשתיות התומכות שלו בצורה ממוקדת מאוד. לצורך כך אנחנו עוברים מהפכה מודיעינית – המודיעין שלנו כבר לא מתייחס ל'תמונת אויב' אלא ממוקד במטרות, והרבה מטרות. היעד הוא להביא בזמן אמת נ"צ ברמה של טנדר עם טילים בסלון בבניין. המודיעין הוא המרכיב המוביל שמהווה את ראשית הצירים." ~ מתוך נאום שנשא ב"כנס האש הבין־לאומי", מתוך הכתבה "סגן הרמטכ"ל: חיזבאללה מחזיק פי 10 רקטות יותר ממה שהחזיק בלבנון השנייה" מאת עידן סונסינו, באתר צה"ל, 22 במאי 2012 (מקור)
 • "תחילת הסוף של המרקם היציב מאוד, אך העדין מאוד בין צבא העם למדינה דמוקרטית ריבונית." ~ על סירוב פקודה, מתוך הכתבה "שליפות עם יאיר נווה" מאת ירעם נתניהו, באתר nrg מעריב, 19 במאי 2009‬ (מקור)
 • "אני חובב ערוץ 1." ~ על ערוץ 2, מתוך הכתבה "שליפות עם יאיר נווה" מאת ירעם נתניהו, באתר nrg מעריב, 19 במאי 2009‬ (מקור)
 • "כדי לשמר את ההרתעה ואת היכולות שלנו להיות מעצמה אזורית ולשכון בשקט יחסי במזרח התיכון – צה"ל חייב להיות חזק, וזה דורש משאבים." ~ מתוך נאום שנשא באוניברסיטת בר־אילן, מתוך הכתבה "‏האלוף נווה: מי שרוצה צבא מרתיע, חייב להשקיע בו משאבים" מאת יונתן אוריך, באתר צה"ל, 18 במרץ 2013 (מקור)
 • "אנחנו פועלים במרחקים ובתווך שלא עסקנו בו בעבר, גם עם שיתוף פעולה עם שב"כ ומוסד. אנחנו במלחמה מסוג אחר, שהיא הרבה־הרבה יותר יקרה מאותם סיורים שגרתיים על הגדרות והגבולות." ~ מתוך נאום שנשא באוניברסיטת בר-אילן, מתוך הכתבה "‏האלוף נווה: מי שרוצה צבא מרתיע, חייב להשקיע בו משאבים" מאת יונתן אוריך, באתר צה"ל, 18 במרץ 2013 (מקור)
 • "מבחינה דתית, הכי קל לבחור דתי בצבא. הרי 90 אחוז מהדת זה אמונה, ו־10 אחוזים זו היכולת לקיים מצוות. בכל הנוגע למה שקשור באמונה – לא יכול להיות מקום יותר קל מהצבא. אתה רואה נסים גלויים כל הזמן. כשאתה עולה על מטען והוא לא מתפוצץ, או כשיש היתקלות ואתה מצליח, או שאתה רץ אחרי מחבלים בדן ומחסל את החולייה רגע לפני שהיא חודרת לישוב – נסים גלויים. גם מבחינה הלכתית בשנים האחרונות הצבא הוא פשוט חממה. אין בעיית כשרות, אין בעיית סדר יום, אין בעיות שבינו לבינה, אין פיתויים, אין בעיית שבת – או שמותר לך לעשות כי זה מבצעי, או שאסור לך לעשות. הצבא הוא המקום עם פוטנציאל לשמירת האמונה וההלכה הכי גבוה שיש במדינת ישראל." ~ מתוך הכתבה "האלוף יאיר נווה: הציבור לא בשל לרמטכ"ל דתי" מאת מוריה זלצר-וולשטיין, באתר ynet‏, 17 באפריל 2011‬ (מקור)
 • "בתקופה שבה למדתי בישיבת 'נתיב מאיר' וכשהייתי הולך לבני עקיבא, ידעו לציין שקיומו של עם ישראל נשען על שלושה קודקודים – עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל. לעם ישראל היה מקום מרכזי, העדיפו אותו על פני דברים אחרים. לצערי, ב־15 השנים האחרונות התבלבלנו. זה כבר לא כך. אנחנו בשקיעה מוחלטת של הציונות הדתית. הזדכינו על יושרה ושכל אישי, על היכולת לקבל את הזולת, ואנחנו מתחברים ל'עשה לך רב' במובן הפשטני." ~ מתוך הכתבה "האלוף יאיר נווה: הציבור לא בשל לרמטכ"ל דתי" מאת מוריה זלצר-וולשטיין, באתר ynet‏, 17 באפריל 2011‬ (מקור)
 • "על הרקע הזה, מי שבהתחלה ניכס אותי לעצמו, פתאום הופתע איך זה שהסייח שהוא גידל בועט בו מאחור. אז בואו נבהיר, אף אחד לא גידל אותי, ולא קיבלתי אף תפקיד בצבא בגלל שהייתי מפד"לניק. נהפוך הוא, תמיד היה יותר קשה. אבל הציבור שלנו אוהב לנכס ואז הוא פתאום מרגיש נבגד. אבל אני לא הרגשתי כשליח הציבור הפרטי הזה. מי שרוצה להיות שליח ציבור, לא יכול להיות שליח של חלק מהעם. יש כאלה שלא מבינים את זה, ולכן יש תחושות לא נעימות. לצערי זה נכון גם היום." ~ מתוך הכתבה "האלוף יאיר נווה: הציבור לא בשל לרמטכ"ל דתי" מאת מוריה זלצר-וולשטיין, באתר ynet‏, 17 באפריל 2011‬ (מקור)
 • "המחזור שלנו הוא המחזור שהתגייס אחרי 1973. ברוח הישיבה, הלכנו להדרכה בבני עקיבא ואת המלחמה בילינו בהתנדבויות. כל אחד ראה עצמו כחלק מהמאמץ המלחמתי הלאומי. על רקע זה הייתה הסכמה שמי שלא הולך להסדר, הולך לתפקידי פיקוד, כתפיסת עולם. כשהגעתי לבקו"ם הייתי בטוח שאני הולך לסיירת שקד (לא זו של היום), שנחשבה בזמנו הסיירת של הדוסים. ערב אחד, בגמר המיונים, ישבתי עם עוד כמה חברה בשק"ם, בין מצופה לטמפו, ומצאתי את עצמי מדבר עם חבר'ה שיועדו לגולני עד חמש לפנות בוקר. אחד סיפר על בעיותיו בבית, ואחר על כך שאביו לוחץ עליו להיות בגולני, והוא בכלל רוצה להיות ג'ובניק. בסוף הלילה, כל הקבוצה שלנו עלתה יחד על אותה משאית – לגולני." ~ מתוך הכתבה "האלוף יאיר נווה: הציבור לא בשל לרמטכ"ל דתי" מאת מוריה זלצר-וולשטיין, באתר ynet‏, 17 באפריל 2011‬ (מקור)
 • "אני למשל התחלתי את הצבא בסיירת גולני, אבל פחות מחצי שנה אחר־כך עברתי לגדודים כי האמנתי בהם. גם כיום אני מטיף לא ללכת ליחידות מובחרות, כי לרוץ בסיירת מובחרת תחת אלונקה כשברור לך שיחליפו אותך בזמן, זה לא אתגר. האתגר הוא לרוץ תחת אלונקה כשאתה עושה 'פססס' ואף אחד לא בא להחליף אותך, כי החייל עשה נפקדות, או כשאתה קם בבוקר ומגלה שגנבו לך 20 שקל, ואתה יודע שזה חבר שאין לו כסף לחזור הביתה. זה האתגר." ~ מתוך הכתבה "האלוף יאיר נווה: הציבור לא בשל לרמטכ"ל דתי" מאת מוריה זלצר-וולשטיין, באתר ynet‏, 17 באפריל 2011‬ (מקור)
 • "גם דרך חיים וגם הבנת מציאות. אני חושב שאנחנו חיים במציאות בה נגזר עלינו להילחם בטרור הפלסטיני, בטרור הערבי, עוד שנים רבות. זו גם דרך חיים, כי ברגע שאתה מבין את זה, אתה מבין שהדרך היחידה שלך להילחם בטרור היא 'עין בעין', או כמו שקראתי לזה, ההרתעה מול הטרור היא דרך האם־16 ולא דרך האף־16. הרבה מאוד מלחמת חזה מול חזה בסמטאות ובמחנות הפליטים, כי רק זה מביא בסוף ניצחון, ואני חושב שהגענו אליו בפיקוד מרכז, ניצחון על הטרור." ~ על מלחמה בטרור, מתוך הכתבה "בגובה העיניים עם יאיר נוה" מאת דורון בר-גיל ומושיק לין, באתר nrg מעריב, 27 בפברואר 2009‬ (מקור)
 • "המפקד שלי במשך יותר מ־20 שנה, היום הרמטכ"ל של צה"ל וגם ידיד. אני חושב שהוא עושה עבודה מצוינת בצבא, בשקט, בבטחה וברוח גולני. אני חושב שהוא מכין את הצבא בצורה טובה מאוד למלחמות של היום ולמלחמות של מחר." ~ על גבי אשכנזי, מתוך הכתבה "בגובה העיניים עם יאיר נוה" מאת דורון בר-גיל ומושיק לין, באתר nrg מעריב, 27 בפברואר 2009‬ (מקור)
 • "חטיבה מס' 1 וזה אומר הכול. מס' 1 בגוף, מס' 1 בנפש. בית הגידול שלי. שם למדתי לא רק איך לאחוז בנשק אלא גם איך לאחוז בחבר. בשביל ללמוד לא רק איך סוחבים אלונקה, אלא איך סוחבים אותה יחד, כששלושת האחרים הם אנשי שכונות, קיבוצים, עשירים, עניים ועולים חדשים כאחד. בשביל זה אתה צריך לשרת בגולני ולא בסיירת מטכ"ל." ~ על חטיבת גולני, מתוך הכתבה "בגובה העיניים עם יאיר נוה" מאת דורון בר-גיל ומושיק לין, באתר nrg מעריב, 27 בפברואר 2009‬ (מקור)
 • "עזוב אותי מהנחיות בג"ץ. אני לא יודע מתי יצאו הנחיות בג"ץ ומתי לא. אני יודע שסיכול ממוקד מאושר ויוצא נוהל פעמו"ן ואני מקבל את ההוראות מאגף המבצעים." ~ תשובה לשאלה בעניין סיכולים ממוקדים, מתוך הכתבה "בג"ץ נזף בנווה אך קבע: אין מניעה למנותו לרמטכ"ל" מאת שמואל מיטלמן, באתר nrg מעריב, 3 בפברואר 2011 (מקור)

נאמר עליו[עריכה]

 • "באופן בו נוסחו האמירות יש כדי להעביר מסר פסול וקשה לציבור כולו באשר למחויבות הצבא לפסיקות בית המשפט, ובפרט לציבור חיילי צה"ל." ~ השופטת עדנה ארבל
 • "כשהיה דיון בממשלה הקודמת על השנתונים ועל הגיוס לצה"ל, הצגת הנתונים, אמר לי סגן הרמטכ"ל דאז, האלוף יאיר נוה: יעקב, קחו אותם לשירות האזרחי, אנחנו לא צריכים אותם בצה"ל. הוא אמר – הוא היה סגן הרמטכ"ל, ואני סומך עליו." ~ חבר הכנסת יעקב מרגי בדיון בעניין גיוס תלמידי ישיבות, יולי 2013
 • "באירוע אחר, בשיחה עם קצינים בפיקוד מרכז, קם חזות ותקף את אלוף הפיקוד דאז יאיר נוה על כך שלא גיבה את המ"פ מאור שושן, שיצא נגד תושבי יצהר בראיון לעיתון 'במחנה': 'ביצהר קיימת חבורה של פורעי חוק. עד שהיישוב לא יוקיע אותם מתוכו אנחנו צריכים להפסיק לחבק את אנשיו שחיים אתנו בשלום. הכבוד של צה"ל ושל המשטרה נרמס שם' אמר חזות. 'מאור שושן אולי ביצע עבירה מנהלתית של ראיון ללא אישור, אבל כל מה שהוא אמר היה אמת לאמיתה. כואב לי שבמקום לגבות אותו ולחבק אותו, הפקירו אותו'." ~ מתוך הכתבה "הקצין שיצא נגד מתנחלי יצהר מונה למפקד חטיבת יהודה" מאת חיים לוינסון, הארץ, 18 במאי 2010 (מקור)

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: יאיר נוה