ליא קניג

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
ליא קניג, 2013

ליא קניג (נולדה ב־30 בנובמבר 1929) היא שחקנית ישראלית.


  • "מאמא שלי למדתי לקבל את המעבר משלב לשלב בחיים בראש מורם. ומה שעוזר לי זה שאני עסוקה כל הזמן והאהדה של הקהל היא משהו שפשוט נותן לי חיים."
  • "פעם התיאטרון היידי היה מאוד מצליח. ההורים שלי היו מאוד מוכרים בתחום הזה. העם היהודי השקיע המון בשפה, בתיאטרון. היום, כשאנשים רואים ברודוויי הם צריכים להבין שזה הכול על בסיס התיאטרון היידי. אני משחקת בעברית, אבל אף פעם לא הזנחתי את היידיש. התחלתי את הקריירה שלי ביידיש. ובשפה הזו היו גם ההצלחות שלי."
  • "יש לי מזל שבגלל האופי שלי, ואולי מפני שלא הייתה לי ילדות נורמלית בגלל מלחמת העולם השנייה, אני ככה. פעם בחנה אותי איזו גרפולוגית והיא קבעה שאני מאוד ילדותית בתוכי, כי לא מיציתי את הילדות בזמן הנכון. אני התחברת גם לשחקנים הצעירים. אין לי מחסומים, אפשר לדבר איתי על הכול. אנשים תמיד אומרים לי שהם מרגישים כאילו הם מכירים אותי כבר שנים. אני לא רוצה להשוויץ, אבל יש לי המון חברים וחברות צעירים, שאני מדברת איתם על הכול. זה בעיקר ממלא את המקום של הילדוּת ושל גיל ההתבגרות, שלא היו לי. נדדנו בזמן המלחמה מפולין לרוסיה ולרומניה. לא היה לנו אוכל, לא חגגנו אירועים משפחתיים, חגים או יום הולדת, ובאופן כללי, לא היינו אנשים שמחים."

נאמר עליה[עריכה]

  • "היא תופעת טבע. היא מוסד בפני עצמו. הגברת הראשונה של התיאטרון בישראל. יש שלושה דברים ששחקן צריך להיזהר מהם בהצגה: מילדים, מכלבים ומליא קניג. כי הם גונבים את ההצגה. ויחד עם זאת, אם אתה רוצה להצליח בתאטרון – תשחק עם ליא." ~ שלמה בר-שביט