לדלג לתוכן

יוסי דהאן

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
"אדם חופשי הוא אדם הנהנה מחירויות רבות ככל האפשר."

יוסי דהאן (נולד ב־1954) הוא פרופסור ישראלי למשפטים המתמחה בזכויות אדם, ובעיקר, בזכויות חברתיות.


  • "אדם חופשי הוא אדם הנהנה מחירויות רבות ככל האפשר, מהחירות להתבטא, להאמין, להפגין, להשתתף בהליך הפוליטי וחירויות נוספות, אלו המכונות זכויות אזרחיות ופוליטיות. אולם לזכויות הללו אין משמעות ללא הבטחת קבוצה אחרת של זכויות – הזכויות החברתיות."
  • "כל התפיסה של ישראל כמדינת רווחה, המעורבת בצמצום האי־שוויון, נהפכה ללא־לגיטימית ולשיטה שיש להילחם בה. יש לזכור שהניאו־ליברליזם של תאצ'ר ורייגן החל בשנות ה־80, וישראל הצטרפה לגל הזה כמעריצה אדוקה. גם כאשר מדינות אחרות כבר החלו להשתחרר ממנו."
  • "בעוד שהממשלה הפחיתה לאורך השנים את המסים הישירים ובראשם מס ההכנסה, היא העלתה מסים עקיפים ובראשם מס ערך מוסף... מסים עקיפים הם כידוע מסים רגרסיביים המיטיבים עם העשירונים העליונים ופוגעים בחלשים. המדיניות הזו מגבירה את אי השוויון ופוגעת ביכולת של הממשלה לקדם מדיניות חברתית."
  • "הקפיטליזם הדיגיטלי התקשורתי הפך את ההשתתפות שלנו ברשתות החברתיות למקור מרכזי של רווח, צריך רק להסתכל על גוגל, פייסבוק ויוטיוב על מנת להבין את זה. כיצד החברות הללו מצליחות להפוך את החיים הפרטיים שלנו והקשרים החברתיים שאנו יוצרים עם אחרים, אספקטים חשובים של זהותנו האישית שהיו בעבר מחוץ לשוק הכלכלי, למקור המרכזי של רווח."
  • "כאשר תפיסת המשילות של ראש הממשלה סותרת באופן כל כך קיצוני מרכיבים מרכזיים של משילות ראויה, וכאשר מעשיו ויוזמותיו פוגעים בעקרונות יסוד מרכזיים של שלטון דמוקרטי, התוצאה היא שחלקים הולכים ורבים בציבור מתחילים להתייחס לשלטונו כבלתי לגיטימי." ~ על בנימין נתניהו
  • "ציונות היא תנועה לאומית מודרנית, שהתפתחה בתקופה של התעוררות תנועות לאומיות באירופה... עשתה שימוש באותן פרקטיקות של המצאת מסורות, נרטיבים ותרבות כפי שעשו תנועות לאומיות אחרות."
  • "אינדוקטרינציה לאומנית צרה, הכוללת צנזורה של רומנים 'המעודדים התבוללות' ומימון במאות מיליונים מכספי ציבור של פרויקטים אידאולוגיים שמטרתם 'העמקת הזהות העצמית היהודית', דחיית 'הכרת האחר' וכרסום הדמוקרטיה." ~ על משרד החינוך, 2016

קישורים חיצוניים

[עריכה]
ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: יוסי דהאן