לדלג לתוכן

מגנה כרטה

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
המגנה כרטה בגרסה משנת 1297

מגנה כרטה (בלטינית: Magna Carta) הוא כתב זכויות שהעניק מלך אנגליה ב־1215 שהיווה בסיס לרעיון הגבלת כוח השלטון וזכויות האדם.


  • "לא ייעצר אדם חופשי, לא ייכלא, לא ינושל מנכסיו, לא יוצא אל מחוץ לחוק, לא יוגלה, לא יומת בכל דרך שהיא, וכן לא נרדוף אותו או נשלח לרדפו, אלא בהתאם להחלטה חוקית של בני מעמדו או על פי חוק המדינה."
  • "על איש לא נערים, מאיש לא נשלול או נעכב זכות או משפט צדק."
  • "בזאת מורשה כל אדם לצאת את ממלכתנו ולחזור אליה בשלום ובביטחון, בדרך היבשה או בדרך הים, כל עוד הוא נאמן לנו, למעט בתקופת מלחמה לזמן קצר, לטובת כלל הממלכה; למעט אנשים עצורים, שהוצאו אל מחוץ לחוק מכוח דין הממלכה, ואנשי מדינה המצויה במצב מלחמה איתנו, וסוחרים אשר בהם ייעשה כאשר הוזכר."
  • "לפיכך נשאף ונדרוש בתקיפות שהכנסייה של אנגליה תהיה חופשית, ושבני האדם בממלכתנו יזכו לחירויות, לזכויות ולזיכיונות שהוזכרו לעיל, ברווחה ובשלום, בחופש ובשלווה, באופן מלא ומושלם, להם וליורשיהם, מאיתנו ומיורשינו, בכל דבר ובכל מקום, לעד, כפי שנאמר לעיל. וכן נשבענו, אנו והברונים, שכל הדברים אשר נמנו לעיל יישמרו בתום לב וללא כוונות זדון. ולראייה באנו על החתום העדים הרשומים מעלה ורבים אחרים."

נאמר עליו[עריכה]

  • "אחד המסמכים החשובים ביותר באנגליה של ימי הביניים. המגנה כרטה נחשבת לראשית המשפט החוקתי האנגלי המשמש עד היום מודל למערכות משפט." ~ אבי בליזובסקי