לדלג לתוכן

לימור לבנת

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

לימור לבנת (נולדה בחיפה ב־22 בספטמבר 1950), פוליטיקאית ישראלית, לשעבר שרת התרבות והספורט וחברת הכנסת מטעם הליכוד.


 • "האם נבחרנו כדי לחלק ג'ובים?" ~ שאלה רטורית בכנס מרכז הליכוד שזכתה לתשובה רועמת: "כן!", במרכז הליכוד נובמבר 1997
 • "כשאני נמצאת בחוץ לארץ יותר מכמה ימים, אני מתחילה להתעצבן."
 • "אני מניחה שאם הייתי שמנה, גיבנת ומכוערת לא היו שמועות כאלה."
 • "בהתחלה אני מפחידה, אבל כשמכירים אותי רואים שאני בסדר."
 • "לא צעקתי, רק חזרתי על אותו משפט שוב ושוב. בתקשורת הראו רק את החלק של התגובה שלי, שבו נראה כאילו יצאתי מדעתי."
 • "אני הולכת לאופרה לא רק כדי שיראו אותי בבגדים יפים."
 • "הגעתי, לא היה אף אחד שקיבל את פני ולכן גם לא ראיתי לנכון להישאר אחר כך לקבלת הפנים אחרי ההצגה." ~ אוגוסט 2011
 • "הממשלה הזו כושלת ואין מנהיגות. שרת החוץ (ציפי לבני) קוראת לראש הממשלה להתפטר אך ממשיכה ללכת איתו. אולי כי היא אוהבת להתחכך בקונדוליזה רייס."
 • "ראיתי איך היא מתחננת לחיים רמון עם הלשון המתגלגלת שיישאר בקדימה." ~ על המועמדים לכנסת מטעם קדימה(וצ), בכנס של מפלגת הליכוד, נובמבר 2008
 • "מה החוכמה? למה להפיק כל כך הרבה סרטים? עדיף להוציא פחות סרטים ולתת ליוצרים יותר כסף."
 • "אנחנו נגיע למצבים עוד יותר קיצוניים שבהם כולם יצפצפו על הכל. צריך להציב גבולות."
 • "אני מציעה לחברי הכנסת שלא להצביע בעד החוק הזה, אלא לאפשר למועצה להשכלה גבוהה, שממילא רואה את זה בחיוב רב, וגם לחברת הכנסת סופה לנדבר – ואני יודעת שהעיר אשדוד היא בראש מעייניה ובצדק – אנחנו בהחלט רואים את הדברים עין בעין ומנסים לסייע ולעזור, ומאז היתה אלי פנייה, זה הלך בקצב מאוד מהיר. בדרך כלל דברים כאלה הולכים בקצב אטי בהרבה. אני מציעה להמתין, ואם אפשר להפוך את העניין להצעה לסדר-היום, אז בוודאי טוב, ואם לא – אני מציעה לכנסת להתנגד להצעת החוק." ~ לבנת מגיבה להצעת החוק "הקמת אוניברסיטה באשדוד, התשס"א-2001" שהציעה חברת הכנסת סופה לנדבר, תושבת העיר. (דיון מוקדם במליאת הכנסת (עמ' 46), הכנסת, ‏7 בנובמבר 2001)
 • "תראה, אנחנו לא עושים צנזורה לסרטים. מעולם לא עשינו גם כשהם לא מצאו חן בעיניי או בעיניי מישהו אחר. כל מי שעומד בראש קרן יגיד לך. מעולם לא התערבתי ולא ניסיתי להתערב ולא רמזתי. אני יכולה להביע את דעתי. גם לי מותר שתהיה לי דעה. היה מאוד רע אם לא היתה לי דעה." ~ (קדרון א., "עוד לבנת בחומה: ריאיון חג עם שרת התרבות והספורט", אתר וואלה, תאריך 25.9.2014)
 • "אני קראתי, בגלוי, ליוצרים לצנזורה עצמית. הצנזורה העצמית באה משום שאין צנזורה מלמעלה. אני חושבת שכל אדם שפועל לדה-לגיטימציה של מדינת ישראל, המדינה המאוימת ביותר בעולם, גורם נזק בל ישוער ואני מגנה אותו. אני מגנה אותו בפה מלא. זה שאני שרת תרבות, אני לא מגנה רק אנשי קולנוע. אני מגנה את כולם. לצערי בקרב אנשי התרבות, יש אחוז גדול יותר שפועל לדה-לגיטימציה. אז מה יגידו עכשיו? שאסור לי להגיד את זה עכשיו כי יש רוח מפקד? אני לא מקבלת את זה. זו דעתי, אני אישיות ציבורית. אני אישיות פוליטית. ומותר לי לומר את דעתי. חובתי לומר את דעתי. אני קוראת לאנשים לצנזורה עצמית כדי שלא יוציאו את דיבת מדינת ישראל. הלוואי והם היו פועלים על פי רוח המפקד. אני לא חושבת שזה קורה" ~ לימור לבנת על צנזורה בתרבות הישראלית (קדרון א., "עוד לבנת בחומה: ריאיון חג עם שרת התרבות והספורט", אתר וואלה, תאריך 25.9.2014)
 • "הם (אנשי השמאל) יושיטו יד כדי לקחת כסף ואז ישמיצו את המדינה בכל העולם. לפחות שתהיה יושרה, אז אל תשמיצו את המדינה. יש לכם עמדה? תעמדו מאחוריה. תהיו בעלי יושרה ואל תקחו כסף מהמדינה" ~ לימור לבנת במתקפה על אנשי השמאל שמוחים על צנזורה לא עניינית מטעמים פוליטיים (קדרון א., "עוד לבנת בחומה: ריאיון חג עם שרת התרבות והספורט", אתר וואלה, תאריך 25.9.2014)
 • "גם כך חוק הסופרים הוא התערבות. תפיסת עולמי היא של כלכלה חופשית, לא של התערבות. מצד שני, כיוון שספרים זה לא עוד מוצר צריכה אלא מוצר תרבותי, צריכים להגן על הסופרים ועל התרבות ועל השפה העברית ולכן גם חשבתי שיהיה נכון שאנחנו נתערב בתחום אבל עד נקודה מסוימת" ~ על חוק הספרים (קדרון א., "עוד לבנת בחומה: ריאיון חג עם שרת התרבות והספורט", אתר וואלה, תאריך 25.9.2014)
 • "תקציב התרבות בארץ הוא מביך, הוא מביש, הוא עלוב. גם בשנתיים האחרונות, כשהיה שר אוצר שכן בא מהתחום, שכן בנינו עליו שייתן יותר - הוא נתן יותר, אבל קצת, זה לא היה מספיק. ועדיין נתתי ערך מוסף ואחר בכיוון חדש שיאפשר לכל אזרחי מדינת ישראל לצרוך תרבות." ("לבנת בראיון פרישה: תקציב התרבות מביש ועלוב", אתר גל"צ 12.12.2014)
 • "תקציב התרבות כיום עומד על 0.18% מהתקציב – זה דבר בלתי נתפס. התקציב הנוכחי הוא מביך, שלא לומר מביש, וכולנו יודעים שהוא לא מספיק. הוא בקושי מאפשר למוסדות התרבות לשרוד. מוסדות התרבות לא צריכים לגסוס, הם צריכים לחיות, לפרוח ולשגשג. דרישתנו מהאוצר היא הגדלה משמעותית של תקציב התרבות והחרגתו מקיצוצים, ולצערי הרב אני חייבת להגיד, שאנחנו עדיין לא רואים מספיק נכונות מצד אגף התקציבים במשרד האוצר לתת מענה ראוי. עוד ועוד גופים מצטרפים למעגל התמיכות של המשרד, לאחר שנמצאים ראויים לכך על פי מבחני התמיכה והקריטריונים – כי היצירה פורחת. ללא הגדלת התקציב הקיים, המשמעות היא פגיעה קשה בכל מוסדות התרבות הקיימים. זוהי כלכלה פשוטה. כשיותר גופים, מוסדות ויוצרים צריכים לחלוק אותה עוגה, כולם מקבלים מעט. זהו מצב לא בריא לתרבות, ומסכן את ההישגים וההצלחות שהושגו בשנים האחרונות. אני מאמינה, שללא גידול משמעותי בתקציב, יהיו גופי תרבות שייקלעו לסכנה קיומית. התקווה היא ששר אוצר שהוא סופר, אמן ושחקן שבא ממשפחה שופעת תרבות יבין את זה. כמו שלפיד ידע לשים בראש סדר העדיפויות מיליארד ש'ח לניצולי שואה, ואני מצדיעה לו על כך, אז שיעשה את אותו הדבר גם בתרבות. זאת הציפייה שלי ושל עולם התרבות" ~ לימור לבנת על תקציב משרד התרבות (קדרון א., "עוד לבנת בחומה: ריאיון חג עם שרת התרבות והספורט", אתר וואלה, תאריך 25.9.2014)
 • "אחרי 40 שנים במערכת הפוליטית, מתוכם 23 שנים בכנסת ו-14 שנים בממשלות ישראל, אני החלטתי שמספיק לי ואני צריכה משהו אחר, במהלך הקריירה קיבלתי ביקורות, אבל עכשיו קיבלתי המון מחמאות, גם מהצד השני של הצד הפוליטי, משלי יחימוביץ' למשל, זה מאוד מפרגן ומחמיא. יש משהו ב-לקבל כל כך הרבה פרגונים בחיי, זה לא קורה בדרך כלל" ~ לימור לבנת בריאיון פרישה ("לבנת בראיון פרישה: תקציב התרבות מביש ועלוב", אתר גל"צ 12.12.2014)

נאמר עליה

[עריכה]
 • "יש לה אמות מידה תרבותיות לא ראויות." ~ מנשה נוי
 • "את מתנהגת כמו במשטר של פוטין." ~ משה בוקר לעבר השרה ליבנת לאחר שהורתה לסלק אותו ממסיבת עיתונאים, יולי 2013
 • "כאישה שפילסה את דרכה הפוליטית בכוחנות חסרת עכבות, היא חשבה שגם את הרפורמה בחינוך היא תעביר בכוח, על אפם ועל חמתם של המורים. אלא שהיא נוכחה לדעת שכל התמרונים, הבלופים, הורדת הידיים והאיומים לא עמדו לה כדי לגבור על המורים." ~ גינגי פרידמן, 11 ביולי, 2005
 • "אני רוצה לחלוק כבוד למי שכיהנה בתפקיד במשך 6 השנים האחרונות. לימור לבנת, שחלקה איתי את אחד הרגעים המכוננים בחיי, שהוא קביעת השיא הישראלי על אדמת ישראל. היא תמכה בפרויקט המקצוענות שסייע לי ולאתלטים רבים לממש את הישגינו ברחבי העולם ולייצג את ישראל בכבוד. היא סייעה לי בתקופת הפציעה ובזכות ה'בייבי' שלה, פרויקט אתנה[1] שאני נמנית על שגרירותיו, הספורט הנשי נסק למחוזות מבטיחים שלא ידע קודם. תודה לך לימור על הרפורמות שקידמת בספורט הישראלי ובהצלחה בהמשך דרכך" ~ האתלטית דניאל פרנקל בטור פרידה מלימור לבנת שכיהנה במשך שש שנים כשר התרבות והספורט (עמוד הפייסבוק Danielle Frenkel, תאריך 21.5.2015)

קישורים חיצוניים

[עריכה]

הערות שוליים

[עריכה]