לדלג לתוכן

יעקב מדן

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
הרב יעקב מדן

יעקב מדן (נולד בכ"א בתמוז תש"י, 6 ביולי 1950), הוא רב, ראש ישיבת הר עציון שבאלון שבות, מן הדמויות הבולטות בקרב רבני הציונות הדתית, ומבכירי מלמדי התנ"ך בציבור הדתי־לאומי בישראל.


  • "התורה ניתנה בסיני והדת ניתנה בשושן הבירה." ~ על פי אסתר ג', ו'
  • "אם מישהו ישאל אותי האם לסרב פקודה, אומר לו לא לסרב, אך אבקש את שם המשפחה שהוא הוציא מביתה כדי לפצותם על הנזק שנגרם להם. אז אל תשאלו אותי, כדי שלא אהיה עני." ~ הרב מתייחס לרעיון שחיילים דתיים יסרבו פקודה, בביצוע תוכנית ההתנתקות
  • "אדם בעל נטיות הומוסקסואליות, הנמנע ממעשי גילוי העריות העלולים לנבוע מנטיות אלו, הוא אדם רגיל, אחד מכולנו, אדם בעל שכל, לב, תובנות ורגשות, המסוגל להגיע לכל מרחק והישג בכל תחום, גם בלימוד תורה וביראת שמים." ~ (מקור)
  • "דגל הגאווה הוא הרמת יד בתורת משה האוסרת מעשים מסוימים בתכלית האיסור ומגדירה אותם כתועבות כנען, המהוות סיבה לכך שארץ ה' עלולה להקיא אותנו מתוכה, חלילה." ~ (מקור)
  • "יש אנשים הומוסקסואלים, ואני מכיר ואני איתם בקשר, שהם צדיקים, ואם יש להם קול יפה אני לוקח אותם להיות שליחי ציבור בתפילת נעילה להוציא את הציבור. לא פחות מזה. יש ביניהם אנשים צדיקים."
  • "יש בעיה ואנחנו צריכים לשבור את הראש איך אנחנו יכולים לעזור להם כמה שיותר. לקחת את מה שהתורה אומרת, לרמוס אותו, ולהגיד את המצווה הזאת אינני מקיים, זה לא נכון. התורה לא איפשרה את הדבר הזה, אינני מאמין שהתורה אי פעם תאפשר את הדבר הזה."
  • "יש במה שאני אומר כאן דבר שמאוד לא נוח לי לומר והוא קשור למשפט שאמרתי כבר קודם: אל תדון אדם עד שתגיע למקומו. אין לי את היצר ההומוסקסואלי, ואיך אני יכול להדריך אנשים כאלה ולהגיד להם: אתם צריכים להתאפק?"
  • "יסודות המין אצל האדם ניתנו לצורך ברור: להקמת משפחה ולקשרי משפחה נכונים בין אבא ואמא. החופש המיני איננו דבר נכון. מין זה דבר שנועד לדבר מסויים, ולתבוע בו חופש זה לתבוע חופש בדבר שצריכים לתבוע בו משמעת. וכולנו מצווים על המשמעת הזאת."
  • "העובדה שהתקשורת לשורותיה רואה במזהירים מפני משכב זכר ובחפצים לסייע כנ"ל לנמצאים על הרצף את אויבי האנושות והקדמה – אסור שתרתיע אותנו ותשתיק אותנו. כרגע מתנהל מאבק על השפה, ובעיקר על האיסור החדש להזכיר אב ואם ועל ההכרזה שהן מילים דכאניות, ויש להחליפן ב'הורה 1’ ו‘הורה 2' . אב ואם הן מילים ערכיות מאין כמותן בתורה ובעשרת הדברות, ואסור לנו להשלים עם לקיחתן מאתנו. השפה משפיעה מאוד על התודעה, ובמשך שנים ספורות היא עלולה ליצור בציבור דפוסי מחשבה שונים מאלו של התורה." ~ (מקור)
  • "אני חושב שהפרקליטות עבדה מאוד לא נכון. אמרו שהם חוקרים וחוקרים ומתברר כנראה שהתיקים שכבו שם והעלו אבק ויש לי ביקורת על הפרקליטות בעניין הזה... ודאי שחשוב שמי שצריך לתת את הדין יתן את הדין, אבל אותי מעניין עשרת מונים איך אנחנו מונעים שדבר כזה לא יקרה בעתיד." ~ על פרשת מותו של אהוביה סנדק