לדלג לתוכן

מנחם קליין (מדעי המדינה)

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

מנחם קליין (נולד ב־1951) הוא חוקר מדעי המדינה ישראלי, פרופ' באוניברסיטת בר-אילן.

על היסטוריה

[עריכה]
  • "היסטוריה אינה גיבוב של עובדות ותאריכים. היא אמירה מנומקת לגבי יחסי סיבה–תוצאה. זו מהותה של ההבנה ההיסטורית, ועליה נסובים הוויכוחים של ההיסטוריונים."
  • "מדעי הרוח בכלל והיסטוריה ופילוסופיה בפרט, משרתים בראש ובראשונה את האנושות ולאו דווקא ציבור או ממסד מסוימים. הם עושים זאת על ידי ייצור ידע ותרבות. מטרתם הראשונה היא להרבות הבנה ולא לבנות  מכשירי שליטה, לתקן עוולות חברתיות או להנדס חברה על פי אידאולוגיה מסוימת."
  • " 'היסטוריה מלמטה' רואה בני אדם, ובני אדם נבדלים זה מזה, לעיתים ברוב אופני התנהגותם ולעיתים אך בחלק מהם. 'היסטוריה מלמטה' רואה את המגוון האנושי ויחד עם זה מצביעה על מכנה משותף הקושר בין התנהגותם ועמדותיהם של האנשים והנשים אותם היא מתארת."

על המזרח התיכון

[עריכה]
  • "המדינה האחת היא מרשם בטוח למלחמת אזרחים מתמשכת, בדומה למה שאירע בבלקן עם התפרקות יוגוסלביה או בלבנון." ~ על הסכסוך הישראלי־פלסטיני
  • "עבאס אינו רוצה לרשום את פירוק הרשות הפלסטינית על שמו, כפי שהציעו קבוצות חשיבה חוץ ממסדיות. ישראל הבהירה לו שאם הדבר יקרה היא מיד תכבוש מחדש את השטח. פירוק הרשות עלול לפתוח את השער לא רק לישראל אלא גם לחמאס, וזו מבחינתו אולי אפשרות גרועה יותר."