לדלג לתוכן

לחשוף את הפוסטמודרניזם

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
מחבר הספר סטיבן היקס, 2013

לחשוף את הפוסטמודרניזם (באנגלית: Explaining Postmodernism) הוא ספר מאת סטיבן היקס (Stephen Hicks) שיצא לאור ב־2004 ותורגם לעברית.


  • "חרף תיעובו הרשמי של הפוסטמודרניזם כלפי כמה גרסאות של המופשט, האוניברסלי, הקבוע והמדויק, הנה הוא מציע מסגרת עקיבה של הנחות שבתוכה אנו ממקמים את מחשבותינו ואת פעולותינו."
  • "הפוסטמודרניזם דוחה את הרעיון של מציאות בעלת קיום עצמאי, ומכחיש את האפשרות לרכוש ידע אובייקטיבי לגביה באמצעות התבונה או בכל שיטה אחרת. הוא החליף את המציאות הזאת במבנים חברתיים־לשוניים, ועתה הוא מדגיש את הסובייקטיביות של המבנים הללו, את תלותם במוסכמות, ואת היותם בלתי ניתנים להשוואה."
  • "ההסברים הפוסטמודרניים בנוגע לטבע האדם הם באופן עקיב קולקטיביסטיים, ולפיהם זהותו של הפרט מובנית במידה רבה בידי הקבוצה החברתית־לשונית שהוא שייך אליה, וקבוצות אלו נבדלות זו מזו באופן רדיקלי על פני ממדים של מין, גזע, אתניות ועושר."
  • "ההסברים הפוסטמודרניים בנוגע לטבע האדם מדגישים באופן עקיב גם את יחסי העימות בין הקבוצות הללו; ומכיוון שתפקידה של התבונה, על פי הסברים אלה, צומצם או בוטל, העימותים הללו נפתרים בראש ובראשונה באמצעות שימוש בכוח, בין מוסתר בין חשוף. שימוש זה בכוח מוביל ליחסים של שליטה, כניעה ודיכוי."
  • "העיסוק הפוסטמודרני באתיקה ובפוליטיקה מתאפיין בהזדהות עם הקבוצות הנתפסות כמדוכאות בעימותים הללו, באהדה כלפיהן ובנכונות להצטרף למאבק למענן. המונח 'פוסטמודרני' ממקם את התנועה מהבחינות ההיסטורית והפילוסופית כניגודו של המודרניזם."

ראו גם[עריכה]