לדלג לתוכן

ימים נוראים (עגנון)

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

ימים נוראים היא אנתולוגיה שיצאה לאור ב־1938 לה הוסיף שמואל יוסף עגנון הקדמה על זכרונות ילדותו מהימים הנוראים במהדורה שיצאה לאור ב־1947.


  • שמיים היו טהורים והארץ הייתה שקטה וכל הרחובות היו נקיים, ורוח חדשה הייתה מרפרפת בחללו של עולם. ואני תינוק כבן ארבע הייתי, ומלובש הייתי בגדי מועד, ואיש מקרובי הוליכני אצל אבי ואצל זקני לבית התפילה. ובית התפילה היה מלא עטופי טליתות ועטרות כסף בראשיהם ובגדיהם בגדי לבן ובידיהם ספרים, ונרות הרבה תקועים בתיבות ארוכות של חול, ואור מופלא עם ריח טוב יוצא מן הנרות."
  • "ואני עומד בחלון בית התפילה, מרעיד ומשתומם על הקולות הערבים ועל עטרות הכסף ועל האור המופלא ועל ריח הדבש היוצא מן הנרות, נרות השעווה. ודומה היה לי שהארץ שהלכתי עליה והרחובות שעברתי בהם וכל העולם כולו אינם אלא פרוזדור לבית זה."
  • "אותה שעה נפסקה פתאום אותה חטיבה נאה. מקצת מן האנשים הורידו טליתויהם מעל ראשיהם ומקצת התחילו משיחים זה עם זה.  אותם שאהבתי נדבקה בהם החליפו פניהם פתאום והשחיתו את דמותם הנאה ואת דמות הבית ודמות היום. ועל זה היה דוה לבי ועל זה געיתי בבכייה. כמה שנים יצאו, ועדיין אותה השתוממות מופקדת בלבי, וכשם שהיא מופקדת בלבי כך שמור בלבי אותו הצער. וכל שנה ושנה ביום הכיפורים כשאני רואה אנשים מישראל מחליפים פנים של חילוי בפנים של חולין, נפשי מתקמטת כבאותו היום."