ויקטור פראנקל: הבדלים בין גרסאות בדף

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 108 בתים ,  לפני 9 שנים
אין תקציר עריכה
(הרחבה)
אין תקציר עריכה
* "בניגוד לתפיסה הפסיכואנליטית (של פרויד) מציגה היא (הלוגותרפיה) מושג אחר של האדם במקום האוטומטיות של המנגנון הנפשי, האנליזה האקזיסטנציאלית רואה את האוטונמיה של הישות הרוחנית. אבל בכך חזרנו לנקודת המוצא - כלומר לטבלת המידות הטובות של שניצלר, כשם שיכולנו להחיל את מידת האוביקטיביות על הפסיכואנליזה ואת מידת אומץ הלב על הפסיכולוגיה האדלריאנית כך הולמת את האנליזה האקזיסטנציאלית מידת "חוש האחריות". האנליזה האקזיסטנציאלית מפרשת את ההוויה האנושית במונחים של "להיות אחראי"... בעוד שבפסיכואנליזה האדם נעשה מודע ליצרים ולדחפים שלו, באנליזה האקזיסטנציאלית לא היצרי אלא הרוחני הוא המועלה לתודעה, אם האחריות שבהויה היא הבסיס הרוחני... ולא יצרי גרידא, הרי באנליזה האקזיסטנציאלית מדובר בהוויה אנושית ולא כבהויה יצרית. אלא בהויה חדורת אחריות, כלומר, בקיום האקזיסטנציה הרוחנית." (פראנקל, 1985).
* "השאיפה לפשר היא ברוב בני האדם לא בגדר אמונה אלא עובדה." (פראנקל, 1981).
* ""הרגש יכול להיות רגיש בהרבה מיכולתו של השכל להיות הגיוני."
* "שאיפתו של האדם לפשר היא כוח ראשוני ולא "שכלון שניוני" בלבד של דחפים אינסטנקטיבים, פשר זה הוא יחודי וסגולי בכך שרק הוא עצמו חייב ויכול למלאו. רק בדרך זו הוא לובש משמעות שיש בה כדי למלא את שאיפת האדם לפשר" . (פראנקל, 1981).
* "בשחר ההיסטוריה האנושית אבדו לאדם כמה מן היצרים החייתיים הבסיסיים, הקובעים את התנהגותה של החיה ומקנים לה בטחון, בטחון זה, כבהווית גן עדן, נעול בפני האדם לעולמים. על האדם לבחור בין דרכים שונות". (פראנקל, 1981).
משתמש אלמוני

תפריט ניווט