לדלג לתוכן

לך קצ'ינסקי

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
לך קצ'ינסקי

לֵךְ אלכסנדר קָצִ'ינְסקי (בפולנית: Lech Aleksander Kaczyński)‏ (18 ביוני 1949 - 10 באפריל 2010), פוליטיקאי פולני, מנהיג מפלגת "משפט וצדק" ונשיא פולין מדצמבר 2005 ועד יום מותו.

 • "תתחפף, קבצן!" (בפולנית: "Spieprzaj, dziadu!‎") ~ נאמר לבחור מבוגר בעת הקמפיין לראשות עיריית ורשה, 4 בנובמבר 2002. ערך על הציטוט בוויקיפדיה הפולנית: Spieprzaj dziadu
 • "לפוליטיקאי שמורה הזכות להגן על כבודו. התעלמתי מגל ההאשמות הראשון, אך הגל השני היה יותר מדי, לא יכולתי לעמוד בזה ואמרתי בלשון חריפה (אך עבור הרחוב בו הייתי – עדינה) שהוא צריך ללכת." ~ תגובתו לביקורות על הציטוט הנ"ל, 2002
 • "לא נפצעתי, אבל אני עדיין מרגיש את המכה הזו. אני לא אסבול התנהגות שכזאת." ~ תגובתו לאחר שהותקף על־ידי אנרכיסט בפאי אוכמניות וקצפת על רקע האיסור שהטיל לקיים את מצעד הגאווה בוורשה, 2 ביוני 2004
 • "קידום ההומוסקסואליות עלול להביא לבסוף להרס הגזע האנושי."

ראיון ל"ז'צ'פוספוליטה" (מרץ 2005)

[עריכה]

הציטוטים בפסקה זו מובאים מתוך ראיון שהופיע ב"ז'צ'פוספוליטה", 19 - 21 במרץ 2005

 • "חיוני להשיב את כבודה של משרת הנשיאות ולנתק בהחלטיות כל קשר בינה ובין אי־שקיפות... לראשונה מזה שנים רבות, אני רואה סיכוי לשינוי משמעותי בפולין. משרת הנשיאות יכולה להבטיח שהשינויים הללו יבוצעו בלי לערער את האיזון החברתי."
 • "אנו מעוניינים במהפכה מוסרית, לא כזו שאנשים מקשרים למהומות רחוב והפרעה לשגרת החיים. שינוי בגישות שיביא לסדר תקין, מוסרי בתפקוד המדינה. סדר בו יושר הוא ערך חיובי, ואי־יושר הוא ערך שלילי."
 • "אני מתנגד לרעיון של שיעור מס קבוע, ואני בספק אם אחתום על זה. יש להתנגד לניסיונות ליצור ליברליות אוטופית. על מוסד הנשיאות להתנגד לרעיונות הללו ולדאוג לשימור האיזון החברתי."
 • "החברה הפולנית אינה מורכבת רק מיזמים ומצעירים בעלי מרץ. אינני יכול לדמיין גִמלאים שמקבלים 600 או 800 זלוטי בחודש מקבלים אף פחות מזה. יהיה זה בלתי מוסרי."
 • "היא פותחת את הדרך לקראת חיסול מדינות הלאום ויצירת מדינה אירופית במובן המוחלט של המילה. אני ללא ספק מתנגד לכך." ~ על חוקת האיחוד האירופי
 • "האיחוד האירופי אינו משפחה אוהבת של אומות בהן כל אחת דואגת בנדיבות לאחרות. אינטרסים שונים מתנגשים בסוגיות רבות, וכל מיני קואליציות מתאגדות כדי לדחוף לפתרונות מסוימים. אין לי כל הגבלות בעניין. אנו יכולים לשתף פעולה עם צרפת וגרמניה בסוגייה כלשהי, ולהתווכח עם ספרד או בריטניה, לדוגמה. אך בפועל, עלינו לשתף פעולה מעל לכל עם המדינות המבקשות אוטונומיה נרחבת יותר בתוך האיחוד האירופי, דוגמת בריטניה או דנמרק."
 • "ארצות הברית היא שותף מורכב, אך הכרחי. כל מי שנתקל בפוליטיקאים ובדיפלומטים אמריקאיים יודע שלא קל להתמודד עמם, בגלל רגש העוצמה הרב שלהם. אולם ברית עם ארצות הברית היא הכרחית בהחלט עקב יחסינו עם גרמניה וצרפת מצד אחד, ועם רוסיה מהצד השני."
 • "ניתן לצפות שהרוסים יישמו מדיניות השואפת לחדש את השפעתם בפולין. אני מדבר על גז, נפט וכו'. הרוסים מעוניינים להפוך שוב את המקום לאזור ההשפעה שלהם, אך כמובן על בסיס אחר משהיה בעבר. הם אינם מעוניינים בשליטה מוחלטת, אלא ביכולתם להשפיע באופן ניכר."
 • "אנו חייבים להתנגד לתפישה הרווחת לפיה אם הרוסים מתגרים בנו אל לנו להגיב, כיוון שזה עלול להתפרש כאישור ל'רוסו־פוביה' הפולנית, כביכול. הבה נזכור שרוסיה אינה רק מתגרה בנו, אלא גם בודקת עד כמה רחוק היא יכולה להגיע. לאחרונה היא הגיעה בהחלט רחוק מדי. אנו חייבים להגיב כשעלינו להתמודד עם שטויות מוחלטות, דוגמת ההצהרה האחרונה של שר החוץ הרוסי לפיה ועידת יאלטה הביאה לפולין חזקה, חופשית ודמוקרטית."

נאמר לקצ'ינסקי

[עריכה]
 • "הייתי נלהב במיוחד לעשות את המעט שיכולתי כדי לעזור למדינתך לאחר נפילת הקומוניזם, הייתה בי במשך זמן רב הן הערצה עמוקה והן אהדה כנה על רקע הסבל המחריד של העם הפולני." ~ נאמר על ידי צ'ארלס, נסיך ויילס, כאורח בארוחת ערב אצל הנשיא קצ'ינסקי ורעייתו מריה בארמון הנשיאותי, מרץ 2010

קישורים חיצוניים

[עריכה]
ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: לך קצ'ינסקי