מאדאם דה פומפדור

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
ציור פסטל של מאדאם דה פומפדור מאת מוריס קוונטן דה לה טור משנת 1755. (מוצג במוזאון הלובר)

ז'אן-אנטואנט פואסון, מרקיזת פומפדור (29 בדצמבר 1721 - 15 באפריל 1764), פילגשו המפורסמת של לואי החמישה עשר, מלך צרפת. ידועה בשם מאדאם דה פומפדור (בצרפתית: Madame de Pompadour).

מיוחס[עריכה]

  • "אחרינו המבול. לא אכפת לי מה שיקרה אחרי מותי." ~ כאשר מצבה הכספי של צרפת היה בכי רע, כפי שצוטט מ"מילון האמרות והפתגמים" של קובהם ברואר (1898). ברואר אמר כי אמרה זו יוחסה לפעמים למדינאי האוסטרי קלמנס ונצל פון מטרניך, אך כנראה שלקח אותה ממאדאם דה פומפדור.

נאמר עליה[עריכה]

  • "כאשר הגיעה שעת מותה, פומפדור התוודתה ונאסר עליה לראות את מאהבה. כאשר גופתה נלקחה מוורסאי, לואי החמישה עשר התבונן בהלוויה מן המרפסת. אל נא נדמיין בנפשנו כי אנשים אלה חיו את חייהם ביתר חופשיות דתית וחברתית מזו של הנואפים בקטן שבכפרינו הקנדיים. אפילו עושר וזכויות יתר לא היה בכוחם לבודד אותם לחלוטין מן הכפור שמסביבם." ~ רוברטסון דייוויס, "מאדאם דה פומפדור" (1954)
  • "המלך היה בעל כל זכויות היתר, ופומפדור סיפקה את אווירת מותרות זו. כפי שכל אחד יכול להיווכח בנקל, היא לא עשתה זאת במשך עשרים שנה של הרהורים רבים מתקרתו של ארמון ורסאי. למעשה, פומפדור לא התלהבה מן האהבה מבחינה פיזית והתעייפה ממנה. אחרי כשמונה שנים של יחסי מין, המלך לואי החמישה עשר לא אהב עוד לשכב איתה... אך היא המשיכה בתפקידה כאשת שיחו וכיועצתו." ~ רוברטסון דייוויס, "מאדאם דה פומפדור" (1954)

קישורים חיצוניים[עריכה]